Reklama

Kard. Józef Glemp

Inowrocław żegna kard. Glempa

[ TEMATY ]

Inowrocław

BARTEK WAWRASZKO/WWW.PL.WIKIPEDIA.ORG

Kard. Józef Glemp starał się przez cały okres posługi prymasowskiej co roku, w rocznicę swoich urodzin (18 grudnia) przyjeżdżać do rodzinnego Inowrocławia.

Wizyta 18 grudnia 2009 r. była szczególna ze względu na jubileusz 80. urodzin Prymasa i jednocześnie ostatni dzień posługi prymasowskiej Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia. Jubileuszowym uroczystościom nadano szczególny wymiar. W inowrocławskim teatrze doszło do podpisania przez kard. Glempa i prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę umowy o przekazaniu miastu Inowrocław kolekcji pamiątek Jego Eminencji. Był to historyczny moment powołania Instytutu Prymasa Józefa Glempa.

W Teatrze Miejskim także m.in. zorganizowano sesję poświęconą życiu i dziełu Prymasa Polski i biskupów związanych z Inowrocławiem i Kujawami. Tego samego dnia wieczorem, w kościele Zwiastowania NMP, w intencji Jubilata koncelebrowana była Msza św. dziękczynna, z udziałem m.in. ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka, transmitowana przez TVP.

Reklama

Kard. Glemp został Prymasem seniorem w dniu uroczystej inauguracji posługi Prymasa Polski przez abp. Henryka Muszyńskiego, która nastąpiła w Gnieźnie 19 grudnia 2009 r. Od tego czasu kontynuował posługę duszpasterską, uczestnicząc w licznych uroczystościach religijnych i wypowiadając się w ważnych sprawach kościelnych i społecznych. Przybywał do inowrocławskiego Instytutu swojego imienia, przekazując kolejne cenne pamiątki, wśród których szczególne miejsce ma Order Orła Białego.

W inowrocławskim Instytucie Prymasa Józefa Glempa przy placu Klasztornym 2 została wyłożona księga kondolencyjna, udostępniona w godzinach od 10 do 18.

2013-01-24 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inowrocław: Chór Halka laureatem nagrody „Ku chwale” kard. Józefa Glempa

2023-01-13 19:54

[ TEMATY ]

chór

Inowrocław

statuetka

Bożena Sztajner/Niedziela

Inowrocławski Chór „Halka” jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale” ustanowionej przez kard. Józefa Glempa jako specjalne wyróżnienie dla osób zasłużonych w różnych dziedzinach życia publicznego. Wręczenie statuetki będzie miało miejsce 29 stycznia w Inowrocławiu, podczas Mszy św. z okazji 10. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa.

Tegorocznego laureata „Ku chwale” ogłoszono podczas zebranie Rady Instytutu Prymasa Glempa, które odbyło się 11 stycznia pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję