Reklama

Wiadomości

100 lat Polskiego Towarzystwa Geograficznego

[ TEMATY ]

towarzystwo

Magdalena Kowalewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie Towarzystwo Geograficzne świętuje jubileusz stulecia swojego istnienia. Z tej okazji w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu PTG

Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy geografów, którzy odeszli na wieczną wartę. – Sto lat temu grupa wybitnych uczonych i społeczników zdecydowała o powołaniu Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Powstało ono dziesięć miesięcy przed odzyskaniem oficjalnie przez Polskę niepodległości, co umożliwiło włączenie się PTG w odbudowywanie naszego państwa – mówił wybitny geograf i dydaktyk prof. Antoni Jackowski z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor kilkuset publikacji geograficznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przez cały okres istnienia PTG geografowie udowodnili jak ważna dla rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego kraju oraz wychowania patriotycznego jest nasza dyscyplina wiedzy. Gdy myślę dziś o Polskim Towarzystwie Geograficznym widzę setki wybitnych geografów, działaczy, nauczycieli i młodzież – zaznaczył prof. Jackowski. Podkreślił, że mimo różnych zawirowań historycznych środowisko geografów potrafiło zawsze zachować wierność i nie ulegać żadnym koniunkturalnym wpływom politycznym.

Reklama

– Wszystkim geografom życzę, aby w roku stulecia PTG pamiętali o tym, że tworzymy jedną wspólnotę – mówił prof. Jackowski, który wygłosił wykład na temat stu lat działań na rzecz polskiej geografii.

Z kolei o perspektywach rozwoju polskiej geografii mówił , przewodniczący Komitetu Nauk Geograficznych PAN profesor Marek Degórski . – Życzę, aby ten jubileusz był okazją do wielkiej radości wszystkich geografów – mówił do zebranych naukowców.

Magdalena Kowalewska

Patronat honorowy nad obchodami stulecia powstania PTG objął Andrzej Duda. List od prezydenta odczytał prof. Konrad Raczkowski. Prezydent w liście „w uznaniu pracy i dorobku polskich geografów i ich wielkich zasług dla rozwoju Rzeczypospolitej” dziękował organizatorom obchodów stulecia PTG. Życzył dalszych sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej oraz wyraził nadzieję, że „całoroczne wydarzenia jubileuszowe przyczynią się do popularyzacji osiągnieć polskiej geografii i określenia nowych wyzwań badawczych.

Rok 2018 został uchwalony przez Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk Rokiem Polskiej Geografii.

Reklama

W przededniu uroczystego posiedzenia Zarządu Głównego PGT Sejm wyraził uznanie i szacunek dla tej instytucji naukowej oraz całego środowiska polskich geografów. Za przyjęciem uchwały „w sprawie uczczenia 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego” głosowało 406 posłów, przeciwko było 3 parlamentarzystów. „Na szczególne podkreślenie zasługuje wielki wkład Towarzystwa i jego członków w budowę niepodległej Polski, poznanie i określenie terytorium państwa polskiego, rozwój polskiej nauki, a także proces kształtowania tożsamości narodowej, wychowania obywatelskiego oraz postawy patriotycznej społeczeństwa, w tym wielu pokoleń młodzieży” - zaznaczono w uchwale.

Twórcy uchwały podkreślili ważną rolę w integracji terytorialnej Polski po okresie zaborów oraz włączania się w proces odbudowy zniszczonej Polski, w tym zagospodarowania tak zwanych ziem odzyskanych. „Opracowania geografów, zwłaszcza prof. Eugeniusza Romera, istotnie ułatwiły wytyczenie podczas konferencji paryskiej granic odrodzonej Polski. Po odzyskaniu niepodległości geografowie podjęli prace nad efektywnym rozwojem kraju oraz szeroką akcję edukacyjną, patriotyczną i wychowawczą służącą podniesieniu świadomości narodowej i społecznej. Towarzystwo działało też w latach II wojny światowej, kiedy to z rąk niemieckich i sowieckich okupantów zginęło wielu jego członków” – napisano w uchwale. „Geografowie brali udział w opracowaniu wszystkich koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju i zmian podziału administracyjnego, w diagnozowaniu i prognozowaniu zmian przyrodniczych i społeczno-gospodarczych, a także w pracach nad planami ochrony środowiska i krajobrazu” – czytamy w dokumencie.




UCHWAŁA S E JMU R ZECZYPO S P O L IT EJ POLS K IEJ z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie uczczenia 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Reklama

27 stycznia 1918 roku w Warszawie zostało założone Polskie Towarzystwo Geograficzne – jedna z pierwszych organizacji naukowych powstających wraz z odradzaniem się Rzeczypospolitej Polskiej. Jego założycielami byli wybitni uczeni, nauczyciele, społecznicy, patrioci.

Towarzystwo odegrało niezwykle ważną rolę w integracji terytorialnej Polski po okresie zaborów. Opracowania geografów, zwłaszcza prof. Eugeniusza Romera, istotnie ułatwiły wytyczenie podczas konferencji paryskiej granic odrodzonej Polski. Po odzyskaniu niepodległości geografowie podjęli prace nad efektywnym rozwojem kraju oraz szeroką akcję edukacyjną, patriotyczną i wychowawczą służącą podniesieniu świadomości narodowej i społecznej. Towarzystwo działało też w latach II wojny światowej, kiedy to z rąk niemieckich i sowieckich okupantów zginęło wielu jego członków.

Potem aktywnie włączyło się w proces odbudowy zniszczonej Polski, w tym w zagospodarowanie tzw. ziem odzyskanych. Geografowie brali udział w opracowaniu wszystkich koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju i zmian podziału administracyjnego, w diagnozowaniu i prognozowaniu zmian przyrodniczych i społecznogospodarczych, a także w pracach nad planami ochrony środowiska i krajobrazu.

Reklama

W 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie i szacunek dla tej instytucji naukowej oraz całego środowiska polskich geografów. Na szczególne podkreślenie zasługuje wielki wkład Towarzystwa i jego członków w budowę niepodległej Polski, poznanie i określenie terytorium państwa polskiego, rozwój polskiej nauki, a także proces kształtowania tożsamości narodowej, wychowania obywatelskiego oraz postawy patriotycznej społeczeństwa, w tym wielu pokoleń młodzieży.

MARSZAŁEK SEJMU

/ – / Marek Kuchciński

2018-01-29 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być dobrym jak chleb

Niedziela wrocławska 45/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

towarzystwo

Archiwum Towarzystwa Pomocy im. św. Barata Alberta

Dariusz Dobrowolski

Dariusz Dobrowolski

Nie da się w jednym artykule opisać 35 lat działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Nawet jedna książka to o wiele za mało, by pokazać tysiące ludzi, którym pomogli, miłosierdzie, które świadczyli przez lata. Kierowali się i kierują słowami św. Brata Alberta: „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”

Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową, która zajęła się pomocą bezdomnym. Do 1989 r. nosiło nazwę Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmielowskiego. Zrzesza 2700 członków zorganizowanych w 67 kołach na terenie całego kraju. Każde koło stara się zorganizować schronisko, kuchnię lub inną formę pomocy ludziom bezdomnym i ubogim. Kierują się zasadą: „Każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Jak nie można dużo to mało. „Towarzystwo prowadzi 87 placówek pobytowych, m.in. 45 schronisk dla mężczyzn (2670 miejsc), 4 schroniska dla kobiet (70 miejsc), 8 domów dla kobiet i matek z dziećmi (240 miejsc), 2 Domy Pomocy Społecznej (101 miejsc). W ich placówkach przebywa obecnie około 3500 osób. Towarzystwo prowdzi także 17 noclegowni – 639 miejsc, 11 ogrzewalni – 326 miejsc, czy 15 kuchni wydających ponad 2 tys. obiadów dziennie. A wszystko zaczęło się w 1981 r. we Wrocławiu.
CZYTAJ DALEJ

Muzea Watykańskie: prace konserwatorskie w Sali Konstantyna ujawniły nową technikę Rafaela

2025-03-31 16:44

[ TEMATY ]

Watykan

Kaplica Sykstyńska

Vatican News

Renowacja Sali Konstantyna

Renowacja Sali Konstantyna

Po zakończeniu prac konserwatorskich w tzw. Stanze di Raffaello w Muzeach Watykańskich Sala Konstantyna odzyskała dawny blask. Jej renowacja ujawniła wcześniej nieznane techniki i nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.

800 metrów kwadratowych pełnych pytań i niesamowitych odpowiedzi – tak można podsumować trwającą dziesięć lat renowację największej z tzw. Stanze di Raffaello. Prace konserwatorskie prowadzone przez Laboratorium Restauracji Malarstwa i Materiałów Drewnianych Muzeów Watykańskich rozpoczęły się w marcu 2015 r., a zakończyły w grudniu 2024 r. Osiem etapów prac przebiegało według kolejności powstawania dzieł Rafaela. Renowacja pozwoliła na dokonanie cennego i bezprecedensowego odkrycia w kontekście badań nad warsztatem artysty.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności: Chrystus was nie ocenia

2025-04-01 15:51

Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej

Arcybiskup Kupny podczas spotkania z ludźmi w kryzysie bezdomności

Arcybiskup Kupny podczas spotkania z ludźmi w kryzysie bezdomności

Arcybiskup Józef Kupny odwiedził kilkadziesiąt osób w kryzysie bezdomności, które na co dzień mieszkają w schronisku Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Chrystus i Kościół was nie oceniają, ale po prostu czekają z otwartym sercem i otwartymi ramionami – mówił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Metropolita wrocławski 31 marca spotkał się z osobami w kryzysie bezdomności w schronisku przy ul. Bogedaina we Wrocławiu. Podarował podopiecznym różańce oraz paczki spożywcze. Z każdym starał się zamienić kilka słów i uścisnąć dłoń.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję