Reklama

Niedziela Częstochowska

Pozytywne rozczarowanie

W dniu 28 stycznia 2018 r. przypadło liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu. Tradycją jest, iż w tym dniu w Wyższych Seminariach Duchownych odprawiana jest Msza św. w intencji wykładowców i kleryków seminariów.

[ TEMATY ]

seminarium

Kl. Piotr Fedoryszak

Nie inaczej stało się i w częstochowskim WSD. Mszy św. w obszernej seminaryjnej kaplicy pw. Zesłania Ducha św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który w homilii powiedział, że trzeba się modlić o mądrość w Kościele. W sytuacji gdy wielu świeckich jest już dobrze wykształconych w dziedzinach teologicznych, porządne i solidna formacja intelektualna księży jest warunkiem sine qua non powodzenia duszpsterskiego. Świat czeka na mądrych kapłanów- kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej- na kapłanów, którzy będą pełni, a nie rozrywani poprzez swoje ludzkie ambicje, którzy bedą uformowani na miarę Chrystusa, i którzy będą świecić przykładem. Św. Tomasz z Akwinu zrezygnował w młodym wieku z kariery i wygodnego życia w benedyktyńskim zaciszu. Wybrał zakon dominikanów i został największym myślicielem chrześcijaństwa. W dniu jego święta nie można o tym fakcie nie wspomnieć. Na końcu hieracha zapytał przyszłych księży o rodzaj powołania, jaki będzie ich udziałem. Czy będzie to droga np. kurialnej kariery, czy też wygodnego parafialnego życia? Czy też radykalnego wyboru na miarę św. Tomasza z Akwinu. Rozczarujcie nas swoim wyborem! – podsumował swoję homilię były rektor częstochowskiegi WSD.

Po nabożeństwie w auli św. Jadwigi o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym UPJPII, wygłosił bardzo ważny i szalenie interesujacy wykład, dotyczący kontrowersji związanych z interpretacją papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” (Radość Miłości). Newralgicznym miejscem dokumentu jest podważenie dotychczasowej praktyki Kościoła nie udzielania Komunii św. osobom, żyjącym w niesakramentalnych związkach. Liczne rozwody i zawieranie kolejnych małżeństw wygenerowały trudną duszpasterską sytuację. Wolą papieża Franciszka jest zmierzenie się z tym problemem. O. Jarosław Kupczak w swojej wypowiedzi nawiązywał do nauczania Ojców Kościoła w tym względzie, cytował wypowiedzi czterdziestoletniego teologa ks. Józefa Ratzingera, komentował opinie kard. Waltera Kaspera; szukał uzasadnień dla trudnych punktów adhortacji. Oczywiście nie odpowiedział jednoznacznie na wątpliwości i pozostawił problem otwartym. Ks. prof. dr hab. Arkadiusz Olczyk z WSD stwierdził metaforycznie na końcu spotkania, iż wysłuchanie wykładu było jak lot samolotem z mocno wyczuwalnymi turbulencjami.

2018-01-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień otwartej furty

Dzień Otwartej Furty, to ogromne przedsięwzięcie ewangelizacyjno-powołaniowe jakiego już po raz trzynasty podjęło się Wyższe Seminarium Duchowne (WSD) w Sandomierzu. Bramy WDS zostały tradycyjnie otworzone 1 maja, aby można było odwiedzić miejsce, w którym klerycy na co dzień przygotowują się do kapłaństwa. Spotkanie, na które przybyło ponad 4 tys. osób, rozpoczęła Msza św., której przewodniczył rektor WSD ks. Jan Biedroń. Do zgromadzonych przybył i wszystkich powitał bp Krzysztof Nitkiewicz. Życzył zebranym, aby doświadczyli niezwykłej atmosfery tego miejsca i postawili sobie pytanie: Czego Pan oczekuje ode mnie? Czy nie mówi również do mnie - pójdź za Mną. Liturgię uświetniła orkiestra dęta z Komorowa z opiekunem ks. Andrzejem Cagiem.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż to miłość bez granic. Pielgrzymka chorych w Krakowie-Mogile

2021-09-17 17:34

Anna Bandura

Arcybiskup błogosławi wiernych

Arcybiskup błogosławi wiernych

17 września do cysterskiego sanktuarium w Krakowie-Mogile przyjechali uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Krakowie-Mogile we wrześniu tradycyjnie gościło Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję