Reklama

W całym kraju obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Msze św. za ojczyznę, parady wojskowe, śpiewanie pieśni patriotycznych, marsze niepodległości złożą się w całym kraju na obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Andrzej Duda rozpocznie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości od złożenia wieńców pod pomnikami Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Następnie wraz z Małżonką oraz kierownictwem Kancelarii Prezydenta RP, a także członkami rządu i parlamentarzystami weźmie udział w porannej Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystej Eucharystii o godz. 9.00 przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrować ją będą inni członkowie Episkopatu Polski, w tym biskupi obu warszawskich diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. "będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu - napisał w zaproszeniu kard. Kazimierz Nycz. Msza św. będzie transmitowana na antenie Polskiego Radia i w TVP Info.

Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.

W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność.

Reklama

Ten historyczny moment przerodził się już w tradycję zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości. Jest ona symbolem spełnienia marzeń wielu poprzedzających nas pokoleń, które w czasach zaborów przechowały w sercach ideę wolnej Ojczyzny i tej idei poświęcały swe wysiłki, a nieraz także życie.

W południe prezydent Duda tradycyjnie uhonoruje wysokimi odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone dla Ojczyzny, wcześniej weźmie także udział w uroczystej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wygłosi ponadto okolicznościowe przemówienie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wieczorem prezydent uda się do Rypina (województwo kujawsko-pomorskie), gdzie będzie uczestniczył w uroczystości nadania skwerowi „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Weźmie też udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Tam także planowane jest wystąpienie prezydenta RP.

Pod hasłem "Miej w opiece naród cały", pochodzącym z pieśni maryjnej, 11 listopada ulicami stolicy przejdzie X Marsz Niepodległości. Jego organizatorzy, Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" podkreśla, że polska tożsamość narodowa jest nierozłącznie związana z wiarą katolicką, dlatego na hasło najpopularniejszej w ostatnich latach manifestacji patriotycznej w Polsce wybrano słowa pochodzące ze znanej pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową".

Marsz wyruszy 11 listopada o godz. 15.00 tradycyjnie z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym.

Uroczystości lokalne

Reklama

Lokalne uroczystości patriotyczne organizowane są także na poziomie lokalnym. Polacy świętują tego dnia niepodległość w różny sposób: uczestnictwem w modlitwach, na paradach wojskowych, festynach, biegach i innych imprezach sportowych oraz w wydarzeniach kulturalnych.

W Krakowie Mszy św. za Ojczyznę o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski. O godz. 12.00 w katedrze zabrzmi hymn narodowy. Msze św. w intencji Ojczyzny celebrowane będą tego dnia w świątyniach w całym kraju. Na przykład w białostockiej archikatedrze Mszy św. za Ojczyznę o godz. 11.00 będzie przewodniczył i wygłosi homilię metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Wojewódzkie obchody odzyskania niepodległości odbędą się 11 listopada w Olsztynie. Rozpoczną się Mszą św. w konkatedrze św. Jakuba o godz. 11.00. Liturgii przewodniczył będzie abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W Lublinie Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie zapraszają na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zatytułowany „Viva Polonia!". Koncert odbędzie się w sobotę 9 listopada o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11).

Powołany w ramach zeszłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości ogólnopolski program "Niepodległa" przewiduje w tym roku ponad 700 wydarzeń rocznicowych w całym kraju.

Reklama

Warszawiacy i turyści będący 11 listopada w stolicy są zaproszeni na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Od 13.00 do 20.30 zaplanowano mnóstwo atrakcji. Główne wydarzenia odbędą się na trzech scenach – muzycznej, tanecznej i dla dzieci. Odbędzie się też m.in. parada zabytkowych konnych powozów, pokaz automobili z lat 1920–1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach k. Warszawy oraz wystawa zabytkowych sikawek konnych i powozów z Muzeum M. K. Szuster w Budziskach (gmina Halinów).

Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w eleganckich przedwojennych strojach, a porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. Impreza rozpocznie się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" na scenie tanecznej oraz na scenie dla dzieci.

W piątek 8 listopada narodowy hymn zaśpiewają dzieci w szkołach w całym kraju podczas uroczystych akademii i apeli patriotycznych. Zabrzmią na nich także inne pieśni, jak np. „My, pierwsza brygada” czy „O mój rozmarynie”.

W sobotę 10 listopada w Katowicach Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod dyr. Radosława Labakhua’y i zaproszeni soliści wykonają podczas "Koncertu dla Niepodległej – Słowa, które znaczą" utwory tradycyjne i współczesne.

Dwuczęściowy koncert przypomni wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe – w klasycznych aranżacjach symfonicznych. Pomiędzy utworami znajdą się krótkie trailery animowane, personifikujące poszczególne hasła. W tle trailerów wybrzmiewać będą utwory najwybitniejszych polskich poetów, o treściach adekwatnych do przekazu filmu. Reżyserem widowiska jest Bolesław Pawica. Początek o godz.19.30.

Reklama

W Świątyni Opatrzności Bożej 11 listopada o godz. 17.00 podczas koncertu "Boże, coś Polskę" wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" wraz z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. W programie zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych.

W Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku 10 listopada odbędzie się koncert "VI Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznej" z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

Parafia św. Ojca Pio i Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Praga Południe zapraszają 11 listopada do sanktuarium na koncert "Kocham Cię, Polsko", na którym wystąpi zespół wokalny "Ars Chori" oraz soliści. Wydarzenie rozpocznie się od złożenia wieńców pod pomnikiem gen. Augusta Fieldorfa, potem celebrowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny, a sam koncert rozpocznie się o godz. 17.00.

2019-11-07 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: przyszedł czas, aby bronić ojczyzny

Przyszedł czas, że trzeba bronić ojczyzny, trzeba strzec jej granic - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas państwowych obchodów Święta Niepodległości. Jak mówił, trzeba to robić z poświęceniem, w trudnej sytuacji, do której zmusiły nas hybrydowe działania reżimu białoruskiego.

W swym wystąpieniu z okazji Święta Niepodległości podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent nawiązał do słów marszałka Piłsudskiego o tym, że "naród bez pamięci, bez szacunku dla ważnych dla siebie symboli jest tylko zbiorowiskiem ludzi czasowo przebywających na danym terytorium".
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy potrzebującym!

2024-12-12 07:49

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Tomsickova/fotolia.com

Adwent jest zaproszeniem do zwracania uwagi na rzeczy proste, przede wszystkim zaś na osoby, które są obok. Do rzeczy zwyczajnych, lecz ważnych, należą: radość, wdzięczność, pokora, świadomość swoich obowiązków i powołania, uczciwość w życiu, sumienność, szczere poczucie odpowiedzialności. Nimi więc mamy obdarowywać bliskich.

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?» On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni». Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?» On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono». Pytali go też i żołnierze: «a my co mamy czynić?» On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie». Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym». Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.
CZYTAJ DALEJ

Opowieści Adwentowe #12 - Więzień

2024-12-14 16:48

ks. Łukasz Romańczuk

W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedziele Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Opowieści Adwentowe. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska.

YouTube:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję