Reklama

Kościoły Legnicy (5)

U Dziadków Jezusa

Przed ostatnią wojną były tu stajnie - na ścianach można jeszcze znaleźć ślady.
Po 1945 r. Rosjanie urządzili w budynku łaźnie. Dziewięć lat temu postanowiono zamienić go na świątynię. Zwieziono poradzieckie krzesła z sal kinowych i zaczęto remont.

Niedziela legnicka 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Świętych Joachima i Anny, tuż obok lotniska, służy dla 2500 wiernych.
- Najpierw, w 1944 r., wznieśliśmy tu kaplicę - tłumaczy ks. Marian Zieja, proboszcz. - Później, od 1999 r. zaczęliśmy prace nad świątynią. Wzmocniliśmy fundamenty, podciągnęli mury, dobudowali plebanię, kancelarię, salę spotkań i mieszkania dla księży.
Autorem projektu kościoła jest Eugeniusz Koszka: - Chodziło o prostotę, ponieważ parafia nie jest zamożna - mówi proboszcz. - Wielu wiernych to emeryci, pozostałą część stanowią rodziny z kilkunastoletnim stażem i dziećmi w wieku szkolnym. One na ogół osiedliły się tu po odejściu Rosjan.

Podarowane przez parafian

Kościół będzie mieścił 500 osób, z czego 350 - na miejscach siedzących.
Wyposażenie wnętrza jest tymczasowe. Poradzieckie krzesła kontrastują z wizerunkami świętych.
- Obrazy są podarunkami od parafian - mówi ks. Marian.
- Wizerunek Serca Jezusowego dało nam małżeństwo z okazji 50. rocznicy ślubu. Obrazy: św. Joachima, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Miłosierdzia Bożego to wota wdzięczności za dar zdrowia. Gipsową figurkę św. Anny otrzymaliśmy z parafii Modlikowice. Tabernakulum ufundowała także para małżeńska - z okazji 25-lecia zawarcia związku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Małżeństw się nie rozdziela

Reklama

Interesująca jest opowieść o szukaniu tytułu dla kościoła. Wezwanie „św. Anny” jako patronki ludzi starszych zaproponowali sami parafianie, a że nie godzi się rozdzielać małżeństw, postanowiono dołączyć do niej imię św. Joachima. I tak powstała parafia pw. rodziców Maryi - Świętych Joachima i Anny.

Wspólnoty i festyn

Proboszcz mówi, że mile zaskoczyła go chęć tworzenia w parafii wspólnot. Działa tu pięć róż Żywego Różańca, niedawno powstało Stowarzyszenie Krwi Chrystusa. Szczególną rolę odgrywa stowarzyszenie modlitewne „Margaretki”, z którego codziennie inna osoba modli się za księdza proboszcza. Jest kilkunastu ministrantów. Dziewczęca schola działa od początku istnienia parafii.
Grupy parafialne pomagają w akcjach duszpasterskich, przygotowaniu odpustu, organizowaniu kolonii dla dzieci z ubogich rodzin (co roku dzieci wyjeżdżają na kolonie współsponsorowane przez Caritas, w ostatnie wakacje wyjechało ich 25), św. Mikołaja. Zajmują się sprzątaniem i dekorowaniem, pracami porządkowymi, pomagają przy budowie.
Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, parafia urządza festyn odpustowy z licznymi atrakcjami. Są gry i zabawy, np. rzut piłką do kosza, tor przeszkód, krzyżówki, konkurs z wiedzy religijnej i wiedzy o parafii dla całej rodziny. A to wszystko - dzięki sponsorom - z nagrodami. Parafia wydaje także dwustronicowy kalendarz.

A oni się modlą

Co tydzień w środy (jesienią i zimą o godz. 17.00, wiosną i latem o godz. 19.00) odprawia się nabożeństwo do Matki Bożej
Nieustającej Pomocy. W czwartki przed Mszą św. jest odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego.
- To także pomysł parafian - cieszy się ksiądz proboszcz.
A w soboty po Eucharystii wszyscy modlą się za babcie i dziadków.
- Zaczęło się od żartobliwego tytułu festynu parafialnego: „Babcia i Dziadek Pana Jezusa” - wspomina ks. Zieja. - Później doszliśmy do wniosku, że za naszych dziadków warto modlić się częściej.
O tym, że parafia żyje, świadczą liczne pielgrzymki: na Jasną Górę, Górę św. Anny, Kalwarię Zebrzydowską, do Łagiewnik, Wadowic, Lichenia, na Krzeptówki.
- W planach mamy założenie kawiarenki internetowej - mówi ks. Marian. - Na razie zastanawiamy się, skąd można by było zdobyć komputery.

- Msze św:
- Niedziele: 8.00, 10.30, 12.00, 17.00 (od października do początków kwietnia) lub 19.00 (od kwietnia do września)
- Dni powszednie: codziennie oprócz wtorku: 17.00 (od października do początków kwietnia) lub 19.00 (od kwietnia do września), wtorek - 8.00
- Spowiedź św. 15 minut przed Mszą św.
- Kancelaria czynna w dni powszednie po Mszy św.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu Paulinów

2026-03-05 12:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

o. Beniamin Bąkowski

Zakon Paulinów

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Radio Jasna Góra/Facebook

O. Beniamin Bąkowski

O. Beniamin Bąkowski

Nowym generałem Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE został wybrany dziś o. Beniamin Bąkowski, dotychczasowy prowincjał Niemiecki. Wybrany generał sprawuje najwyższą władzę we wszystkich prowincjach i klasztorach na świecie.

Ojciec Beniamin Bąkowski ma 52 lata, urodził się 28 kwietnia 1974 r. w Branicach w diecezji opolskiej. Wyboru dokonała, obradująca na Jasnej Górze od poniedziałku Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Ojciec Beniamin Bąkowski jest 87. z kolei generałem Zakonu Paulinów. Zastąpił na tym stanowisku o. Arnolda Chrapkowskiego, który funkcję generała pełnił od 2014 roku, przez 2 kadencje, czyli przez 12 lat.
CZYTAJ DALEJ

Bp Varden: nie banalizujmy liturgii, ona prowadzi do Boga

2026-03-06 16:13

[ TEMATY ]

liturgia

Bp Erik Varden

Krzysztof Bronk/@Vatican Media

Bp Erik Varden podczas sprawowania Najświętszej Ofiary

Bp Erik Varden podczas sprawowania Najświętszej Ofiary

Jeśli pozwolimy liturgii do nas przemawiać, a nie uczynimy jej czymś banalnym i nudnym, to poprowadzi nas ona do tajemnicy Boga – uważa bp Erik Varden. Jego zdaniem liturgia to najlepszy sposób na dobre przeżywanie Wielkiego Postu. Stanowi też ona najważniejszy, choć nie jedyny środek ewangelizacji. Zawsze tak było – przypomina bp Varden, który sam jest konwertytą.

Norweski biskup i były opat trapistów podkreśla, że liturgia jest niezwykłym środkiem pedagogicznym. Poprzez swoje znaki, teksty, działania, obecność i nieobecność, skupia naszą uwagę i wyostrza naszą świadomość. „Jeśli pozwolimy liturgii do nas przemawiać i będziemy w niej uczestniczyć, zostaniemy przyciągnięci do tajemnicy. Jeśli pozwolimy liturgii przemawiać do nas i nie uczynimy jej czymś banalnym i nudnym, objawi się nam tajemnica Wielkiego Postu i będziemy gotowi na Wielkanoc” – zapewnia bp Varden w wywiadzie dla portalu Ecclesia.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Sako: boimy się bombardowania Niniwy

2026-03-06 17:41

[ TEMATY ]

Niniwa

Kard. Sako

@Vatican Media

kard. Louis Raphaël I Sako

kard. Louis Raphaël I Sako

W rozmowie z mediami watykańskimi, chaldejski patriarcha Bagdadu, kard. Louis Raphaël I Sako mówi o obawach irackich chrześcijan w związku z eskalacją wojny na Bliskim Wschodzie. Wskazuje m.in. na ryzyko zbombardowania równiny Niniwa, na którą, powróciło po wojnie w Iraku 50 tys. chrześcijan i dla których ponowna ucieczka byłaby ostateczną.

Lęk po doświadczeniach z 2003 roku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję