Szczególny charakter miała tegoroczna uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Studium Życia Rodzinnego w Częstochowie. Elementem radosnym była okoliczność, że był to już 25. rocznik absolwentów Studium. Cień smutku na uroczystość rzucał fakt, że nie mógł być na niej obecny ks. prał. Jan Wilk, który w ubiegłym roku odszedł do Pana, a który był twórcą i dyrektorem tej placówki.
W tym roku 5-semestralne Studium ukończyło 17 osób. Tematyka napisanych przez nich prac końcowych obejmowała szeroki zakres zagadnień: od teologicznego rozumienia pojęcia rodziny po współczesne zagrożenia, zaburzające jej naturalne funkcjonowanie. Dwie prace były poświęcone św. Joannie Berettcie Molli, włoskiej lekarce i matce czworga dzieci, wyniesionej na ołtarze w ubiegłym roku.
Na Mszę św., którą w kaplicy Instytutu Teologicznego celebrował abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, przybyli absolwenci, ich wykładowcy i rodziny. W homilii Ksiądz Arcybiskup wyraził uznanie dla tegorocznych absolwentów, którzy poświęcili czas na studiowanie i pragną dalej pracować w służbie apostolstwa rodzin. Zamiar głoszenia Ewangelii rodzinom jest pięknym i szlachetnym zadaniem, zwłaszcza obecnie, kiedy są one poddawane wielu niekorzystnym wpływom z zewnątrz. Współczesny człowiek, określany czasem jako „homo telewiziorus”, tak bardzo potrzebujący i szukający miłości, jest często oszukiwany przez media, co do jej istoty i fundamentów, na których powinna być budowana. Każdy absolwent Studium jest darem dla Kościoła i rodzin, którym będzie mógł pomagać.
W procesji z darami prace dyplomowe absolwentów złożono na ołtarzu, a ich dalszą posługę zawierzono Bogu. Po wręczeniu dyplomów oraz indywidualnych gratulacjach abp. Stanisława Nowaka, głos zabrał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej ks. Dariusz Nowak, który podziękował absolwentom, wykładowcom oraz dyrektorowi Studium Życia Rodzinnego ks. Jackowi Reczkowi za uwieńczenie wysiłków sukcesem. Przypomniał serdeczną troskę i zaangażowanie swojego poprzednika, ks. prał Jana Wilka w dzieło apostolstwa rodzin oraz zaznaczył, że potrzeby archidiecezji w tej dziedzinie są ogromne.
W tym roku rozpoczęła działalność Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Częstochowie, planowane są także kolejne: w Wieluniu, Radomsku, Zawierciu i Myszkowie. Cenne byłoby, gdyby w każdej parafii, liczącej powyżej tysiąca wiernych, udało się powołać poradnię rodzinną. Planuje się również wprowadzenie w parafiach katechez przedmałżeńskich adresowanych do młodzieży.
Na zakończenie głos zabrał dyrektor Studium - ks. dr Jacek Reczek, który życzył absolwentom, aby zdobyta wiedza pomagała im w pracy zawodowej, w pedagogizacji rodzin i młodzieży, a także w budowaniu własnych, szczęśliwych rodzin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu