Reklama

Bóg kocha człowieka przez aniołów

Według tradycji chrześcijańskiej aniołowie pełnią z Bożego zamysłu względem ludzi szczególną służbę. Modlitwa do Anioła Stróża jest jedną z pierwszych, jaką dzieci zanoszą przed Boży tron. Już najmłodsi wiedzą, że każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża, który czuwa nad nim. Jednak nieco mniej wiadomo o zastępach anielskich i zleconych im zadaniach. Przypadające święta - Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29 września) oraz Aniołów Stróżów (2 października) - stanowią okazję, by zatrzymać się przy nich nieco dłużej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Aniołowie są mi bliscy od dzieciństwa. Choć ich nie widzę to mocno wierzę, że są posłani przez samego Boga.
Dziś po latach nie potrafię dokładnie powiedzieć dlaczego znalazłam się w tej wspólnocie zakonnej, ale wiem, że przyprowadził mnie tu mój Anioł Stróż. Dzięki tym Niebieskim Duchom możliwe jest lepsze poznanie Boga, trwanie w zjednoczeniu z Nim. Zawsze ujmowało mnie podobieństwo misji: Anioł, tak jak każda z naszych sióstr, posłany jest, by po cichu być blisko człowieka i pomagać mu”.
S. Katarzyna ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów

„Wychowanie w rodzinie katolickiej sprawiło, że jestem zaprzyjaźniona z moim Aniołem Stróżem. Po latach cenię sobie jego opiekę nade mną, nadal poznaję jego dobroć. Jako siostra od Aniołów chcę naśladować ich cichą obecność wśród ludzi, z którymi pracuję. Tak jak te duchy trwają w obecności Boga chciałabym nieustannie trwać przy Wszechmogącym. Aniołowie także, jako wypełniający misję Boga, wiedzą co jest dla nas najlepsze; stąd warto, by nasze więzi z nimi zacieśniały się. Kiedy myślę o funkcjach archaniołów Michała, Gabriela i Rafała lepiej widzę moje powołanie - walczyć ze złem, zwiastować Chrystusa i pomagać bliźnim przeżywać ich trudności”.
S. Maksymiliana ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grecki termin angelos oznacza wysłannika, określa też rolę pełnioną przez byty duchowe, posiadające zarówno rozum, jak i wolę. Są one stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi, wykonującymi wolę Boga. Pismo Święte ukazuje aniołów jako wchodzących w skład dworu niebieskiego i trybunału (Iz 6, 2; Ef 1, 21; Kol 1, 16; 1 Tes 4, 16; Hbr 9, 5). W Biblii aż 222 razy pojawiają się wzmianki o aniołach. Już w Starym Testamencie stoją u wrót raju, nawiedzają Abrahama, rozmawiają z Abrahamem, Mojżeszem, Gedeonem, Judytą i Eliaszem. W czasach króla Dawida anioł zabija przeciwników Izraela, unosi Habakuka do jamy, gdzie był uwięziony Dawid, zstępuje do trzech młodzieńców w piecu ognistym. W Nowym Testamencie uczestniczą w najbardziej istotnych wydarzeniach zbawczych: Archanioł Gabriel zwiastuje Maryi wieść o Jej macierzyństwie, aniołowie śpiewają przy narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem, ostrzegają przed niebezpieczeństwem, służą Jezusowi na pustyni, pokrzepiają Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, zapewniają o zmartwychwaniu, niosą Łazarza na łono Abrahama, wyprowadza Piotra z więzienia, będą także obecni przy sądzie ostatecznym. Naukę o hierarchii niebiańskiej rozwinął i uporządkował Pseudo-Dionizy Aeropagita, wymieniając 9 chórów anielskich. Są to: Serafini, Cherubiny, Trony, Panowania, Moce, Potęgi, Księstwa, Archaniołowie, Aniołowie. Podział ten wynika z odmienności urzędów, jakie sprawują wobec Boga i ludzi. Warto jednak pamiętać, że aniołowie zajmują się wyłącznie Najwyższym. Wszystkie inne funkcje jakie wypełniają względem człowieka i świata, spełniają ze względu na Stwórcę i w łączności z nim. Aniołowie szczególnie uwielbiają Pana Boga oddając Mu cześć w Eucharystii.
Sztuka sakralna różnie przedstawia anielskie chóry, ukazując tym samym pełnione przez nie funkcje. Serafini, zwani „płonącymi”, przedstawiani są w kolorze ognistej czerwieni, która ma podkreślać ich duchową naturę. Cherubini są aniołami bliskimi Bogu i zazwyczaj posiadają 2 pary skrzydeł koloru niebieskiego, symbolizując świat niebieski. Trony to koła Bożego rydwanu, oddające cześć Bogu leżąc przed Nim.
Atrybutami Panowań są korona i berło lub stuła. Moce to anioły sądu Bożego, dlatego ich atrybutami są: waga, trąba, piorun, księga, naczynie z pachnidłami. Potęgi wyobrażane są z płomienistymi mieczami symbolizującymi słońce i Bożą sprawiedliwość. Czoła Księstw może zdobić królewska przepaska, w rękach natomiast mogą trzymać tiarę, mitrę, berło lub gałązkę lilii.
Archaniołowie to grupa zapowiadająca powtórne przyjście Chrystusa. Ich atrybutem jest więc apokaliptyczna księga, opieczętowana 7 pieczęciami, symbolizująca nieznane wyroki Boże. Objawienie wymienia trzech spośród siedmiu archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona i rola w historii zbawienia ukazują nieskończoną dobroć Boga i Jego miłosierdzie.
Imię Archanioła Michała znaczy „Któż jak Bóg”. Jest on uznawany za opiekuna narodu wybranego (Dn 12, 1) i Kościoła, za przywódcę zastępów anielskich w walce z szatanem (Ap 12, 7-9). Jest patronem wielu państw i miast, grup zawodowych oraz dobrej śmierci. Imię Archanioła Gabriela oznacza „Bóg jest Mocą”. Stąd też pełni on rolę specjalnego wysłannika zapowiadającego niezwykłe wydarzenia zbawcze /np. przyjście Mesjasza (Dn 8, 15; Łk 1, 26)/. Archanioł Rafał, którego imię głosi „Bóg uzdrawia” sam przedstawia się jako zanoszący modlitwy przed tron Boży (Tb 12, 15).
Aniołowie to istoty stworzone przez Boga i żyjące niejako w dwóch światach: w niebie (w nieustannej obecności Boga), a równocześnie posłani ku pomocy człowiekowi. Są Ambasadorami Boga i wysłannikami pokoju. Dlatego ich atrybutami są gałązka oliwna, kadzielnica czy pochodnia.
Wiara w istnienie i pomoc Aniołów sprawia, że człowiek poszukuje ich wizerunku. Stąd też wielu kolekcjonuje porcelanowe figurki. „One nie tylko zdobią półkę, ale przede wszystkim przypominają o Bożej obecności w moim życiu” - stwierdza 11-letnia Agnieszka. Kiedy jestem chora towarzyszą mi w moim leżeniu w łóżku i sprawiają, że nie jestem smutna. Czasem nawet wyobrażam sobie, że pomagają mi w codziennych zajęciach. Do dzisiaj uzbierałam 24 aniołów o twarzach uśmiechniętych, poważnych a nawet smutnych. Mam nadzieję, że moja kolekcja będzie się powiększać”.
Niezależnie w jaki sposób mówi się o aniołach są one rzeczywistością, do której dostęp możliwy jest przede wszystkim przez modlitwę i wiarę. Warto odczuć, jak bardzo każdy z nas jest miłowany przez Boga przez to, że posłał nam aniołów - „nauczycieli i pasterzy prowadzących przez życie” (św. Bazyli Wielki), „współdziałających we wszystkim dla dobra człowieka” (Tomasz z Akwinu).
Obchodząc święta Archaniołów i Aniołów Stróżów pamiętajmy, że Bóg stworzył człowieka i wysłał aniołów, aby strzegli go każdego dnia. Jak wiele dobra zawdzięczamy Aniołom Stróżom dowiemy się prawdopodobnie dopiero po śmierci. Dlatego „kochajmy naszych aniołów jako naszych współdziedziców w przyszłości, a teraz jako naszych opiekunów i stróżów, danych nam od Ojca. Przy takich stróżach czego mamy się obawiać?” (św. Bernard).

Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech mu rozkaże Bóg, pokornie prosimy, a Ty Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen

Aniele Boży

Br. Tadeusz Ruciński

Szkoda, że nie znam Twojego imienia
Ja mam na imię... -
już od urodzenia!
A o Tobie wiem, że jesteś BOŻY -
To tak, jakby Pan Bóg
dla siebie Cię stworzył,
razem z mnóstwem innych Aniołów,
żebyście byli Bożymi rękami,
Bożymi posłańcami i listonoszami...

I Ciebie, i Was wszystkich
zna Pan Bóg po imieniu,
gdy biegniecie na ziemię
po światła promieniu,
niosąc ze sobą nieba kawałek.

A Ty - jeśli jesteś BOŻY -
to znasz niebo całe!
Może mi pomożesz -
mnie, co jestem trochę taty, trochę mamy -
BYĆ TEŻ DZIECKIEM BOŻYM -
Panu Bogu znanym.

Bo mnie też On stworzył
i dla mnie swe niebo
kiedyś chce otworzyć.
Chodź razem do niego
MÓJ ANIELE BOŻY!

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Rembrandt van Rijn, fragment obrazu „Jezus i jawnogrzesznica” (XVII wiek)

Rembrandt van Rijn, fragment obrazu „Jezus i jawnogrzesznica” (XVII wiek)

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

6 kwietnia 2025, piąta niedziela Wielkiego Postu, rok C
CZYTAJ DALEJ

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

W dn. 30 marca – 1 kwietnia w parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Czas wchodzenia w tajemnice Bożej miłości parafianie przeżyli pod kierunkiem o. Ryszarda Koczwary z Niepokalanowa.

Chcąc przygotować wiernych do głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia, rekolekcjonista umacniał ich w cnotach teologalnych, eksponując, że fundamentem duchowości chrześcijańskiej jest wiara, a w jej skład wchodzi poznanie, doświadczenie emocjonalno-wartościujące i moralne działanie. Ukazując wartość Wielkiego Tygodnia, mobilizował do rozwoju wiary, mężnego jej wyznawania w każdych okolicznościach życia. – Trzeba pokazać, że jestem katolikiem, chrześcijaninem i nie wstydzę ani nie boję się wiary – powiedział. Przypomniał, że progresja wiary i wytrwałość w niej, bez względu na różnorodność doświadczeń życia, pozostaje nadrzędnym obowiązkiem chrześcijan, rodziców wobec dzieci i Kościoła wobec wiernych. Pytał więc: - „Co zrobiliśmy z dzieciństwem dzieci, czy mają one jeszcze dzieciństwo? Czy te, które wyjechały za granicę z braku miłości do ziemi, będą miały do kogo/czego wracać?”. Rekolekcjonista uwypuklił, że centrum wiary chrześcijańskiej stanowi Jezus Chrystus. Podkreślił, że „Jezus - centrum, kierownik i wyznacznik mojego życia, może uzdrowić mnie i moich najbliższych”.
CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

[ TEMATY ]

modlitwa

Katechizm

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję