Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym Zdaniem

25 września bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św., w czasie której dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod dzwonnicę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach.

25 września bp Paweł Socha spotkał się z neoprezbiterami w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

25 września w kościele pw. św. brata Alberta Chmielewskiego w Zielonej Górze odbyły się nieszpory za miasto, które poprowadziła wspólnota „Pustynia w Mieście”.

27 września warsztaty terapii zajęciowej w Zielonej Górze zorganizowały protest w formie przemarszu ulicami miasta. W biurach poselskich wręczano petycje sprzeciwiające się zmniejszaniu dotacji na działalność warsztatów przez PEFRON.

29 września bp Adam Dyczkowski uczestniczył w nadaniu Gimnazjum w Kętach im. Feliksa Dyczkowskiego (ojca Księdza Biskupa), który był nauczycielem matematyki.

29 września w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gorzowie Wlkp. odbył się spektakl Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej w reżyserii Ludwiny Nowickiej.

29 września w kościele pw. św. Antoniego w Nowej Soli odprawiona została Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci. Homilię wygłosi ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. Po Liturgii nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej ks. Popiełuszce Zło dobrem zwyciężaj.

W naszej diecezji powstały trzy nowe oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie, przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie oraz przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie.

Zaproszenia

Wszystkich, którzy pragnęliby włączyć się w modlitwę dziękczynną za 50 lat posługi sióstr służebniczek w Głogowie, zapraszamy na uroczystą Mszę św. 10 października o godz. 12.30 w kościele pw. Bożego Ciała (św. Mikołaja) w Głogowie.

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 12 października o godz. 19.00 na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. Eucharystia tworzy Kościół. Spotkanie w salce parafialnej przy ul. Bułgarskiej 30.

Akcja Katolicka zaprasza 19 października o godz. 18.30 do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Mszę św. w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Badania mammograficzne w październiku:
14 - Słubice - parafia pw. Ducha Świętego
15 - Rzepin - parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
16 - Gubin - parafia pw. Trójcy Świętej
17 - Krosno Odrzańskie - parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty

[ TEMATY ]

św. Agata

Agata Kowalska

Św. Agata, Katania

Św. Agata, Katania

W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się dziś sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.

Szczególnie starsi mieszkańcy przypominają, że kawałek soli i chleba, wrzucone do ognia chronią domostwa przed pożarem i kataklizmami. Etnografka z Istebnej, Małgorzata Kiereś zauważa, że przekonanie to odzwierciedla jedno z ludowych przysłów: „Chleb i sól św. Agaty od ognia ustrzeże chaty”.
CZYTAJ DALEJ

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

2026-02-05 11:26

[ TEMATY ]

śmierć

Austria

pixabay.com

Raimund Beisteiner, 59-letni ksiądz i wieloletni przywódca Legionu Maryi, stracił przytomność i zmarł po udzieleniu Komunii Świętej.

Ksiądz w Dolnej Austrii zmarł nagle podczas niedzielnej Mszy św. Jak poinformowała archidiecezja wiedeńska, 59-letni Raimund Beisteiner, zasłabł wkrótce po udzieleniu Komunii Świętej w swojej parafii w Wiesmath (dzielnica Wiener Neustadt) i zmarł w kościele pomimo natychmiastowej pomocy medycznej.
CZYTAJ DALEJ

To, co najcenniejsze należy do Pana

2026-02-05 20:54

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Ben Sira (Jezus, syn Eleazara, syn Syracha) pisze w Jerozolimie w początkach II w. przed Chr., w świecie, w którym kultura grecka mocno naciska na tożsamość Izraela. W części zwanej „pochwałą ojców” (Syr 44-50) ukazuje dzieje jako szkołę wierności. Dawid staje tu w centrum nie jako strateg, lecz jako człowiek kultu. Porównanie do tłuszczu ofiary podkreśla, że to, co najcenniejsze, należy do Pana. W Prawie tłuszcz (cheleb) bywa częścią zastrzeżoną dla Boga. Dawid zostaje oddzielony dla świętości. Autor przypomina zwycięstwa, ale zatrzymuje się na pieśni. Dawid śpiewał „z całego serca” i umiłował Stwórcę. To język czegoś więcej niż tylko talentu. Wspomnienie śpiewaków przy ołtarzu i uporządkowania świąt dotyka realnej historii liturgii Dawidowej, znanej także z Ksiąg Kronik. Wiara wchodzi w ciało wspólnoty przez modlitwę, muzykę i czas święta. Najbardziej uderza zdanie o odpuszczeniu grzechów. Syrach nie pomija upadku króla, lecz widzi w nim miejsce działania miłosierdzia. Tron otrzymuje oparcie w obietnicy Boga, a nie w bezgrzeszności władcy. Obraz rogu (qeren) oznacza moc i wyniesienie. Św. Atanazy w „Liście do Marcellina” mówi o Psalmach jako o zwierciadle serca i uczy, że człowiek bierze ich słowa na usta jak własne. Ta intuicja wyrasta z Dawida, którego Syrach pokazuje jako mistrza modlitwy. Św. Augustyn, komentując przysięgę Boga „dla Dawida”, rozpoznaje w „nasieniu Dawida” Chrystusa oraz tych, którzy do Niego należą. Przymierze króla otwiera się na lud odkupiony. Słowa o „przymierzu królów” i „tronie chwały” nawiązują do obietnicy z 2 Sm 7, w której Bóg podtrzymuje dom Dawida.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję