Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków rozpoczął obchody Dnia Papieskiego

40 lat po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia organizują w Krakowie XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Krakow

Joanna Fofasińska | Archidiecezja Krakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie rozpoczął II Bieg Papieski, który odbył się na trenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” na Białych Morzach. Zawodnicy sprawdzili swoje siły na 5-km dystansie. Karolina Szabat – rzecznik stypendystów z Krakowa – podkreśla, że papież mówił o konieczności współmiernego rozwoju trzech sfer ludzkiego życia: psychicznej, fizycznej i duchowej, a krakowskie obchody Dnia Papieskiego dają taką możliwość. W sobotnie popołudnie na Rynku Głównym można było zatańczyć belgijkę. Wieczorem w Bazylice św. Floriana celebrowano Eucharystię, którą poprzedziła modlitwa różańcowa. O godzinie 20.00 odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z uliczną ewangelizacją.

Główne obchody Dnia Papieskiego przypadają na niedzielę. O 13.00 arcybiskup Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w Centrum Jana Pawła II, a w parafii św. Jadwigi Królowej od godziny 10.00 -16.00 będzie stacjonowało miasteczko rodzinne, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla ciała, jak i dla ducha. O 16.00 zagra zespół Buskers Band, a o 17.00 nastąpi spotkanie z p. Anetą Liberacką – redaktor naczelną Stacja7.pl. Na zakończenie, o 17.30 stypendyści fundacji zaprezentują swój autorski spektakl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jesteśmy żywym pomnikiem Jana Pawła II

– Jan Paweł II to patron naszej fundacji, a także nasz osobisty patron. Jesteśmy jego żywym pomnikiem. Cała nasza formacja opiera się na jego nauczaniu. Jest on osobą, na której staramy się wzorować i z której fundacja dużo czerpie. – mówi Karolina Szabat, a Patrycja Chorąży – stypendystka FDNT dodaje:

– Miałam zaszczyt uczestniczyć we Mszy św., którą Jan Paweł II, odprawił na Krakowskich Błoniach w 2002 roku. Była to ostatnia pielgrzymka papieża do Polski. Poczułam ogromny zapał do działania! Choć miałam 6 lat, papieska wizyta wywarła na mnie tak ogromne wrażenie, że postanowiłam szerzyć nauczanie Jana Pawła II. Fundacja jest genialną okazją ku temu, by móc pokazywać światu młodego ducha i siłę naszego Patrona.

Reklama

Stypendystki podkreślają, że Jan Paweł II nie chciał pomników z brązu. Ucieszył się natomiast z inicjatywy zbudowania żywego pomnika, który będą tworzyć kontynuatorzy jego dzieła i nauczania.

– Docieramy do szerszego grona odbiorców niż takie stojące pomniki, bo ludzie mogą z nami porozmawiać i zobaczyć, jak działamy w wolontariacie. Poszerzamy nauczanie naszego Patrona, a dzięki temu pamięć o nim nigdy nie zaginie. – tłumaczy Patrycja.

Jan Paweł II – wzór i Patron

Nauczanie i postawa Jana Pawła II nieustannie inspirują do działania i do przemiany życia w duchu Ewangelii. W ciągu długich i owocnych lat pontyfikatu, Papież Polak zreformował Kościół powszechny, bronił praw człowieka i jego godności, a także wzywał do pełnego otwarcia na Chrystusa wszystkich sfer i dziedzin życia.

– Dla mnie taką postawą papieża, która utkwiła mi głęboko w pamięci, jest jego stosunek do cierpienia. Żyjemy w czasach, kiedy promowane jest piękno i doskonałość. Cierpienie i choroba są bardzo niedoskonałe i spychane na margines. On był osobą, która pokazywała, że cierpienie jest sposobem życia i świadectwem. – mówi Karolina.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

2018-10-14 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ogród oliwny i nabożeństwo Getsemani w sanktuarium Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Krakow

Ks. Paweł Kummer

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

16 października w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie zainicjowano nabożeństwo Getsemani, a 22 października abp Marek Jędraszewski zasadzi pierwsze drzewko oliwne, które da początek ogrodowi oliwnemu. – Chcemy tu uczyć autentycznej modlitwy prośby, która zawsze kończy się słowami Jezusa z ogrodu Getsemani: „nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – mówią duszpasterze papieskiego centrum na Białych Morzach.

22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, o godz. 17.00 mszę św. odpustową w sanktuarium dedykowanym papieżowi Polakowi sprawować będzie abp Marek Jędraszewski. Po Eucharystii metropolita krakowski zasadzi na terenie papieskiego centrum na Białych Morzach drzewko oliwne, które da początek ogrodowi na wzór biblijnego Getsemani.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję