„Praca jest dobrem nieustannie poszukiwanym w dzisiejszym świecie. Stąd bardzo się cieszę, że pomagacie ją odnajdywać. Ufam, że im więcej będzie takich inicjatyw, tym mniej osób będzie pozostawało bez zatrudnienia i skorzystają na tym nie tylko pojedynczy ludzie, ale całe rodziny” - podkreślił bp Śmigielski.
Stworzenie partnerstwa „Wyprowadzić na prostą” zostało zainicjowane przez Zarząd Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Kieleckiej. Projekt jest skierowany do osób bezdomnych oraz zagrożonych bezdomnością. Osoby bezdomne objęte programem nazywane są beneficjentami, zaś specjaliści, którzy im towarzyszą, to akompaniatorzy. W sosnowieckim PAB-ie pracuje 2 akompaniatorów: Małgorzata Leśniewska i Barbara Prusinowska-Opalska, a beneficjentów jest 20.
„Partnerstwo realizuje swoje cele poprzez sieć uruchomionych na terenie całego kraju 11 Punktów Aktywizacji Bezrobotnych, tzw. PAB-ów” - wyjaśnia Agata Jaros, koordynatorka projektu w naszej diecezji.
„W PAB-ach jest realizowana innowacyjna metoda towarzyszenia oraz inne formy pomocy w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej: warsztaty motywacyjne, pomoc psychologa i terapeuty ds. uzależnień, dostęp do aktualnych ofert pracy, kursów i szkoleń, możliwość zredagowania dokumentów aplikacyjnych oraz skorzystania z komputera i urządzeń biurowych” - dodaje M. Leśnewska, akompaniatorka.
Metoda towarzyszenia to po prostu sposób pracy z bezrobotnymi osobami bezdomnymi i zagrożonymi bezdomnością. „Najbardziej charakterystyczną cechą tej metody jest indywidualne podejście, zapewnienie wsparcia i poświęcenie czasu, jakiego taka osoba potrzebuje, aby aktywnie włączyć się w życie zawodowe i społeczne” - mówi A. Jaros. „W drodze na rynek pracy beneficjentowi towarzyszy akompaniator, czyli osoba specjalnie przeszkolona w zakresie aktywnego wspierania, motywowania i zachęcania beneficjenta do podejmowania przez niego działań zmierzających do znalezienia zatrudnienia. Metoda towarzyszenia polega na bezpłatnych i regularnych spotkaniach akompaniatora z beneficjentem i przebiega według kolejno następujących po sobie etapów: pierwszy kontakt, aktywne słuchanie, ocena sytuacji diagnoza oraz towarzyszenie i wsparcie” - tłumaczy koordynatorka projektu. Do zadań akompaniatorów należy również budowanie tzw. Partnerstwa Lokalnego poprzez nawiązanie współpracy z takimi instytucjami jak: Powiatowe Urzędy Pracy, pracodawcy i organizacje pracodawców, Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodki Leczenia Uzależnień, Poradnie Zdrowia Psychicznego, organizacje prowadzące schroniska i noclegownie oraz punkty wsparcia osób zagrożonych bezdomnością. Współpraca odbywa się w oparciu o zawarte Partnerstwa Lokalne, w których partnerzy deklarują pomoc w określonych zadaniach, a także wymianę wiedzy i doświadczeń. Akompaniatorzy mają za zadanie organizację regularnych spotkań z pracodawcami oraz przedstawicielami poszczególnych instytucji. W takich spotkaniach oraz w planowaniu indywidualnej ścieżki zawodowej biorą udział sami zainteresowani.
Pomóż w rozwoju naszego portalu