Reklama

Kościół

Abp Aupetit: bez klauzuli sumienia staniemy się dyktaturą

Arcybiskup Paryża udzielił obszernego wywiadu dziennikowi „Le Parisien”. Wyjaśnia w nim kulturowy lęk Francji przed migrantami. Opowiada się radykalnym usunięciem „wrzodu” skandali w Kościele. Jako były lekarz broni klauzuli sumienia w służbie zdrowia i ostrzega przed brakiem prawnej ochrony ludzkiego embriona, który stał się dziś nowym królikiem doświadczalnym

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

JANUSZ ROSIKOŃ/ROSIKON PRESS

Katedra Notre Dame w Paryżu jest perłą architektury gotyckiej

Katedra Notre Dame w Paryżu jest perłą architektury gotyckiej

Fakt, że pokaźna część francuskich katolików domaga się powstrzymania napływu migrantów nie jest podyktowany odrzuceniem obcego, lecz raczej niepewnością kulturową. Nasz kraj czuje się zakwestionowany przez kulturę, która przychodzi z zewnątrz i która się nie integruje – powiedział abp Michel Aupetit. Metropolita Paryża udzielił obszernego wywiadu dziennikowi Le Parisien. Mówiąc o kryzysie migracyjnym stwierdził on, że zasadnicze jest tutaj podjęcie refleksji nad przyczynami, dla których mieszkańcy krajów o tak bogatym potencjale są zmuszeni do przyjazdu do Europy.

Zapytany o aktualne skandale w Kościele, podkreślił, że jest to wrzód, który musi zostać wyczyszczony do końca. „Nie może pozostać ani odrobina ropy” – dodał abp Aupetit, przyznając, że jest wdzięczny ofiarom i mediom za ujawnianie zła. Jest absolutnie niezbędne, aby Kościół był moralnie koherentny. Tylko w ten sposób jego słowo będzie wiarygodne – powiedział stołeczny arcybiskup. Z tego powodu jest on na przykład otwarty na powołanie państwowej komisji śledczej, która by wyjaśniła problem skandali w Kościele. Zaznacza jednak, że niezależna komisja w tej sprawie została już powołana na wniosek episkopatu przed dwoma laty.

Abp Aupetit krytycznie podszedł natomiast do postawy niektórych niemieckich biskupów, którzy w kontekście skandali otworzyli debatę na temat celibatu. Jego zdaniem jest to sztucznie wywołana dyskusja. „Jestem przekonany – podkreślił – że pedofilia w żadnej mierze nie jest związana z celibatem”. Jego zdaniem pomysł, by problem pedofilii rozwiązać zgodą na małżeństwa kapłanów, jest naiwną iluzją.

Arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 21 lat był lekarzem, został poproszony o komentarz do ostrych protestów, jakie wywołała niedawno wypowiedź przewodniczącego związku zawodowego ginekologów, w której porównał on aborcję do ludobójstwa. Abp Aupetit powiedział, że zgadza się z tym stwierdzeniem i jest zaniepokojony, że lekarz nie może dziś swobodnie wyrazić swej opinii. Bardzo krytycznie podszedł on również do prób pozbawienia lekarzy klauzuli sumienia w przypadku aborcji. Abp Aupetit podkreślił, że społeczeństwo, które znosi klauzulę sumienia staje się dyktaturą. Przyznał, że sam jako lekarz też z niej korzystał. Ostrzegł zarazem, że jego koledzy ze środowiska medycznego bardzo ostro zareagują na próbę pozbawienia ich tego prawa.

Reklama

Metropolita Paryża skrytykował też niedawne orzeczenie Krajowego Komitetu Etycznego we Francji, które opowiedziało się przeprowadzaniem zapłodnień in vitro dla kobiet samotnych i żyjących w związkach lesbijskich. Czyż można zadekretować, że jakieś dziecko nie będzie potrzebowało ojca? – pyta się abp Aupetit.

Pozostając przy kwestiach bioetycznych, wyraził też poważne zaniepokojenie rozwojem badań z użyciem ludzkich embrionów. Zauważył, że dziś w eksperymentach coraz rzadziej używa się zwierząt, a coraz częściej embrionów człowieka, który stał się de facto królikiem doświadczalnym. Jeśli tak dalej pójdzie, larwa skarabeusza będzie lepiej chroniona niż człowiek – zauważa abp Aupetit. Podkreślił on, że jak najbardziej opowiada się za badaniami naukowymi, lecz zastrzegł, że nie wszystkie badania są uprawnione. Lekarze naziści też myśleli, że prowadzą tylko badania – przypomina arcybiskup Paryża.

2018-10-02 17:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie "klauzula sumienia" dla farmaceutów?

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

moakets/PIXABAY

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do polskiego prawa możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy - pisze w czwartek "Nasz Dziennik".

Odpowiednie pismo w tej sprawie zostało skierowane w tym tygodniu do szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła. Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia. Są zaniepokojeni stwierdzeniem, jakie padło ze strony przedstawiciela resortu w odpowiedzi na interpelację, którą złożyli w Sejmie posłowie Nowoczesnej. Posłowie ci pytali o to, jak rząd zapatruje się na propozycję objęcia klauzulą sumienia polskich farmaceutów oraz czy odwołanie się przez nich do sprzeciwu sumienia będzie oznaczać, że farmaceuta może nie wydać leku - czytamy w artykule.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję