Reklama

Z parafią na codzień i od święta

Chcemy żyć pod opieką św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia

Pierwsze wzmianki o parafii i kościele św. Bartłomieja we wsi Makowiska k. Pajęczna (obecnie parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny) sięgają XIV wieku. Nową wspólnotę erygował abp Jarosław ze Skotnik (zm. 1376 r.). Świątynia do początku XIX wieku posiadała najprawdopodobniej dwie nawy boczne, zakrystię i skarbiec. Prezbiterium, zakrystia i skarbiec były murowane, pozostała część kościoła była drewniana. Budynek pokryty był gontem.
W 1841 r., kiedy proboszczem był ks. Romanowski, dzięki ofiarności parafian dokonano poświęcenia nowego kościoła z zachowaniem św. Bartłomieja jako patrona. W latach 1941-45 kościół zamieniono na magazyn zbożowy. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej świątynię wyremontowano i do dzisiaj ma ona kształt prostokąta, jest jednonawowa i bezstylowa. Kruchta znajduje się od strony południowej, a zakrystia - zachodniej. Sklepienie świątyni jest kolebkowate, a dach pokryty blachą, na środku znajduje się drewniana wieżyczka. W kościele znajdują się 3 ołtarze: św. Bartłomieja, św. Józefa i Matki Bożej Częstochowskiej.
Do parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach należą mieszkańcy wiosek: Czerkiesy, Gajęcice Nowe i Stare, Janki (znajduje się tam kaplica filialna), Ładzin (w każdą niedzielę w tamtejszej szkole sprawowana jest Msza św.), Łężce, Patrzyków i Podmurowaniec. W latach 1972-94 urząd proboszcza sprawował ks. Kazimierz Mądry, który przez całe 22 lata gorliwie troszczył się o swoją wspólnotę. Od 12 lat czyni to ks. kan. Stanisław Ładocha.

Patron

„Patron - jak podkreśla Ksiądz Proboszcz - to dla parafii radość i zarazem zadanie. Wierni szukają u niego ochrony, opieki, pośrednictwa, wstawiennictwa. W ten sposób przechowywana jest pamięć o świętych i rozwija się ich kult. Dla mnie i moich parafian wielką radością jest fakt, że w drodze do Boga pomaga nam św. Józef - to wyjątkowa postać w dziejach zbawienia. Jego osobie poświęcony jest ołtarz główny, pochodzący z XVII wieku”.
Z kart Pisma Świętego dowiadujemy się, że św. Józef był człowiekiem prostym, skromnym i ubogim. Pochodził z królewskiego rodu Dawida, mieszkał w małym galilejskim miasteczku Nazaret i wykonywał zawód cieśli. Wyróżniał się wielką pobożnością i Bóg wybrał go na ziemskiego opiekuna Jezusa i Najświętszej Maryi Panny. Zadania wyznaczone przez wolę Boga Święty wypełnił najdoskonalej; był kochającym i wiernym małżonkiem, wzorowym ojcem, żywicielem i obrońcą Świętej Rodziny. Jest patronem rodzin, ojców i kobiet spodziewających się potomstwa, wykonujących ciężką pracę, a także umierających. Już w VIII wieku obchodzono uroczystość św. Józefa, a w XV stuleciu ustalono 19 marca jako dzień poświęcony jego szczególnej czci. W 1870 r. Opiekun Świętej Rodziny został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX patronem Kościoła powszechnego.
„Wierni parafii Makowiska - kontynuuje ks. kan. St. Ładocha - pragną drogę swojego życia ziemskiego (wypełnioną codziennymi obowiązkami takimi, jak: praca na roli, w gospodarstwie czy okolicznych prywatnych przetwórniach owocowo-warzywnych) uczynić miłą Zbawicielowi i przynoszącą szczęście. Dlatego św. Józef - z czystym i oddanym Bogu sercem, wiernie kochający człowieka i znający ciężar pracy oraz patronujący przejściu z tego świata do wieczności - jest odpowiednim patronem naszej codzienności. Łacińskie słowo patronus oznaczało pierwotnie obrońcę, adwokata. Wspólnoty chrześcijańskie odnosiły ten tytuł do męczenników i innych postaci świętych, oddając się im w opiekę. Dlatego my również uroczyście obchodzimy liturgiczną uroczystość naszego Patrona”.

Dzieła

W ostatnich latach dzięki ofiarności parafian przeprowadzono wiele prac materialnych, które upiększają obraz parafii. Należą do nich: remont organów (1996/97), doprowadzenie wody na cmentarz, plebanię, do kościoła i domu katechetycznego (1997 r.), położenie elewacji na kościele i dzwonnicy (1999 r.), kapitalny remont budynku katechetycznego (1999/2000), remont kaplicy w Jankach (z wymianą okien i drzwi oraz odnowienie chóru i zakup nowych ławek, 2000 r.). W kolejnych latach odnowiono kaplicę przedpogrzebową, założono ogrodzenie betonowe wokół budynków kościelnych o łącznej długości 1 km, ocieplono i otynkowano plebanię oraz wybudowano przy niej parking, zmieniono nagłośnienie w kościele.
Przeprowadzane prace zmieniają zewnętrzny obraz kościoła, towarzyszą jednak najważniejszemu dziełu, jakim jest formacja duchowa członków wspólnoty. Ksiądz Proboszcz podkreśla z radością, że w ostatnich kilkunastu latach wzrosła o 100% liczba wiernych przystępujących do Komunii św. (z 20 tys. rocznie do ponad 45 tys.) - to czytelny znak żywotności parafii. Wspólnota cieszy się liczną (40-osobową) grupą ministrantów i lektorów, którzy chętnie, mimo sporych odległości do kościoła, służą przy ołtarzu Pańskim. Każdego roku na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wyrusza 150-osobowa piesza pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium. Podobna liczba wiernych dojeżdża autokarami.
W znajdującym się przy kościele domu katechetycznym z różnych okazji (np. z racji Dnia Kobiet) odbywają się spotkania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Młodzi parafianie najchętniej jednak uczestniczą w wyjazdach (w czasie wolnym od zajęć szkolnych) organizowanych przez Księdza Proboszcza.
Wierni parafii Makowiska dali także zewnętrzny wyraz umiłowania Ojca Świętego Jana Pawła II i wdzięczności dla niego. 33. dnia po śmierci Papieża Polaka przed kościołem stanął pomnik ufundowany przez parafian, rodaków i duszpasterzy jako wotum za trud i nieustanną miłość w czasie pontyfikatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Jezus ujawnia nam piękno "Ojczyzny" ku której zmierzamy

2024-05-12 13:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

"Jezus ujawnia nam i przekazuje swoim Słowem i przez łaskę sakramentów piękno `Ojczyzny`, ku której zmierzamy" - powiedział Franciszek przed modlitwą Regina Coeli w Watykanie. Papież nawiązał do obchodzonej dzisiaj we Włoszech i w innych krajach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

Franciszek zwrócił uwagę, że powrót Jezusa do Ojca nie jest rozłąką z nami, ale raczej dojściem przed nami do celu. Porównał to górskiej wspinaczki, kiedy wchodząc na szczyt otwiera się horyzont i widać krajobraz. Wtedy też całe ciało - ręce, nogi i każdy mięsień - wytęża się i koncentruje, żeby dotrzeć na szczyt. "I my, Kościół, jesteśmy właśnie tym ciałem, które Jezus, wstąpiwszy do nieba, pociąga ze sobą, jak w `grupie wspinaczy`” - powiedział Franciszek zaznaczając, że "Jezus ujawnia nam i przekazuje swoim Słowem i przez łaskę sakramentów piękno `Ojczyzny`, ku której zmierzamy.

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Aby posługa była owocna

2024-05-12 21:00

[ TEMATY ]

święcenia

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński

Kandydaci do święceń rozpoczęli już rekolekcje, które są bezpośrednim przygotowaniem duchowym do przyjęcia prezbiteratu i diakonatu. Prosimy o modlitwę w ich intencji.

W niedzielę 12 maja w kościołach naszej diecezji został odczytany komunikat Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu, w którym Pasterz diecezji nie tylko poinformował wiernych o dacie i miejscu uroczystości święceń, ale też poprosił wszystkich o modlitwę w intencji kandydatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję