Reklama

Niedziela Małopolska

Orszak Trzech Króli w Lubniu

6 stycznia 2020 r. już po raz czwarty z różnych stron Lubnia wyruszył Orszak Trzech Króli. Każdy z królów wędrował ze swoją świtą, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi.

2020-01-11 18:55

Orszak Trzech Króli

Ze Smugawy w tym roku szedł Orszak Europejski króla Kacpra - w tej roli wystąpił parafianin, Krzysztof Rapacz. Z Zarębek szedł Orszak Azjatycki króla Melchiora z Cuong, studentem z Wietnamu na czele. Wśród świty królewskiej był również kolega z Mongolii – Bayarjargal. Orszak Afrykański króla Baltazara, którym po raz drugi był Matthew z Nigerii wraz z kolegą Fikadu z Etopii, wyruszył z rynku.

Kolędując wszyscy zmierzali w stronę kościoła, gdzie czekała Święta Rodzina z dzieciątkiem – Krzysztof i Małgorzata Dziadek z synami, grupa Kolędników Misyjnych, Zespół Omega oraz jak co roku wiele atrakcji dla najmłodszych. Królowie tradycyjnie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi składając dary. Wszyscy zebrani wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek oddali też pokłon Dzieciątku. Do szopki przybył też prosto z Betlejem rodak, Ojciec Narcyz z wonnymi olejkami, którymi królowie obdarowali zebranych na placu kościelnym wiernych.

Dzieci mogły podziwiać żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach, były tam kucyk, kozy, barany, króliki, gęsi i wiele ptaków ozdobnych. Pan Tomasz przybył ze swoimi ptakami i zrobił pokaz lotów sokołów. Wokół kościoła dzieci mogły jeździć na wozie zaprzężonym w dwa osiołki, była też przejażdżka zaprzęgiem konnym z saniami - w tym roku na kółkach. Dzięki ofiarności właścicieli piekarni, niezastąpionej pani Krysi i innych darczyńców, uczestnicy orszaku mogli częstować się ciepłą herbatą, dobrym ciastkiem, grillowanym oscypkiem i pyszną grochówką.

Reklama

Wszyscy fotografowali się z królami, tym chętniej, gdyż nasi tegoroczni goście bardzo dobrze mówili po polsku.

Naszemu wikaremu księdzu Robertowi Janczurze, pomysłodawcom i tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji IV Orszaku Trzech Króli w Lubniu – serdeczne Bóg zapłać. I do zobaczenia za rok.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ekumenizm

koncert

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Podsumowując częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Jarosław Grabowski powiedział, że czas budowania chrześcijańskiej jedności nie może być ograniczony tylko do siedmiu dni, on powinien trwać i trwa przez wszystkie kolejne dni kalendarzowego roku.

Postulat codziennego praktykowania ekumenizmu szczególniej wybrzmiał na jasnogórskim koncercie w dniu 26 stycznia br. wraz z papieskim apelem aby muzyka Ewangelii (obecna przecież w kolędach) przysposabiała nas wszystkich do bycia uczniami - misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy. (przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze w 2017 r.).

Marian Florek/Niedziela

Ks. Adam Glajcar z ks. Jarosławem Grabowskim

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bohaterem wieczoru był zespół muzyczny „Pastores i Przyjaciele”, który przygotował, dla licznie zgromadzonych w Auli Jana Pawła II, zestaw popularnych kolęd. Teksty utworów wyświetlane na dużym ekranie i zachęta artystów sprawiły, że cała sala wzięła udział w gremialnym kolędowaniu w rzeczywiście ekumenicznym duchu. A kiedy zespół pozwolił sobie na amerykański świąteczny przebój w stylu country wszyscy powstali i w tanecznym rytmie towarzyszyli wykonawcom a następnie nagrodzili ich gromkimi brawami.

Zobacz zdjęcia: Na ekumeniczną nutę

Wszystkich zgromadzonych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, który mówił o swoich ekumenicznych doświadczeniach. Potem obowiązki gospodarza przejął ks. Adam Glajcar, proboszcz częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, przedstawiając pozostałych uczestników wydarzenia - ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i odpowiedzialnego za działania ekumeniczne na terenie archidiecezji częstochowskiej, ks. mitrata Mirosława Drabiuka, proboszcza prawosławnej parafii pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie oraz Ryszarda Majera, senatora RP. Szczególnie ciepło zostały powitane siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy, popularne „Siostry Brygidki”, których charyzmatem jest służba dziełu przywrócenia jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Chodzi tu o wprowadzenie w życie zasad ekumenizmu wypracowanych na Soborze Watykańskim II.

Obszerniejsze sprawozdanie z wydarzenia będzie dostępne w formie filmowej na stronach internetowych „Niedzieli” i w wydaniu papierowym naszego tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję