Reklama

Niedziela Częstochowska

Specjaliści od św. Marka

Co oznacza termin „apostoł”? Czym były chleby pokładne? Którym z kolei dniem tygodnia jest szabat? Z takimi pytaniami 5 marca musieli zmierzyć się finaliści XXV Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas 4-5 szkoły podstawowej, który odbył się w auli Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Maciej Orman

– Jesteśmy bardzo zestresowani, bo dzieci są zestresowane – przyznała jeszcze przed ogłoszeniem wyników Iwona Traczyk, katechetka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku. – Przygotowania zaczęliśmy od razu po zakończeniu etapu diecezjalnego w listopadzie. Z moim uczniem spotkałam się nawet kilka razy w ferie zimowe – podkreśliła z uśmiechem na twarzy.

– Nie liczę raczej na pierwsze miejsce. Konkurs był trudny – powiedziała Anna Klimas ze Szkoły Podstawowej w Pątnowie, co potwierdzali pozostali uczniowie i katecheci.

Finalistów chwalił ks. Tomasz Mucha z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. – Jesteście niesamowici. Poziom waszej wiedzy jest imponujący. O zwycięstwie przesądziły szczegóły – podkreślił.

Konkurs z wynikiem 60 punktów wygrała Anna Wróbel z SP nr 1 w Krzepicach, która również pierwsza ukończyła pisanie testu. II miejsce (52 punkty) zajął Franciszek Foltyński z SP nr 9 w Zawierciu, a podium uzupełniła Magdalena Łukasiewicz z SP w Kiełczygłowie (51 punktów).

– Nie spodziewałam się wygranej – przyznała skromnie Ania, która bardzo sumiennie podeszła do udziału w konkursie. – Od grudnia czytałam codziennie Ewangelię według św. Marka, słownik i przypisy. Test był dość trudny, szczególnie pytania otwarte. Wiele pytań dotyczyło właśnie słownika biblijnego – dzieliła się z „Niedzielą” na gorąco, tuż po ogłoszeniu wyników.

Dumy i radości nie kryła katechetka Małgorzata Wolska. – Ania już na etapie rejonowym pokazała, że jest bardzo dobrze przygotowana. Teraz niewiele mogłam jej pomóc, bo byłam na zwolnieniu lekarskim. Ania sama podjęła się wyzwania i wyszło jej to fantastycznie – powiedziała.

Jak wyjaśnił ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, celem konkursu jest nie tylko pogłębienie wiedzy, ale również rozbudzenie wiary. – Zgłębiając treść Pisma Świętego, uczniowie mogą zadawać sobie pytania, odnosząc własne życie do słów Ewangelii.

Reklama

Do finału awansowało 19 uczniów z poszczególnych regionów archidiecezji. Oprócz nagród książkowych najlepsi otrzymali bony do sklepu elektronicznego, a ich katecheci karty podarunkowe do drogerii.

XXV Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej zorganizował Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

2020-03-05 15:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czytają Pismo Święte

Niedziela toruńska 14/2019, str. III

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Ewa Jankowska

Laureaci – poziom I

Laureaci – poziom I

W Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego Don Bosco w Toruniu 23 marca zakończono Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte”. Tegoroczny temat to: „Nowy Testament – Ewangelia według św. Mateusza”. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Cicha i wierna obecność. „Siostry dzielą się tym, co najcenniejsze”

2023-02-02 09:20

[ TEMATY ]

siostry

Karol Porwich/Niedziela

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez kampanię „Cicha i wierna obecność”, obejmuje wsparciem wszystkie żeńskie zakony kontemplacyjne w Polsce. „Siostry dają nam to, co najcenniejsze; modlitwę, którą chcą objąć każdego: ludzi przytłoczonych codziennymi obowiązkami, ciężko pracujących, by utrzymać rodziny, oraz cierpiących, którym często nie starcza sił, by unieść różaniec” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Rezygnują z życia, jakie znamy, by całkowicie poświęcić się modlitwie i pracy. Postawiły miłość do Boga ponad wszystkim. Nie żyją w smutku. Są szczęśliwe, bo na drodze, jaką wybrały, odkrywają, że Pan jest miłością. One tej miłości uwierzyły. O tej miłości świadczą. Nie potrzebują do tego mediów społecznościowych. Ich życie jest świadectwem; wybór, w którym trwają mimo upływu kolejnych lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję