Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Edukacyjno – Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’ przy współudziale parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.
Rozpocznie je debata pomiędzy delegatami judaizmu i różnych Kościołów chrześcijańskich pt. „Dzień święty, czyli jaki…? Tradycja judaistyczna, tradycja chrześcijańska”. W debacie wezmą udział: ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka (KUL, WSD Kielce) – konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, Małgorzata Kordowicz – rabinka Gminy Wyznaniowej Warszawskiej oraz Wojciech Ostrowski – pastor parafii metodystycznej w Kielcach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po dyskusji i debacie odbędzie się panel konferencyjny. Zostanie wówczas zaprezentowany sztetl przemysłowy w Maleńcu, będzie mowa o dziecięcych pamiętnikach żydowskich z czasów II wojny światowej, a specjalna prezentacja i koncert skrzypcowy zostaną poświęcone wspomnieniu Majera Małego – patrona Ośrodka, który w styczniu 2020 roku kończy sto lat. Jest ostatnim ocalałym chmielnickim Żydem, mieszka w Tel Awiwie. Odbędzie się także inauguracja 8. edycji konkursu ogólnopolskiego „Nasi Sąsiedzi Żydzi”.
W ramach Dnia Judaizmu do synagogi przyjadą ze swoimi pracami artyści warszawscy. Wernisaż wystawy pt. „Święte dni w morzu codzienności” odbędzie się na babińcu synagogi.
Świętowanie zakończy degustacja potraw inspirowanych kuchnią żydowską.
Reklama
Patronat nad wydarzeniem objęli: bp Rafał Markowski - przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, biskup kielecki Jan Piotrowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech.
Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. W tym roku ogólnopolskie obchody odbędą się w Gnieźnie.