Reklama

Wiadomości

Sejm: obywatelski projekt zakazu aborcji eugenicznej skierowany do I czytania

Obywatelski projekt zakazu aborcji eugenicznej "Zatrzymaj aborcję" został skierowany do pierwszego czytania - wynika z informacji podanych na stronach Sejmu RP. Posłowie powinni rozpocząć nad nim prace najpóźniej na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 27-28 lutego. Z kolei na najbliższym posiedzeniu 9-10 stycznia rozpatrywany ma być projekt liberalizacji aborcji autorstwa organizacji lewicowych.

[ TEMATY ]

sejm

aborcja

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt "Zatrzymaj aborcję" otrzymał właśnie nr druku (2146) i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Powinno ono nastąpić najpóźniej do dnia 28 lutego, tyle bowiem czasu minie od jego złożenia w Sejmie wraz z 830 tys. podpisów Polaków, którzy poparli projekt zakazu aborcji eugenicznej.

"Zatrzymaj aborcję" jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o tej samej nazwie. Ma ona jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. Na mocy tego zapisu zabija się 95% dzieci poczętych w polskich szpitalach. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 r., 1042 na 1098 aborcji dotyczyło właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt zakłada zmianę ustawy z 7 stycznia 1993 r., znowelizowanej w 1996 r., o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadzając do tejże trzy zmiany. Najistotniejszą z nich jest uchylenie art. 4a ust 1 pkt 2, brzmiącego: "Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Reklama

Niedawno biskupi w Słowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski pt. „Kochaj, nie zabijaj!” na Niedzielę Świętej Rodziny przypomnieli potrzebę ochrony życia człowieka na wszystkich etapach jego istnienia.

„W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy Biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta” – napisali hierarchowie.

Inicjatywę "Zatrzymaj aborcję" poparła też m.in. Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE).

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (9-10 stycznia) rozpatrywany ma być natomiast projekt dopuszczający wprowadzenie aborcji praktycznie na życzenie kobiety, zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej "Ratujmy kobiety 2017", złożony z organizacji lewicowych i feministycznych.

Projekt zakłada wprowadzenie aborcji niemalże bez żadnych ograniczeń - kobieta miałaby do niej prawo na własne życzenie przed upływem 12. tygodnia ciąży. Po upływie tego okresu zabijanie dzieci poczętych byłoby dopuszczalne w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; lub gdy ciąża jest następstwem gwałtu.

Reklama

Projekt zmienia m.in. zapisy związane z klauzulą sumienia. Nakłada na świadczeniodawcę obowiązek publicznego udostępnienia listy współpracujących z nim lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia, odmawiając udzielania świadczeń zdrowotnych związanych z przerywaniem ciąży. Lista nazwisk byłaby udostępniana kobiecie poddającej się aborcji na jej indywidualne życzenie.

Zapisy te ostro skrytykowała Naczelna Rada Lekarska, zaznaczając, że istota klauzuli sumienia polega na możliwości postąpienia przez lekarza zgodnie z jego wewnętrznymi odczuciami w danym przypadku.

"Niezależnie bowiem od siły argumentów przemawiających za koniecznością dążenia do "świadomego rodzicielstwa", sumienie lekarza pozostaje sferą emocjonalną, w którą ustawodawca nie powinien ingerować" - podkreśliła Naczelna Rada Lekarska.

Lewicowe propozycje skrytykował także Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Jego eksperci wskazują przede wszystkim na możliwość likwidacji lub drastycznego osłabienia ochrony prawnej dzieci w prenatalnym okresie ich rozwoju. Co więcej, możliwość zabicia dziecka przed narodzeniem miałaby stać się prawem podmiotowym jego matki.

W myśl projektu, w pierwszych 12. tygodniach ciąży dziecko traciłoby jakąkolwiek ochronę prawną, matka bowiem mogłaby swobodnie zabić je bez jakichkolwiek ograniczeń (aborcja na życzenie). W kolejnych tygodniach ciąży nadal byłoby to możliwe w przypadku zaistnienia określonych warunków. Przede wszystkim chodzi o przesłanki eugeniczne, takie jak zaledwie podejrzenie nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka, kiedy to można byłoby je zabić do 24. tygodnia ciąży.

Szczególnie drastyczny jest przepis mówiący, że w przypadku, gdyby choroba uniemożliwiała dziecku „samodzielne życie, przerwanie ciąży jest dopuszczalne bez ograniczeń”. Bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych dopuszczalne ma być również przerwanie ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia matki. Przepisy te mogą prowadzić nawet do akceptacji zabijania dzieci już po urodzeniu.

Zdaniem dr. Marcina Olszówki, analityka Instytutu Ordo Iuris, "projekt może doprowadzić do akceptacji spotykanego w literaturze prawniczej poglądu, przyznającego ochronę prawną dziecku dopiero od chwili odcięcia pępowiny i sztucznie uznającego, że do tego momentu trwa ciąża. Uchwalenie projektu tworzyłoby warunki pozwalające nazwać „aborcją” zabicie urodzonego już dziecka, jeśli przed odcięciem pępowiny ktoś uzna, że jest ciężko chore lub zagraża zdrowiu matki".

2018-01-08 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie otwarto wystawę upamiętniają wizytę Jana Pawła II w Parlamencie

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

sejm

Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Marszałek Ewa Kopacz oraz kard. Kazimierz Nycz otworzyli dziś w Parlamencie wystawę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Sejmie i Senacie w 1999 roku. Ekspozycja „Ale nam się wydarzyło” składa się nie tylko z fotografii, ale również cennych pamiątek, jak choćby fotel, na którym siedział papież czy okolicznościowy medal upamiętniający wizytę.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przyznała, że całe jej obywatelskie i polityczne dojrzewanie odbywało się w blasku pontyfikatu Jana Pawła II, który współtworzył historię współczesnego świata, a w sposób szczególny uczestniczył w polskiej drodze do wolności. Nawiązując do papieskiego przemówienia w polskim Parlamencie w 1999 roku Marszałek powiedziała, że dla niej niezmiernie ważne są słowa o polityce, jako roztropnym działaniu dla dobra wspólnego i o tym, że dobro wspólne wymaga solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od przekonań politycznych, czy światopoglądu. „W przededniu kanonizacji Jana Pawła II, za sprawą wystawy, chcemy przypomnieć zasadnicze przesłanie Ojca Świętego: poszanowania godności osoby ludzkiej, jej praw, jako fundamentu rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa. Jeśli w codziennym parlamentarnym zabieganiu będziemy o tym pamiętać to będzie to największy hołd oddany naszemu Wielkiemu Rodakowi” - stwierdziła Ewa Kopacz. Kard. Kazimierz Nycz podkreślił natomiast, że w papieskim przemówieniu do połączonych izb polskiego Parlamentu z 11 czerwca 1999 roku widać wielkość, ale i ponadczasowość nauczania Jana Pawła II. „To, co wtedy powiedział posłom i senatorom jest aktualne i dzisiaj, a może nawet bardziej aktualne niż było 15 lat temu. Sądzę, to jest wielkość tego pontyfikatu” - stwierdził metropolita warszawski. Zachęcał również, by tak jak byliśmy przy papieżuy, gdy odwiedzał Polskę, tak trzeba, żeby jego kanonizacja również potrafiła nas połączyć w duchu tych słów, które on wypowiadał w Sejmie: nie ma wolności bez miłości, która przebacza, która służy, jest pełna poświecenia dla drugiego człowieka i dla ojczyzny. „Myślę, że tych wartości wszyscy potrzebujemy i sądzę, że ta kanonizacja nam przypomni osobę, wielkość tego dzieła i pontyfikatu, ale powinna także stać się dla nas przypomnieniem zadań i wyzwań, które papież z miłości do nas dawał nam, kiedy był tu na ziemi” - powiedział kard. Nycz. Ekspozycja „Ale nam się wydarzyło! Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Sejmie i Senacie - 11 czerwca 1999” znajduje się w hallu głównym Sejmu. Składa się na nią ponad 30 fotografii, fotel, na którym zasiadał Ojciec Święty w sali posiedzeń Sejmu, księga pamiątkowa z jego oryginalnym podpisem oraz medal upamiętniający wizytę - wybity przez Mennicę Państwową na zlecenie Kancelarii Sejmu. Zwiedzając wystawę można obejrzeć także przesłanie wygłoszone przez Jana Pawła II do posłów i senatorów - nagrane podczas tej wizyty papieża w Parlamencie. Właśnie z niego pochodzi wykorzystany w tytule ekspozycji cytat: „Ale nam się wydarzyło!”. Słowa te znalazły się już poza oficjalnym tekstem papieskiego wystąpienia. Wystawę przygotowali pracownicy Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej. Projekt plastyczny wykonał artysta plastyk Krzysztof Burnatowicz. Ekspozycję będzie można oglądać w hallu głównym Sejmu oraz w części Sali Kolumnowej do 4 maja.
CZYTAJ DALEJ

Ingres kard. Grzegorza Rysia do katedry wawelskiej

2025-12-20 08:44

[ TEMATY ]

ingres

archidiecezja krakowska

Kard. Grzegorz Ryś

Vatican Media

O godzinie 10.30 w sobotę 20 grudnia 2025 roku rozpoczną się uroczystości ingresu kard. Grzegorza Rysia do katedry wawelskiej. Kardynał przy wejściu otrzyma krzyż do ucałowania oraz relikwie głowy św. Stanisława. Po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św., podczas której odczytana zostanie bulla nominacyjna, a kardynał przejmie władzę nad Archidiecezją Krakowską.

Decyzję Papieża Leona XIV o mianowaniu kard. Grzegorza Rysia nowym arcybiskupem metropolitą krakowskim Stolica Apostolska ogłosiła 26 listopada. Kard. Grzegorz Ryś zastępuje dotychczasowego metropolitę krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Papieska bulla nominacyjna zostanie odczytana na początku Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.00.
CZYTAJ DALEJ

Dyspensa na 26 grudnia

2025-12-20 16:05

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dyspensa

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Wszystkim duszpasterzom i wiernym diecezji udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego – mówi pasterz diecezji

Wszystkim duszpasterzom i wiernym diecezji udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego – mówi pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński udzielił dyspensy od zachowania czwartego przykazania kościelnego 26 grudnia 2025.

Dyspensa od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję