Reklama

Jasna Góra

Światełko Betlejemskie - 'Odważcie się być dobrymi'

[ TEMATY ]

Betlejem

Betlejemskie Światło Pokoju

MAREK KĘPIŃSKI

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce. W niedzielę, 16 grudnia - zapłonęło na Jasnej Górze. Światło przekazane zostało paulinom oraz abpowi Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00.

Światło, zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem i roznoszone przez skautów i harcerzy europejskich do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów - ma być w czasie Bożego Narodzenia żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Reklama

Akcja rozpoczęta została w 1986 r. przez skautów austriackich, którzy od tej pory światło zapalone w Betlejem przekazują w Wiedniu skautom innych państw. „Nasi skauci, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przejmują ogień Betlejemskiego Światła Pokoju na Słowacji od skautów słowackich, a następnie roznoszą po całej Polsce, a także przekazują dalej na Wschód i do Skandynawii” – tłumaczy hm. Adam Masalski, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego.

Jednym z pierwszych miejsc, do którego Betlejemskie Światło Pokoju przybywa w Polsce, jest Jasna Góra. „Częstochowa obok Krakowa jest drugim miejscem w Polsce, w którym Światełko Betlejemskie rozpoczyna swoją drogę” – wyjaśnia hm. Maria Kotkiewicz, komendantka Hufca ZHP w Częstochowie. „Myślę, że jest to zupełnie oczywiste i zrozumiałe, że tutaj, w miejscu kultu Najśw. Marii Panny, możemy to Światło przekazać władzom arch. częstochowskiej, ale także paulinom w klasztorze na Jasnej Górze” – dodaje Adam Masalski, przewodniczący ZHP.

Hasłem tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa: „Odważcie się być dobrymi”. „Dzisiaj, w tym współczesnym świecie, potrzebujemy tego dobra, i myślę, że to Światełko jest takim symbolem tego, co tak naprawdę powinno na co dzień gościć wśród nas” – podkreśla harcmistrzyni Maria Kotkiewicz.

Reklama

Polscy harcerze włączyli się w ideę Betlejemskiego Światła Pokoju 21 lat temu, czyli w 1991 roku. „Światło Pokoju ma taki wymiar uniwersalny, bo nawiązuje i do tradycji chrześcijańskich, które zwykle są związane ze Świętami Bożego Narodzenia i z Grotą w Betlejem, a także nawiązuje do ognia, który towarzyszy harcerzom w naszej obrzędowości harcerskiej. A więc mamy połączenie tego symbolu chrześcijańskiego z symbolem harcerskim” – stwierdza przewodniczący Adam Masalski. Hm. Andrzej Lichota, komendant Śląskiej Chorągwi ZHP dodaje: „Jak w każdym roku mamy nadzieję, że to Światełko chociaż na chwilę rozjaśni blask, i wszystkie mroki, które są, odejdą w zapomnienie. I żebyśmy mogli popatrzeć z radością, i nadzieją, że ten nowy rok będzie o wiele lepszy”. „Mam nadzieję, że to światło zapali nasze dusze, aby nie być obojętnym na zło, abyśmy nie przyzwalali, żeby w naszej obecności drudzy czynili zło – bo brak reakcji jest również przyczynieniem się do tego, żeby zło szalało – powiedziała obecna na Jasnej Górze Jadwiga Wiśniewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do ubiegłotygodniowej próby znieważenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – Mam nadzieję, i ufam, i Matkę Bożą o to prosiłam, aby to Światło Betlejemskie było w nas nie tylko w Boże Narodzenie, ale również w nowym, nadchodzącym 2013 roku, abyśmy tego Światła nigdy nie gasili”.

22 grudnia w Częstochowie, na centralnym placu miasta – Placu Biegańskiego – każdy mieszkaniec będzie mógł otrzymać Betlejemskie Światło Pokoju, aby móc go potem postawić na swoim stole wigilijnym. Także podczas Gwiazdkowej Alei, czyli dorocznego kiermaszu świątecznego w III Alei NMP, harcerze będą bezpłatnie rozdawać światełko. W każdym mieście przedstawiciele ZHP będą rozdawać Betlejemskie Światło Pokoju do szkół, instytucji, i przekazywać osobom prywatnym.

Jutro harcerze śląscy przekażą mieszkańcom województwa ogień z Betlejem w bazylice w Piekarach Śląskich. Następnie władze naczelne przekażą Światło prezydentowi RP, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu.

2012-12-17 10:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Betlejem na Ponidziu

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 44-45

[ TEMATY ]

Betlejem

T.D.

Izabela Wojtaś chętnie opowiada historię, która zdarzyła się tu w pewną grudniową noc tuż przed II wojną światową

Izabela Wojtaś chętnie opowiada historię,
która zdarzyła się tu w pewną grudniową
noc tuż przed II wojną światową

Ponidziańskie Betlejem ulokowało się gdzieś między Pińczowem, Młodzawami Dużymi a słynnym ze stadniny koni Michałowem. Kilka domów i rodzin, w zasadzie przyczółek Michałowa. Kto nie wie – nie trafi, choć okolica tutaj jest malownicza i warta wycieczki. W michałowskiej parafii mówi się, że widoki ze wzgórza za Betlejem są najpiękniejsze na Ponidziu.

Sprecyzujmy, Betlejem położone jest w południowej części Michałowa. Dojazd do centrum tej miejscowości prowadzi przez Dębówkę i opustoszałe w grudniu pola, które nagle zamyka ściana lasu osłaniająca zakręt niemal pod kątem prostym. Dobra droga i zielona tablica z napisem: „Betlejem” – jesteśmy na miejscu.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję