Reklama

Parafia św. Mikołaja w Dębnie

Dębno w faktach i legendach

Parafię w Dębnie, w samym sercu Gór Świętokrzyskich (gmina Nowa Słupia, dekanat Bodzentyn) kształtowało wiele czynników: bliskość relikwii Drzewa Krzyża, ciekawa historia osnuta legendami, dramatyczne pacyfikacje wiosek czasu II wojny światowej, wreszcie piękno okolicy i klimat. W takich miejscowościach jak Dębno Boże Narodzenie przeżywane jest tradycyjnie, w rodzinach, które nawet z daleka zjeżdżają się na Pasterkę do tutejszego kościoła. A surowa zima stanowi niepowtarzalną oprawę Świąt.

Niedziela kielecka 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Między historią, legendą i tradycją

Dębno należy do starych osad w Łysogórach, założonych w XIII w. W XIV w. wchodziło do klucza majątkowego możnych Oleśnickich. W Dębnie znajdował się gródek obronny, stanowiący zarazem zaplecze gospodarcze Świętego Krzyża, z piecami (dymarkami), w których wypalano żelazo, co potwierdzają miejscowe wykopaliska.
Podczas napadów tatarskich (1241-60) podobno zostały zrabowane relikwie Krzyża. Łup przypadł chanowi, który chcąc sprawdzić „cudowność” kawałka Drzewa oprawionego w złoto, bezskutecznie próbował zniszczyć go w płomieniach i zatopić w wodzie. Gdy w obozie zaczęły szerzyć się choroby, zaniepokojony chan wyprawił relikwie do Polski. Tę misję zlecił szczególnej parze: Adelajdzie z Dębna herbu Habdank i Tatarzynowi, którego była branką i żoną. Złożyli oni relikwie na Łysicy w zagłębieniu skalnym, bowiem klasztor był spalony. Tatarzyn przyjął chrzest i otrzymał szlachectwo. Do herbu Habdank przypominającego literę „W” dodano krzyż i nazwano go Dębnem. Tym klejnotem pieczętowali się Oleśniccy, Roztworowscy, Sienniccy i in. W kronice parafialnej zapisano m.in.: „Jakimś śladem tej legendy może być fakt istnienia dziś w parafii nazwisk brzmiących z tatarska”. W sąsiedztwie kościoła stoi krzyż z 1906 r. z napisem: „Niech będzie błogosławiona pamięć Adelajdy Habdank urodziwej dziewicy, córki dziedzica Dębna, która wróciła relikwie Krzyża Świętego na Łysą Górę za Bolesława Wstydliwego Króla Polskiego”.
Nieco inna wersja tej legendy odnosi się do czasów napadów litewskich, dokonywanych na świętokrzyską ziemię w 1370 r.
Potężne majątki ziemskie z czasem rozparcelowano na mniejsze dobra, a charakterystyczne ich nazwy zachowały się po dziś dzień.
Według J. Długosza w XV w. był w Dębnie modrzewiowy kościół, który w 1921 r. spłonął w wielkim pożarze. Dokumenty parafialne podają, że od 1928 r. spotykamy pierwsze projekty budowy nowej świątyni. Fundamenty rozpoczęto kopać w 1929 r., budowa na dobre ruszyła w 1934 r., zakończono ją w 1936 r. Wówczas miała miejsce konsekracja murowanej świątyni, której dokonał bp F. Sonik. Kolejni proboszczowie w miarę możliwości wyposażali i upiększali świątynię parafialną. Od stycznia 1986 r. proboszczem w Dębnie jest ks. Henryk Dudek, dziekan dekanatu bodzentyńskiego.
W nowszą historię Dębna wpisują się dramatyczne wydarzenia okupacji hitlerowskiej, kiedy to okoliczne wioski zostały spacyfikowane w 1943 r.: 1 maja - Jeziorko, 25 maja - Wola Szczygiełkowa, 30 czerwca - Dębno. W rocznicę tych wydarzeń zawsze sprawowane są Msze św., wymieniane nazwiska pomordowanych. Dotąd żyją świadkowie tamtych wydarzeń, powstawały na ten temat opracowania, artykuły prasowe, monografie. Na cmentarzu przykościelnym w Dębnie spoczywają ci, których rozstrzelano w sąsiedztwie kościoła (najmłodszy miał 2 latka). Żywa, wciąż bolesna pamięć przekłada się na modlitwę i troskę o godne miejsce spoczynku pomordowanych.

Reklama

Czym żyje parafia

Tworzy ją 1930 osób z Dębna, Jeziorka, Woli Szczygiełkowej. Odpust przypada 6 grudnia, Patrona przypomina duży obraz na ścianie, natomiast inne przedmioty kultu związane ze św. Mikołajem, relikwiarz i wiele cennych rzeczy spłonęły w pożarze. Z lektury kroniki wynika, że chyba bardziej ożywione jest wspomnienie św. Izydora, drugiego patrona parafii, orędownika rolników. Kronika to także źródło wiedzy o wydarzeniach, które w minionym 20-leciu determinowały parafialne duszpasterstwo: wizyty w Polsce Ojca Świętego, kongresy eucharystyczne, rekolekcje, misje, peregrynacja Krzyża, autokarowe i piesze pielgrzymki, obecność Księży Biskupów i in. Istotnym czynnikiem jest zapewne fakt, że ks. proboszcz H. Dudek, długoletni przewodnik grupy złotej traktuje pielgrzymkę „jako element wpisany w kapłaństwo” (21 razy uczestniczył w kieleckiej, 6 - w warszawskiej). W Dębnie dwa razy do roku odbywały się spotkania złotej, parafia autentycznie żyła pielgrzymką, uczestnicząc w niej zawsze, bywało, że i 50-osobową grupą. Od niedawna ks. Henryk Dudek ze względu na stan zdrowia towarzyszy pielgrzymce tylko duchem i modlitwą. Ok. 20-30 uczestników z parafii przyłącza się do wyznaczonych grup.
W parafii istnieje: 9 kółek różańcowych, scholka dziecięca i młodzieżowa, 30 ministrantów i 6 lektorów. Katechizuje dwóch katechetów. 27 listopada br. bp M. Florczyk dokonał poświęcenia nowej szkoły w Jeziorku. Grupa zainteresowanych tematyką misyjną włącza się w inicjatywy misyjne na Świętym Krzyżu.
Ks. proboszcz H. Dudek wyróżnia przede wszystkim dwa elementy determinujące jakość i profil tutejszej wspólnoty. Są to: bliskość sanktuarium na św. Krzyżu i funkcjonowanie w Dębnie, bezpośrednio w sąsiedztwie kościoła, Diecezjalnego Oazowego Domu Rekolekcyjnego.
Dom potwierdza żywotność oazy, dynamizuje tutejsze życie liturgiczne. Wzniesiony na początku lat 80. jako budynek gospodarczy, od 1987 r. funkcjonuje przede wszystkim dla potrzeb Ruchu Światło-Życie. - Ludzie oczywiście przychodzą na roraty, nabożeństwo różańcowe, majowe czy I piątki miesiąca - mówi Ksiądz Proboszcz. - Ale chyba najliczniej uczestniczą w Drodze Krzyżowej, często w terenie. Związek ze św. Krzyżem jest bardzo silny. Wyraża się to także w trosce o kilka kamiennych krzyży, które mamy w obrębie parafii.

Wspólne dzieło

W latach 90. kościół został gruntownie pomalowany wewnątrz. W 1992 r. Władysław Markiewicz z Komisji Artystyczno-Budowlanej Kurii Diecezjalnej zakończył prace nad wykonywaniem figur i dekoracji w metaloplastyce.
Ostatnio przeprowadzono gruntowną konserwację dachu na świątyni, odnawiana była też elewacja (z upływem czasu pojawiają się nowe ubytki we wnętrzu i na zewnątrz ścian, w perspektywie więc poprawki, a może i remont). Przeprowadzono liczne prace porządkujące teren wokół świątyni. W planie są m.in. nowe ławki i doposażenie prezbiterium. W 2000 r. została oddana do użytku nowa kaplica cmentarna pw. Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił bp K. Ryczan. Wykonano także część nowych alejek (w planie są dalsze). O porządek i czystość świątyni troszczy się od 19 lat kościelny Władysław Saczysta, ludzie dbają o estetykę i o to, by zawsze były świeże kwiaty. W Boże Narodzenie kościół wygląda szczególnie pięknie - gdy dorodne drzewka, pachnące Puszczą Jodłową zdobią ołtarz i tradycyjny żłóbek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

[ TEMATY ]

George Weigel

odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

George Weigel to katolicki teolog, pisarz, działacz społeczny. Laureat dziewiętnastu doktoratów honoris causa, autor ponad trzydziestu książek i kilkuset artykułów o tematyce dotyczącej Kościoła katolickiego, prawa, teologii i nauk społecznych, stały komentator i analityk stacji telewizyjnej NBC w sprawach watykańskich. Autor bestsellera „New York Timesa” „Świadek nadziei”, będącego biografią św. Jana Pawła II oraz jej kontynuacji „Kres i początek”, w której wykazał kluczową rolę polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję