Prawdopodobnie każdy z nas zna swojego proboszcza. Jego poznaniu niewątpliwie sprzyja też doroczna wizyta duszpasterska, popularnie zwana kolędą. To proboszcz jest ojcem parafii i w dużej mierze od niego zależy to, jak wygląda praca duszpasterska w parafii. Sami dobrze wiemy, że wygląda to różnie. Każda parafia jest inna, każdy proboszcz jest inny. „Proboszcz powinien prowadzić wielowymiarową działalność i także poprzez rzeczy niezwiązane bezpośrednio z życiem duchowym prowadzić świeckich do życia duchowego” - uważa Szymon Hołownia, publicysta, członek Kapituły konkursu „Proboszcz 2005”. Takich proboszczów, otwartych na potrzeby swoich parafian i wychodzących z nowymi, nie zawsze religijnymi propozycjami, nie brakuje także w naszej diecezji. Powstają biblioteki, kawiarenki internetowe, kluby seniora, kluby dla młodzieży, organizowane są festyny, zabawy, koncerty. Próbą dowartościowania posługi proboszcza, pokazania, jak wiele można zrobić, służy organizowany po raz 3. przez Katolicką Agencję Informacyjną i Redakcję Programów Katolickich TVP konkurs na najlepszego proboszcza roku - „Proboszcz 2005”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na tych kapłanów, którzy w sposób szczególnie owocny łączą praktykę i mistykę, modlitwę i misję społeczną. Do konkursu włączyła się Telewizja Polska SA. Do listopada 2005 r. na antenie TVP 2 oraz w Wiadomościach KAI prezentowanych będzie 12 parafii, w których proboszczami są księża wyłonieni przez Kapitułę. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 28 lutego 2005 r.
Kandydatura proboszcza musi być zgłoszona przez parafian w formie pisemnej, na podstawie opublikowanych w mediach i portalach internetowych formularzy. Zawierają one: wezwanie parafii, jej dokładny adres, imię i nazwisko proboszcza, ilość lat przepracowanych w parafii, krótkie uzasadnienie kandydatury, skład Rady Parafialnej, dzieła i inicjatywy prowadzone przy parafii, propozycję scenariusza prezentacji parafii w TV, dokumentację fotograficzną, 5 kolejnych numerów gazety parafialnej. Każde zgłoszenie musi być podpisane przez 10 rodzin z parafii. Zgłoszenia należy nadsyłać pod adresem: Katolicka Agencja Informacyjna, Skwer Kardynała Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, z dopiskiem: „Konkurs”.
6 marca 2003 r., podczas dorocznego spotkania Jana Pawła II z duchowieństwem Rzymu, Ojciec Święty zwierzył się zebranym w Sali Klementyńskiej braciom w kapłaństwie: „Muszę się przyznać przed Wami, proboszczami, że nigdy nie byłem proboszczem. Byłem jedynie wikarym. A potem byłem już przede wszystkim profesorem w seminarium, na uniwersytecie. Moje podstawowe doświadczenie zdobyłem, wykładając na uniwersytecie. Ale choć nigdy nie doświadczyłem osobiście, bezpośrednio, co znaczy być proboszczem, zawsze utrzymywałem bliskie kontakty z wieloma proboszczami i mogę powiedzieć, że oni przekazali mi swe własne doświadczenie”. Oby jak najwięcej osób mogło być równie wdzięcznych za doświadczenia, które przekazali im ich proboszczowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu