Reklama

Niedziela Wrocławska

Co jest istotą różańca?

Homilia abp seniora Mariana Gołębiewskiego wygłoszona podczas Sumy odpustowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich:

[ TEMATY ]

odpust

Anna Majowicz

Abp senior Marian Gołębiewski

- Dzisiejsza liturgia słowa przeniosła nas przez zapis Księgi Rodzaju do początków ludzkości, kiedy to pierwsi ludzie niestety popełniają grzech nieposłuszeństwa wobec nakazu Bożego. Jawi się wówczas niewiasta, którą potem jej mąż nazwie Ewą - matką wszystkich żyjących. Niewiasta, która będzie kroczyła przez wszystkie wieki, aż pełną realizację znajdzie w Najświętszej Maryi Pannie.

To względem niej, do węża Bóg skierował słowa: ,,Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę" (Rdz 3, 8-15).

Natomiast w Dziejach Apostolskich ukazana jest scena po wniebowstąpieniu Pana Jezusa, kiedy apostołowie wracają do wieczernika i oczekują na zesłanie Ducha Świętego. A wśród nich są święte niewiasty, na czele z Najświętszą Maryją Panną. Wszyscy zatopieni w modlitwie, oczekując na to wielkie wydarzenie zbawcze, jakim będzie Zesłanie Ducha Świętego i ukształtowanie całego Kościoła świętego.

Reklama

Z kolei Ewangelia ukazuje scenę Zwiastowania. Przepiękna scena, malowana przez najwybitniejszych malarzy świata, która zawiera największą tajemnicę naszej wiary, a mianowicie tajemnicę wcielenia Syna Bożego. To, co jest cechą charakterystyczną chrześcijaństwa - Bóg staje się człowiekiem, a Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami.

Warto zastanowić się nad genezą dzisiejszej uroczystości. Trzeba sięgnąć do czasów św. Piusa V, do roku 1571, kiedy to turecki sułtan chcąc narzucić islam całej Europie, zgromadził w Zatoce Patraskiej zastępy swoich okrętów i wypowiedział wojnę chrześcijaństwu. Papież Pius V na kolanach modlił się o ocalenie chrześcijaństwa i Europy. I tak się stało, że w ciągu czterech godzin olbrzymią flotę turecką niszczą podmuchy gwałtownego wichru. Zagrożenie ze strony islamu zniknęło. Wtedy, a stało się to 7 października 1571 r pod Lepanto zostało ustanowione święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w tym kościele czczonej jako Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej. Kiedy w 1711 r. armia muzułmańska przegrywa w bitwie pod Belgradem, papież Klemens XI wprowadza to święto w całym Kościele.

Przez wieki odmawialiśmy różaniec składający się z trzech części: radosnej, bolesnej i chwalebnej. Święty Jan Paweł II, nasz wielki rodak, zastanawiając się nad tymi tajemnicami, doszedł do wniosku, że brakuje jeszcze bardzo ważnych tajemnic z życia Jezusa Chrystusa, które nazwał tajemnicami światła.

Reklama

Chrześcijaństwo zmagało się z różnymi trudnościami, ale Maryja zawsze prowadziła do zwycięstwa. Za to jesteśmy Jej wdzięczni. My w swoim życiu też musimy pokonywać różne trudności. Musimy walczyć i zwyciężać, poprzez odpowiednie wybory życiowe, dobrze podjęte decyzje. Wpatrujmy się wtedy w Najświętszą Maryję Pannę Różańcową, która zawsze nam pomoże. Módlmy się do Niej z różańcem w ręku, bo to jest modlitwa dla każdego z nas, dla każdego człowieka.

Co jest istotą różańca? Różaniec jest po to, aby uświęcać czas, by każda chwila, każdy moment naszego życia był poświęcony modlitwie i ofiarowany Bogu. To co najważniejsze w różańcu, to silna wola modlitwy. Nie zawsze nam się chce, nie zawsze mamy nastrój, ale pamiętajmy, że różaniec ma nas przybliżyć do Boga, bo przecież Maryja zawsze prowadzi nas do swojego Syna. 

2019-10-06 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W OLKUSZU i CZELADZI UCZCILI ŚW. ANNĘ

2020-07-29 12:47

[ TEMATY ]

odpust

św. Anna

Olkusz

bazylika mniejsza

Tomasz Wilczyński

Podczas procesji eucharystycznej wokół olkuskiej bazyliki.

W liturgiczne wspomnienie św. Anny, 26 lipca, w bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św. w intencji parafian i wszystkich czcicieli św. Anny odprawił rodak o. Mateusz Czerwiński. Zaproszony gość święcenia kapłańskie przyjął przed 10 laty, a obecnie pracuje w parafii NMP Wspomożycielki Wiernych we Wrocławiu. Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół olkuskiej bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pięciu za wszystkich. Pięciu kapłanów szło za cały Rybnik

2020-08-02 14:21

[ TEMATY ]

ksiądz

Rybnik

BPJG

Historia zatoczyła koło. Po wojnie pięciu młodych mężczyzn przyszło z Rybnika na Jasną Górę, by podziękować za ocalenie z wojennej pożogi. W tym roku, pięciu kapłanów przyszło z modlitwą za wszystkich, którzy z powodu pandemii nie mogli wybrać się z pielgrzymką do Częstochowy. Pielgrzymka rybnicka od 14 lat jest zarazem pieszą pielgrzymka arch. katowickiej.

Ta pielgrzymka miała być od samego początku wyjątkowa, bo to 75. – jubileuszowa, ale z wiadomych względów zamiast tysięcy pątników, w drogę na Jasną Górę wyruszyło nas pięciu księży – opowiada ks. Paweł Zieliński o samotnym pielgrzymowaniu, podkreślając, że to była trudna pielgrzymka - brakowało wspólnoty ludzi, było poczucie, że z intencjami tysięcy osób, bierze się i ich ból. Oni modlili się za nas, my za nich, to jest krwioobieg Kościoła – tłumaczył.

Szczególna intencja była ta o ustanie pandemii koronawirusa podkreśla ks. Zieliński i przypomina, że Ziemia Rybnicka jest tą, szczególnie dotkniętą epidemią. Modlono się za chorych górników i ich rodziny, o siły dla tych, którzy walczą z zagrożeniem Covid-19.

Zwrócił też uwagę, że dla niego mocnym doświadczeniem było przeżywanie kapłańskiej wspólnoty - Ale jednak to, co mnie bardzo urzeka w naszej pielgrzymce, to te tłumy, śpiewy, wspólnota, a w tym roku niestety nie było tej wspólnoty i dla nas, każdego z księży, było to bardzo ciężkie. Ale doszliśmy, jesteśmy szczęśliwi i zanosimy to wszystko Maryi” – mówił ks. Zieliński.

Za zgodą metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca oprócz ks. Pawła Zielińskiego (od trzech lat głównego przewodnika rybnickiej kolumny), pielgrzymowali: ks. Piotr Piekło, wikariusz w bazylice w Rybniku, o. Dymitr, franciszkanin pochodzący z Rybnika, ks. Radosław Adamiak, który od lat pielgrzymuje z grupą z Pszowa oraz ks. Krzysztof Nowrot, były duszpasterz akademicki w Rybniku.

Kapłani dotarli na Jasną Górę w sobotnie popołudnie, 1 sierpnia, dziś na wspólną Mszę św. dojechali wierni z Rybnika i okolic, wśród nich był Andrzej Dziewior, który od 2003 r. zawsze wchodził do sanktuarium w czołówce pielgrzymki, niosąc krzyż. Dziś także, w mundurze górniczym, przywiózł go ze sobą. W tym roku byłaby to jego 39 piesza pielgrzymka. - To była inna pielgrzymka, nie to co zawsze, wiadomo, pandemia nas rozproszyła – stwierdził emerytowany górnik. Wyjaśnił, że tradycje pieszej pielgrzymki pątnicy starali się zachować w inny sposób. Przez 4 dni trwania tradycyjnej pielgrzymki do czestochowy, tym razem mieszkańcy Rybnika i okolic tylko do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach – „te same kilometry zrobiliśmy, jakbyśmy szli tutaj do Częstochowy” zauważył i wyjaśniał, że Maryja w swoich objawieniach zawsze prosi o pokutę „dlatego my tak robimy”.

Od lat w pielgrzymce rybnickiej przychodziło ok. 4 tys. osób.

Tradycja tej pielgrzymki sięga 1946 roku. Wówczas w pieszą wędrówkę z Rybnika na Jasną Górę wraz z trzema kolegami udali się Stanisław Pol i Emil Lesik, by wypełnić śluby, które złożyli w trakcie II wojny światowej, że jak przeżyją, pójdą pieszo do Częstochowy. – „Jak przeżyja, póda piechty do Czynstochowy"- ślubowali, a pielgrzymkę podjęły następne pokolenia.

Pielgrzymowanie Ślązaków na Jasną Górę ma długą tradycję. Już Jan Długosz (1460) i Grzegorz z Sambora (zm. 1587) pisali o pielgrzymach ze Śląska. Zaborcy, okupanci, komuniści zakazywali tej formy kultu lub uporczywie przeszkadzali, jednak z każdym stuleciem liczba pątników rosła.

Obecność górnośląskich pielgrzymek na Jasnej Górze jest udokumentowana stosunkowo bogato.

Na Śląsku w pierwszych latach XX w. nastąpiło wyraźne ożywienie ruchu narodowego w wyniku działalności Wojciecha Korfantego i innych polskich działaczy. Jednym z elementów wchodzących w skład przeobrażeń politycznych i narodowych były pielgrzymki do miejsc o szczególnym znaczeniu dla polskiej sprawy. Jak podaje ks. prof. Jerzy Myszor badacz historii Górnego Śląska to właśnie w Częstochowie pielgrzymi znajdowali sprzyjający klimat dla uzewnętrznienia swych uczuć narodowych, także wśród paulinów znalazło się wielu, którzy jawnie manifestowali łączność Śląska z resztą ziem polskich, którzy angażowali się w działalność społeczną przed i w czasie akcji plebiscytowej. Właśnie po plebiscycie w 1921 r. na Górnym Śląsku w sprawie przynależności państwowej tych terenów wiele pielgrzymek parafialnych datuje swoje początki.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP

2020-08-03 14:31

[ TEMATY ]

Msza św.

Andrzej Duda

Igor Smirnow/KPRP

Po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP, w czwartek 6 sierpnia o godz. 12:00 w Archikatedrze Warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Pary Prezydenckiej - poinformowało KAI Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W II turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 12 lipca Andrzej Duda, zdobył 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski otrzymał 48,97 proc. głosów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję