Reklama

Jasna Góra

Pieszo, rowerem, konno, na rolkach - ruszył sezon pielgrzymek na Jasna Górę

Pieszo, na rowerze, rolkach, nartorolkach, a nawet konno - pielgrzymi tłumnie ciągną na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do tego miejsca sięga XV w. nierozerwalnie wpisując się w polską obyczajowość i kulturę.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Rekolekcje w drodze” – to fenomen nie tylko w skali kraju. W ubiegłym roku do Sanktuarium przyszło 263 piesze pielgrzymki, a w nich 123 tys. pątników, to więcej niż w 2016 r. Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego pieszego przypada w sierpniu, choć czerwiec i lipiec też mają swoją specyfikę.

Nocą i tanecznym krokiem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 15 lat jako pierwsza staje "na mecie" Nocna Pielgrzymka „Na przekór” z Piekar Śląskich, która w tym roku dotarła na Jasną Górę już w ostatnią niedzielę kwietnia. Trasę ok. 65 km 200 pątników pokonało w ciągu 15 godz. Najstarszy pielgrzym miał 77 lat.

36 godzin wysiłku dla Maryi podjęli z kolei po raz trzeci uczestnicy Pieszej Pielgrzymki „non stop” z Jawiszowic zorganizowanej przez Grupę JG24 „Jasna Góra bez kompromisów”. Pątnikom w tak krótkim czasie udało się pokonać 130 km.

Wierni tradycji Łowiczanie przybywają na Jasną Górę zawsze w wigilię Zielonych Świątek. To jedna z najstarszych i najbarwniejszych pieszych pielgrzymek. Pielgrzymi tańczą. Pątnicy łowiccy zawsze wchodzą do sanktuarium w kolorowych, księżackich strojach tzw. pasiakach, tańcząc oberki i polki. Wejściu towarzyszy także kapela, wspomagająca śpiew pątników, którzy witają Jasnogórską Panią starymi, niektórymi jeszcze z XVI w., łowickimi pieśniami.

Pod koniec czerwca nie mogło zabraknąć „pielgrzymki w brązowym kolorze”. Do sanktuarium dotarli bowiem klerycy Wyższego Seminarium Duchownego pw. św. Bonawentury Zakonu Braci Mniejszych z Katowic -Panewnik. - „Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę to także nasze dziękczynienie za miniony rok akademicki – wyjaśniał o. Olgierd Paszkiewicz, prorektor seminarium.

Zdaniem neoprezbitera o. Kryspina, który jako kleryk też rokrocznie wędrował do Częstochowy, piesze pielgrzymowanie uczy pokory. „Przede wszystkim jednoczy wspólnotę, wychodzą różne jakieś nasze wady czy braki, ale też uczy pokory, cierpliwości do braci, wyrozumiałości, kiedy trzeba zmienić tempo na wolniejsze, a nam się to niekoniecznie zawsze podoba. Ale jest to dobre doświadczenie braterstwa” – podkreślał zakonnik. Bracia franciszkanie pokonali pieszo 80 km w 3 dni. To tradycja katowickiego franciszkańskiego seminarium.

Reklama

Po śląsku

Pod koniec czerwca i na początku lipca przybywają mniejsze grupy. Parafia w drodze – tak najkrócej można streścić czas wspólnego podążania na Jasną Górę wiernych ze śląskich wspólnot. - Każdy przebyty km ofiarujemy w intencji rodzin – deklarowali m.in. piesi ze Świętochłowic.

Niektórzy po odbytej pielgrzymce chcieli jeszcze zdążyć do pracy. Np. wierni z parafii św. Idziego w Zrębicach wyruszyli o godz. 4.30. Przed jasnogórskim Szczytem pojawili się ok. godz. 11.20. Jedna z pątniczek Ewa zdecydowała się wyruszyć na pieszą pielgrzymkę, choć musiała szybko wracać, bo o godz. 14.00 szła na drugą zmianę do pracy. – Przyszłam z drugiej zmiany, spałam tylko cztery godziny i cały czas na nogach, ale warto było. Chciałam prosić o zdrowie dla swoich dzieci, dla męża i za wnuczkę, która ma się teraz urodzić” – opowiadała.

Cecha charakterystyczną „pielgrzymowania po śląsku” jest liczny udział całych rodzin. Np. wierni z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie dzielą swoje pielgrzymowanie na etapy, w pierwszym idzie grupa młodzieży, która dociera do miejscowości Poraj k. Częstochowy. Tu dojeżdżają rodziny z dziećmi, by potem wspólnie przez prawie 25 km pielgrzymować pieszo „do Mamy na Jasnej Górze”.

Bernadeta z Wodzisławia Śląskiego wyjaśniła, że pielgrzymka „jest dla nas piękną integracją wspólnoty parafialnej, i wzrastamy w tym duchu”. Ks. Grzegorz Uszok, proboszcz parafii Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskimpodkreślił, że kiedy przed 20 laty rodziła się ta pielgrzymka, „to była myśl, że jest to pielgrzymka parafialna, więc żeby mogły w niej też iść dzieci, całe rodziny, osoby starsze i taki jest przekrój tej pielgrzymki”.

Reklama

- W tym roku pogoda była cudowna, ale najważniejsza była pogoda ducha, którą mamy” – dodała Bernadeta. Pątnicy z Pszczyny podkreślali, że tradycja pieszych wędrówek na Jasną Górę nigdy nie zaniknie, za sprawą rodzin i młodzieży z radością podejmujących trud „rekolekcji w drodze” .

Na dwóch kółkach

Widok osób z napisem na koszulce „pielgrzymka rowerowa” to już codzienność na Jasnej Górze. Obecnie to jeden z popularniejszych środków „zdobycia Jasnej Góry”. Na rowerach wyruszają rodziny, kluby sportowe, parafie, policjanci, diecezje i cała Polska. Jeszcze 10 lat temu pielgrzymek rowerowych było zaledwie 41, a w roku ubiegłym już 144. Wzrasta także liczba uczestników. W 2007 r. było to nieco ponad 2,5 tys. rowerzystów, a przed rokiem ponad 8 tys.

Wiele grup nie rejestruje jednak w kancelarii kustosza swojego przyjazdu na Jasną Górę. Zdarzają się pielgrzymki z małych klubów sportowych lub rodzinne jak np. ta przebyta przez pana Kazimierza i jego dwóch zięciów: Tomasza i Pawła. Jadąc z Węgrowa przebyli na rowerach 340 km. – Chcemy być dobrym przykładem dla dzieci i podziękować za pełne, udane rodziny – uzasadniali rowerową pielgrzymkę. Ponadto zgodnie podkreślili, ze choć trasa nie była najłatwiejsza, to zawsze mogli na siebie liczyć.

Na rowerach przyjechały na Jasną Górę także... Kulejące Anioły. To grupa rowerzystów reprezentująca Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Pszczynie. Na trasę wyruszyło 16 osób - opiekunowie i podopieczni Stowarzyszenia nazywani Kulejącymi Aniołami. Jedna z osób poruszająca się na wózku inwalidzkim uczestniczyła w pielgrzymce jadąc w busie, który całą drogę towarzyszył rowerzystom.

Pod hasłem „100 km na 100-lecie Niepodległości” na Jasna Górę przybyli uczestnicy II Rowerowej Pielgrzymki Podkarpackich Służb Mundurowych. 50 strażaków i policjantów w ciągu czterech dni przejechało dystans na trasie Rzeszów - Jasna Góra - Licheń.

Reklama

Z kolei 100-lecie odzyskania Niepodległości i w intencji dziękczynnej za 600-lecie parafii dotarło 120 pątników XIV parafialnej pielgrzymce rowerowej z Zakrzewa wraz z proboszczem ks. Ireneuszem Koseckim. Pielgrzymi w ciągu dwóch dni przebyli 200 km.

14 lipca przybędzie Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Jak zapowiadają organizatorzy w tym roku pielgrzymi na dwóch kółkach odkrywać będą Osobę i dary Ducha Świętego, będą poznać i uczyć się rozumieć skutki bierzmowania oraz zastanawiać się nad sposobami ich zastosowania w dochodzeniu do dojrzałości chrześcijańskiej. Na trasie rowerowej codziennie poznawać będą kolejno dary Ducha Św. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości modlić się będą także za ojczyznę przy pomnikach na trasie oraz organizować wieczornice z piosenkami patriotycznymi i modlitwą. Rowerzyści odwiedzą też miejsca związane ze św. Stanisławem Kostką w roku mu poświęconym z racji 450. rocznicy śmierci patrona młodzieży.

Aż 900 km „wykręcą” najbardziej wytrwali ze Świnoujścia, którzy wchodzą w skład 27. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Niektórzy będą pielgrzymować dwa dni dłużej przed krzyż na Giewoncie. Dziennie przejadą około 90 kilometrów. Uczestnicy dojadą na Jasną Górę w niedzielę, 8 lipca. Dzień wcześniej dojadą uczestnicy pielgrzymki rowerowej z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej.

Na Jasną Górę ... biegiem

Pielgrzymki biegowe na Jasną Górę to pomysł nie tylko Polaków. Z włoskiego miasta Palazzago w prowincji Bergamo w sztafecie przybiegło w sztafecie 30 osób. Sportowcy w ten sposób chcieli podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski, chętnie też zabierali ze sobą powierzone im intencje. Podczas sztafety sportowcy przekazywali sobie symboliczny znicz. Jego światło miało przypominać o wierze, miłości i zawierzeniu Maryi. Do biegaczy dołączyli ich parafianie, którzy przybyli do Polski samolotem, tak aby całą wspólnotą modlić się i zwiedzić to „święte miejsce”, jak określili Jasną Górę.

Reklama

W dniach od 5 do 8 lipca 2018 r. odbędzie się Pielgrzymka Biegowa z Jasnej Góry do Šaštin do Sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, Patronki Słowacji.

Jedną z najstarszych pielgrzymek sztafetowych jest Pielgrzymka Biegowa z Bytowa, organizowana przez ks. Krzysztofa Szarego, proboszcza parafii św. Filipa Neri, w tym roku przybiegną po raz 29.

Na rolkach i nartorolkach

Wystarczą odpowiednia kondycja i umiejętność... hamowania, a oprócz tego duch pokuty, modlitwy i chęć niesienia chrześcijańskiej konkretnej pomocy. I można do Częstochowy pojechać na rolkach. Po pokonaniu 221 km w ciągu 4 dni na Jasną Górę dotarła 3. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska. „Rolkowanie” z Wrocławia oprócz „inwestycji w siebie, pokuty, modlitwy” miało także wymiar dzieła miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi zebrane datki za każdy przejechany kilometr przeznaczą poprzez wrocławski oddział Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” dla Oratorium Salezjańskiego w Damaszku. Za zebrane fundusze zostaną zakupione podstawowe środki do życia: jedzenie, ubrania, środki higieniczne, a także paliwo do autobusu, który codziennie przywozi dzieci i młodzież na półkolonie do Oratorium. Pielgrzymi mogli dobrowolnie wybrać pakiet, w którym za przejechany 1 km wnosili ofiarę na ten cel.

Pielgrzymka rolkowa z Wrocławia to kolejna tego typu inicjatywa. „Rolkowe szlaki” już 15 lat temu przetarła przyjeżdżająca na odpust Matki Bożej Częstochowskiej michalicka pielgrzymka rolkowa z warszawskiego Bemowa. Przed dwoma laty przyjechali rolkarze z Radomia. Pielgrzymka ta już dwa razy dotarła w sierpniu na Jasną Górę z inicjatywy grupy „Rolki za uśmiech”. „Rolki za uśmiech” to akcja polegająca głównie na zbieraniu rolek używanych, którym daje się „drugie życie”, by mogły dać radość najbiedniejszym i zachęcić ich do aktywnego wypoczynku.

Reklama

Miłośnicy sportów zimowych latem docierają na Jasną Górę na nartorolkach. W pielgrzymce sportowców uczestniczyli m.in. narciarze i działacze Uczniowskiego Klubu Sportowego Rawa Siedlce oraz Polskiego Związku Narciarskiego, którzy po raz kolejny dotarli na Jasną Górę w trzydniowej pielgrzymce na nartorolkach, 30 osób pokonało 365 km.

Pielgrzymka konna

Już w najbliższą sobotę, 7 lipca, dotrze 19. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zarąb Kościelnych. Kawalerzyści pielgrzymują konno w wojskowych mundurach polowych. Dziennie przemierzają ponad czterdzieści kilometrów. Marsz trwa jedenaście dni i odbywa się głównie stępem.

Intencje „wagi ciężkiej”

Wśród wielu motywów pielgrzymowania ten najczęściej wymieniany to: intencje. Te najważniejsze to przebłagalne i dziękczynne. Są prośby o zdrowie, często o uzdrowienie z ciężkiej choroby najbliższej osoby, poczęcie i narodziny dziecka, scalenie rozbitej rodziny, o zdanie egzaminu, czy o uwolnienie się z nałogu, za Ojczyznę i pokój na świecie.

Szczególną intencję obrali misjonarze klaretyni. Wyruszyło ich jedenastu w "poszukiwaniu dwunastego apostoła”. Zakonnicy, do których nowicjatu w Paczynie nie trafiła w tym roku ani jedna osoba, pielgrzymowali w intencji nowych powołań i z wdzięczności za życie zakonne.

Np. od wielu lat główną intencją, która towarzyszy nocnym pątnikom Nocna Pielgrzymka „Na przekór” z Piekar Śląskich, jest modlitwa za chrześcijan prześladowanych na całym świecie. W tym roku pamiętano szczególnie o siostrach i braciach w Chinach.

2018-07-07 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Epilog tegorocznego pielgrzymowania

Niedziela legnicka 39/2012

[ TEMATY ]

pielgrzymka

MONIKA ŁUKASZÓW

Msza św. w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

Msza św. w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

Blisko 700 osób z różnych stron naszej diecezji wyruszyło 15 września z legnickiej katedry do Legnickiego Pola, aby w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej podziękować Bogu za dar tegorocznego pielgrzymowania. W epilogu XX jubileuszowej pielgrzymki z Legnicy na Jasna Górę oraz pielgrzymki do Krzeszowa wzięli udział nie tylko doświadczeni pielgrzymi, ale ci, którzy swoją przygodę z pielgrzymowaniem dopiero zaczynają. - Ten krótki, jednodniowy odcinek jest wspaniałą okazją do sprawdzenia siebie, a także zobaczenia jak się wędruje w grupie - mówi Ania, która po raz pierwszy uczestniczy w pielgrzymce. Pan Zygmunt, długoletni uczestnik pielgrzymki, dodaje: „Ten epilog na stałe wpisał się już w historię naszego diecezjalnego pielgrzymowania. Dzisiejszy odcinek dla wytrawnych, powiedzmy „starych” pielgrzymów, jest właściwie rekonesansem. Jednak każdy z nas podejmuje ten wysiłek, by nie tylko wspólnie jeszcze raz się spotkać na pielgrzymim szlaku, ale także podziękować w modlitwie Panu Bogu za możliwość pielgrzymowania. - Epilog pielgrzymki to okazja do dziękczynienia - mówi ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik pielgrzymki. - Podziękowania Panu Bogu i sobie nawzajem za doświadczenie dziesięciu dni wspólnej drogi na Jasną Górę, czy później kolejnych trzech dni w pielgrzymce do Krzeszowa. Chcemy w tym epilogu Panu Bogu dziękować za to, co wydarzyło się w naszych sercach podczas wielu dni wędrówki w myśl słów, które w tym roku nam szczególnie towarzyszyły na szlaku pielgrzymki: „Pielgrzymować to iść drogą modlitwy”.
Trasa sobotniej pielgrzymki wiodła przez główne ulice miasta Legnicy, na osiedle Piekary. Tam w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewidziano postój, podczas którego pielgrzymi wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. Łukasz Rusinek, dyrektor Biura Światowych Dni Młodzieży Diecezji Legnickiej. Podczas swojego wykładu podzielił się doświadczeniami z tegorocznych Dni Młodych, które miały miejsce w Madrycie. W drugiej części swojego wystąpienia mówca wyjaśniał czym są takie spotkania oraz zachęcał do wzięcia udziału w przyszłorocznym święcie młodych, które odbędzie się w Rio de Janeiro. Po blisko godzinnym postoju pielgrzymi udali się w dalszą drogę, już bezpośrednio do sanktuarium w Legnickim Polu. Po pokonaniu ponad 10 kilometrów dotarli do Legnickiego Pola, gdzie powitał ich proboszcz sanktuarium św. Jadwigi ks. Włodzimierz Gucwa. Czekając na pielgrzymów w progu świątyni nie szczędził nikomu święconej wody. W słowach powitania powiedział m.in.: „Witam was bardzo gorąca już po raz dwudziesty w naszym jadwiżańskim sanktuarium. Tak niedawno przeżywaliśmy Spotkanie Młodych, parafia żyła wtedy młodością. I dzisiaj możemy powiedzieć, że żyjemy tą młodością goszcząc was tutaj. Nasze sanktuarium jest wyjątkowe- w ciągu roku przeżywamy tutaj aż trzy odpusty - mówił Kustosz sanktuarium. - Kościół ma wezwanie podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi Śląskiej. Wczoraj przeżywaliśmy odpust Podwyższenia Krzyża Świętego, a w październiku przeżywać będziemy odpust ku czci św. Jadwigi. Trzeci odpust przeżywamy właśnie dzisiaj. Odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej, gdyż tutaj w bocznym ołtarzu znajduje się przepiękny obrazprzedstawiający zdjęcie z krzyża Jezusa, a u stóp krzyża stoi Matka Boża Bolesna”. Centralnej Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Majewski. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża, którzy również przeszli szlak pielgrzymi. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, który zwrócał uwagę na potrzebę dążenia do ideału. Kaznodzieja starał się pokazać, gdzie szukać tego idealnego wzorca człowieka. Po Eucharystii był czas na spotkanie, rozmowy i wymianę zdjęć. Całość sobotniego spotkania zakończył wspólny posiłek - częstowano gorącą grochówką.
Epilog XX Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę zakończył tegoroczne diecezjalne wędrowanie.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję