Bp Płoski, który wrócił niedawno z podróży do Watykanu, przekazał im też błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II i zapewnienie o jego modlitwie. Przypomniał, że Życie objawiło się całej ludzkości w Jezusie, który narodził się w Betlejem. Święta Rodzina ukazuje nam, jak należy chronić i pielęgnować życie. Podkreślił, że dwoma największymi darami, jakie zostawił nam Chrystus, są Jego Ciało i Krew.
Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego dziękował krwiodawcom za to, że są wolontariuszami, że dzielą się swą krwią bez przymusu, „na rozkaz serca”, które reaguje na poruszenie sumienia. - Patrząc na tych, którzy dzięki Waszej bezinteresownej postawie wrócili do zdrowia, miejcie satysfakcję, że jest w nich cząstka Waszej krwi, która niesie życie i nadzieję. (...) Niech ten opłatek symbolizuje niezbędność Waszego daru krwi, jaką ofiarujecie w imię ratowania innych - powiedział bp Płoski.
Pobłogosławił on sztandar Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Elektrowni Bełchatów S. A. W darze od krwiodawców z Bełchatowa otrzymał honorową odznakę klubu i srebrną paterę.
Wszyscy obecni w Katedrze Polowej złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem.
Spotkanie uświetnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Piotra Racewicza, który wykonał kilkanaście kolęd. W Katedrze Polowej stanęło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych klubów honorowych dawców krwi z całego kraju.
Min. Wacława Wojtala, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podziękowała w imieniu szefa resortu zdrowia Marka Balickiego, za dar miłości, jaki krwiodawcy składają chorym. Życzyła, by nowy rok obfitował w miłość, która daje siłę do pokonywania trudności.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Leszek Mizieliński, wojewoda mazowiecki, gen. bryg. Marek Kondracki, szef Służby Zdrowia Wojska Polskiego, Andrzej Trybusz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, Marek Malczewski, dyrektor Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, płk Jerzy Stwora, komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ks. ppłk Zenon Surma CMF, krajowy Duszpasterz Honorowych Dawców Krwi, a także duszpasterze diecezjalni.
Noworoczne spotkania opłatkowe w Katedrze Polowej w Warszawie odbywają się już od 8 lat. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ordynariacie Polowym WP powstał w grudniu 1996 r. Zrzesza ponad 80 członków, wśród których są żołnierze, strażacy, alumni, funkcjonariusze Straży Granicznej, studenci. Klub co roku organizuje kilka akcji honorowego krwiodawstwa na terenie siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku.
Patronem polskich krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Decyzję w tej sprawie ogłosiła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 22 maja 1999 r. W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt parafialnych, seminaryjnych i klasztornych klubów honorowych dawców krwi. W wielu diecezjach powołani zostali ich duszpasterze.
Ks. ppłk Zenon Surma CMF został mianowany Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi - na wniosek ówczesnego Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia - na 292. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w dniach 27-28 listopada 1997 r. na Jasnej Górze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu