Reklama

Ośrodki duszpasterstwa akademickiego zapraszają

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralny Ośrodek DA

Największe DA w Warszawie działa od 1928 r. przy kościele akademickim św. Anny. Pracują tam księża diecezjalni. Ośrodek proponuje studentom konwersatoria, spotkania grup modlitewnych, ruchów i stowarzyszeń, dyskusje i debaty z zaproszonymi gośćmi. W programie przewidziano rekolekcje adwentowe i wielkopostne, codzienne Msze św. akademickie oraz wyjazdy duszpasterskie.
Oto niektóre propozycje:

Poniedziałek:
18.30
- Msza św. i spotkanie grupy Odnowy w Duchu Świętym;
19.30 - Konwersatorium: Spożywanie Słowa Bożego;
19.30 - Konwersatorium: Nad stronicami Biblii - praca z tekstem.

Wtorek:
18.30
- Spotkanie Wspólnoty Młodych Małżeństw;
19.15 - Msza św. dla członków SKMA oraz prelekcja;
19.30 - Akademickie Studium dla Narzeczonych.

Środa:
7.00
- Msza św. akademicka a potem wspólne
śniadanie;
18.30 - Msza św. i spotkanie wspólnoty Ruchu Światło-Życie;
19.30 - Konwersatorium: Boże, ruszamy w drogę.

Czwartek:
18.30
- Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania;
19.30 - Wieczory dla zakochanych;
19.30 - Spotkania z ciekawym człowiekiem - co drugi czwartek.

II niedziela miesiąca:
17.00
- Msza św. dla rejonu warszawskiego Ruchu „Wiara i Światło”;
20.00 - Spotkanie absolwentów.

III niedziela miesiąca:
16.00
- Msza św. oraz prelekcja dla Akademickiej Wspólnoty Rodzin.

IV niedziela miesiąca:
10.00
- Msza św. dla członków SKMA i spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

Adres: Centralny Ośrodek DA, ul. Krakowskie Przedmieście 68. Duszpasterze: ks. Bogdan Bartołd - tel. 826-99-77, ks. Andrzej Krynicki - tel. 828-30-58, ks. Robert Skrzypczak - tel. 828-31-02, ks. Franciszek Longchamps de Berier - tel. 828-87-19.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

DA w parafiach św. Jakuba i świętego Krzyża

Na terenie parafii św. Jakuba na Ochocie jest wiele akademików, stąd i studentów w DA nie brakuje. Na wszystkie spotkania uczęszcza tygodniowo kilkaset osób. Głównym punktem programu DA na Ochocie jest niedzielna Msza św. akademicka o godz. 19.00. W ciągu tygodnia Msza akademicka odprawiana jest również w czwartki o 20.00. Studenci grupują się przede wszystkim w dwóch wspólnotach: Ruchu Światło-Życie (spotkania w poniedziałki o 20.00) i wspólnocie ewangelizacyjnej „Woda Życia” (spotkania we wtorki o 20.00).
Adres do ośrodka: DA przy kościele św. Jakuba, ul. Grójecka 38. Duszpasterze: ks. Grzegorz Michalczyk - tel. 823-94-91, ks. Roman Trzciński - tel. 668-97-97.
DA istnieje także przy Bazylice Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3. Duszpasterz: ks. Janusz Oćwieja CM - tel. 826-89-10.

Dominikańskie Duszpasterstwa Akademickie

Dużą popularnością wśród warszawskich studentów cieszą się od lat dominikańskie DA na Nowym Mieście i na Służewie. W tym ostatnim głównym punktem zajęć duszpasterskich jest niedzielna Msza św. akademicka o 20.15. Również w tygodniu, w środy, odprawiana jest Msza akademicka o 19.30. Duszpasterstwo zaprasza na spotkania formacyjne, modlitewne oraz sportowe. W poniedziałki o 19.30 studenci zaproszeni są na spotkanie z cyklu Duchowość i modlitwa, a we wtorki o 19.30 odbywa się konwersatorium O liturgii chrześcijańskiej.
Z kolei na Freta do sakramentu małżeństwa mogą się przygotować zakochani. Spotkania będą miały miejsce w kolejne środy o 18.30. Każde spotkanie będzie się składać z konferencji i pracy domowej wykonywanej przez narzeczonych. Zapisy przyjmowane są u ojca przeora Tomasza Wytrwała OP. Na Freta działa również grupa katechumenalna, która pomaga studentom, osobom po studiach lub w wieku studenckim przygotować się do przyjęcia sakramentów: chrztu, Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Spotkania odbywają się przez dwa semestry w czwartki o 19.30. Planowany termin przystąpienia do sakramentu bierzmowania to niedziela Zesłania Ducha Świętego (15 maja 2005 r.), natomiast data przystąpienia do sakramentu chrztu lub Eucharystii jest ustalana indywidualnie. Zapisy przyjmowane są u o. Adama Sulikowskiego OP.
Adresy: DA Dominikanów na Służewie, ul. Dominikańska 2. Duszpasterze: o. Michał Miedziński OP, o. Tomasz Kwiecień OP - tel. 843-62-11.
DA Dominikanów, ul. Freta 10. Duszpasterz: o. Tomasz Zamorski OP - tel. 635-47-00.

