3 stycznia. Biskup legnicki Tadeusz Rybak zaapelował o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Azji. Według najnowszych oficjalnych danych, liczba zabitych w dotkniętych kataklizmem krajach Azji przekroczyła 165 tys. osób. Ponad 5 milionów straciło cały dobytek. Grozi im głód i liczne epidemie. W niedzielę 9 stycznia we wszystkich kościołach diecezji legnickiej przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na pomoc ofiarom kataklizmu w Azji. Datki zbierane były na tacę lub też do specjalnych puszek przed kościołami. Pieniądze na pomoc dla ofiar kataklizmu można wpłacać również na konto legnickiej Caritas z dopiskiem: „Trzęsienie ziemi w Azji”.
4 stycznia. Policja ze Zgorzelca szuka sprawców kradzieży w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krzewinie koło Bogatyni. Proboszcz parafii powiadomił funkcjonariuszy, że z plebanii zostały skradzione dwie pozłacane monstrancje i kielich. W tej parafii to już trzecia kradzież. Natomiast w sąsiednim Niedowie złodzieje pojawili się już 5 razy.
6 stycznia. Złoto, kadzidło i mirra to symbole uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Przybysze ze Wschodu, którzy oddali pokłon Jezusowi, to Kacper, Melchior i Baltazar. Ofiarowane przez nich dary mają znaczenie symboliczne. Złoto oznacza godność królewską, kadzidło - kapłańską, mirra zaś jest zapowiedzią męki Jezusa. Dodajmy, że w uroczystość Objawienia Pańskiego wierni Kościołów prawosławnego i grekokatolickiego obchodzili Wigilię Bożego Narodzenia. Podobnie, jak kościoły katolickie, cerkwie ozdabia się choinkami. Zamiast szopki na środku świątyni ustawia się ikonę przedstawiającą scenę Bożego Narodzenia. Jak mówi ks. Mirosław Drapała - proboszcz parafii grekokatolickiej w Legnicy, tradycyjnie do wigilii zasiada się, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Na stole wigilijnym pojawia się 12 postnych potraw, wśród nich obowiązkowo kutia. Wieczerzę rozpoczyna się od podzielenia się prosforą - chlebem, który ma podobną symbolikę jak opłatek. Jak mówi ks. Lubomir Worchacz - proboszcz parafii prawosławnej w Legnicy, na wigilijnym stole oprócz potraw postnych nie może zabraknąć chleba, który symbolizuje pożywienie, czosnku - symbolu zdrowia, soli - obfitości i miodu, który ma zapewnić powodzenie. Po wigilii, o 23.00 w legnickiej cerkwi grekokatolickiej rozpoczęło się „Wielkie Poweczerie”. Parafia ta liczy blisko tysiąc wiernych, głównie narodowości ukraińskiej. Natomiast o połowę mniej jest wyznawców prawosławia. Są to m.in.: Rosjanie, Białorusini, Macedończycy i Grecy.
6 stycznia. Minęło 10 lat od chwili, gdy ks. Stefan Regmunt został biskupem. Sakrę biskupią przyjął w Rzymie z rąk Ojca Świętego. Warto dodać, że biskup pomocniczy diecezji legnickiej jest delegatem Episkopatu Polski ds. Powołań oraz organizatorem wielu pielgrzymek, spotkań i rekolekcji dla osób niepełnosprawnych.
7 stycznia. Wspólna modlitwa, poświęcenie mieszkania, rozmowa o problemach rodzin, to główne powody, dla których księża odwiedzają parafian. Rozpoczął się bowiem czas wizyt duszpasterskich, czyli tak zwanej kolędy. Powinno to być spotkanie całej rodziny. Jest to również okazja do tego, by lepiej się poznać, przełamać anonimowość i porozmawiać o problemach duszpasterskich. Podczas kolędy na stole powinna znaleźć się woda święcona, krzyż, Pismo Święte oraz świece.
7 stycznia. Zespół „Skaldowie” zawitał do jaworskiej parafii Miłosierdzia Bożego. Tam kilkaset osób wysłuchało koncertu kolęd. Była to opowieść o wydarzeniach z Betlejem w nawiązaniu do czasów współczesnych. W okresie Bożego Narodzenia „Skaldowie” jeżdżą po całej Polsce, by śpiewać o narodzeniu Jezusa. Na nasze koncerty przychodzą tłumy - mówi Jan Budziaszek. Tak też było i w parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze, gdzie oklaskom nie było końca.
7 stycznia. Każdy może włączyć się do grona ludzi niosących pomoc innym. Legnicka Caritas jest organizacją pożytku publicznego. Wpłacając jeden procent swojego podatku - pomagamy najbardziej potrzebującym. Jak mówi dyrektor legnickiej Caritas ks. Józef Lisowski - za te pieniądze jeszcze więcej biednych dzieci będzie mogło zjeść w szkole ciepły posiłek, wyjechać na kolonie i zimowiska. Również więcej rodzin potrzebujących, osób samotnych, niepełnosprawnych zostanie objętych opieką. Pieniądze można wpłacać do końca kwietnia na konto Caritas Diecezji Legnickiej. Później kwotę tę odda nam w ciągu 3 miesięcy Urząd Skarbowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu