Zebranych powitał o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i założyciel TV Trwam i WSKSiM w Toruniu. – Jeśli chcemy być mądrzy, trzeba przebywać z mądrymi – mówił o. Rydzyk. Wyraził wdzięczność wobec prelegentów, którzy przybyli na kongres, by dzielić się swoją mądrością. – W studiowaniu nie chodzi o zdobywanie pieczątek i dyplomów, ale o zdobywanie mądrości – dodał. Podziękował także kard. Grocholewskiemu za towarzyszenie kongresowi od początku jego istnienia.
W swoim wystąpieniu kard. Zenon Grocholewski podkreślił, że problem niepodległości jest kwestią bardzo aktualną, także w rzeczywistości naszego kraju. Zaznaczył, że w przeszłości niepodległość jakiegoś narodu była postrzegana jedynie jako brak dominacji obcej potęgi politycznej. – Dzisiaj pojęcie niepodległości musi być widziane w szerszym wymiarze. Zagrożenie niepodległości stało się dzisiaj bardziej subtelne, mniej dostrzegalne – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Analizując sytuację na arenie międzynarodowej kard. Grocholewski postawił szereg pytań, które powinny skłaniać każdego z nas do refleksji nad niepodległością. – Czy nie jest zagrożeniem niepodległości ingerencja obcych mediów starających się narzucić jakiemuś krajowi ich własną ideologię czy wizję rzeczywistości? Czy tym zagrożeniem nie jest nieuzasadniona interwencja organizacji międzynarodowych w sprawy wewnętrzne kraju, lub uzależnienie się ekonomiczne od obcych kapitałów? Czy można mówić o poszanowaniu niepodległości, gdy obce państwo lub organizacje międzynarodowe są gotowe pomóc ekonomicznie jakiemuś narodowi pod warunkiem, że ten wprowadzi aborcję czy ideologię gender? Czy nie mamy w tych sytuacjach z bardziej perfidnym zagrożeniem czyjejś suwerenności, bardziej przewrotnym naruszeniem prawa do własnej tożsamości i samostanowienia? – pytał kard. Grocholewski.
Ksiądz kardynał przedstawił wypowiedzi papieży naszych czasów: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, w których jasno określali stanowisko Kościoła w sprawie niepodległości poszczególnych narodów. Przypomniał m.in. słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że integracja europejska powinna odbywać się z poszanowaniem historii i tożsamości religijnej i kulturowej poszczególnych narodów. – Kościół przeciwny jest perfidnej ingerencji w suwerenność poszczególnych narodów – dodał kardynał.
- Trzeba nie tylko cieszyć się z faktu odzyskania niepodległości, ale tej niepodległości, w pełnym tego słowa znaczeniu, musimy wciąż strzec, bronić, umacniać ją i dobrze zagospodarowywać, by mogła ona przyczynić się do ubogacenia Polski w prawdziwe wartości, wywodzące się z chrześcijańskich korzeni naszego narodu, wartości, które w naszej historii pozwoliły nam oprzeć się różnego rodzaju najeźdźcom i niszczycielskim ideologiom, wartości kultury, wiary i tradycji, które stanowią naszą tożsamość – mówił kard. Grocholewski.
Paweł Szrot z kancelarii Prezesa Rady Ministrów odczytał list premier Beaty Szydło, która napisała, że wolność jest dana narodowi jako zadanie, które trzeba dobrze wykonać. – Nie możemy zapominać, że powierzono nam dziedzictwo pokoleń Polaków. Mamy obowiązek podtrzymywania polskiej tożsamości – pisała premier Szydło.
Dwudniowy kongres zakończy się w sobotę 25 listopada. Jego organizatorem jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Kongres odbywa się pod patronatem kard. Zenona Grocholewskiego i premier Beaty Szydło.
Niektóre z wystąpień kongresowych transmitowane są przez TV Trwam.