Reklama

DA „Dąb” - Ojcowie Jezuici

Bardzo ciekawe propozycje duszpasterskie oferuje studentom DA „Dąb” prowadzone przez jezuitów z ul. Rakowieckiej. Oto tygodniowy program zajęć w tym duszpasterstwie:

Poniedziałek:
19.15 - Wieczory dla zakochanych.

Wtorek:
19.30 - Msza św. akademicka w środku tygodnia;
20.00 - Spotkanie Grupy św. Jana - medytacja ignacjańska.

Środa:
7.00 - Jutrznia;
10.00 - Msza św. wraz ze wspólnotą akademicką „Bobolanum”;
18.30 - Tańcząc dla Boga - warsztaty taneczne;
19.00 - Droga Ikony - warsztaty;
19.30 - Środowe spotkania Pod Dębem - grupa dyskusyjna;
19.45 - Spotkanie grupy charyzmatycznej „Kontakt”.

Czwartek:
19.30 - Duszpasterski Klub Filmowy;
19.30 - Spotkanie Grupy Taizé;
19.30 - Spotkanie z cyklu Duchowość mężczyzny i kobiety - raz w miesiącu.

Piątek:
19.30 - Msza św. wspólnoty duszpasterskiej i wspólny posiłek.

Głównym punktem programu duszpasterstwa jest niedzielna Msza św. akademicka o godz. 19.30.
Adres ośrodka: DA „Dąb”, ul. Rakowiecka 61. Duszpasterz: o. Tomasz Ortmann SJ - tel. 542-87-10.

Diecezja warszawsko-praska

DA „Arka”
W diecezji warszawsko-praskiej głównym ośrodkiem akademickim jest DA „Arka”. Działa z przerwami od 36 lat. Diecezjalny duszpasterz akademicki, ks. dr Marek Sędek, zaprasza wszystkich studentów na spotkania formacyjne i modlitewne do kościoła Nawrócenia św. Pawła przy ul. Kobielskiej. Planuje wizyty u studentów w akademikach przy ul. Kickiego. Główny punkt zajęć duszpasterstwa to niedzielna Msza św. akademicka o godz. 19.30.
Adres: DA Diecezji Warszawsko-Praskiej „Arka”, ul. Grochowska 194/196. Duszpasterz: ks. Marek Sędek - tel. 673-15-90.

Reklama

DA „Przystań”
Coraz bardziej znane w diecezji warszawsko-praskiej jest DA „Przystań” funkcjonujące przy salezjańskiej Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Zaprasza studentów na następujące spotkania we wtorki o godz. 19.00 (spotkanie modlitewne w duchu Taizé i przygotowanie do Europejskiego Spotkania Taizé w Lizbonie) oraz w czwartki o godz. 19.30 - spotkanie biblijno-modlitewne. Oprócz tych propozycji przewidziano również spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego (sobota) oraz zajęcia sportowe na sali gimnastycznej (poniedziałek). Głównym punktem zajęć duszpasterstwa jest niedzielna Msza św. akademicka odprawiana w Bazylice o godz. 19.30.
Adres: DA „Przystań” ul. Kawęczyńska 53. Duszpasterz: ks. Jan Rusiecki SDB, tel. 818-65-51.

DA „Studnia”
ul. Skaryszewska 12. Duszpasterz: ks. Aleksander Mazur SAC - tel. 818-63-69. opr. Piotr Chmieliński.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

27 kwietnia mija 10 lat od kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na placu Świętego Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. Biskup Sławomir Oder był postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję