Reklama

List Pasterski Biskupa Rzeszowskiego z racji zbliżającej się koronacji Matki Bożej „Królowej Gór” w Skalniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani!
Drodzy Bracia i Siostry!

Opatrzność Boża pozwala nam przeżywać piętnasty rok istnienia naszej Diecezji. Wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za wszystko, co mogliśmy przez te lata dobrego uczynić i za duchowe przeżycia, które ubogaciły każdego z nas.
W dziejach naszej diecezji piętnasty rok pragniemy zaznaczyć także koronacją wizerunku Matki Bożej Bolesnej „Królowej Gór” w Skalniku. Według historyków sztuki, obraz pochodzi z XV wieku. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Jest on ikonowym typem hodegetrii. Początki kultu łaskami słynącego obrazu NMP Bolesnej sięgają prawdopodobnie przełomu XVII i XVIII wieku. Być może rys pasyjny wizerunku Matki Bożej wpłynął na rozwój tej szczególnej czci w związku z bolesnymi wydarzeniami, dotykającymi mieszkańców Rzeczypospolitej, w tym mieszkańców Skalnika i okolic, w czasie schyłku i upadku dawnej Polski. Nie zachowały się jednak pisemne świadectwa z tamtego okresu, ponieważ około połowy XVIII wieku Skalnik utracił prawa parafialne, a okres józefinizmu nie sprzyjał rozwojowi czci łaskami słynących wizerunków. Pamięć o dawnym kulcie przechowała jednak tradycja ludowa, podobnie jak w wielu innych sanktuariach maryjnych na terenie Galicji. Z relacji spisanych w XX wieku wynika, że do Matki Bożej Skalnickiej przybywały przed wybuchem I wojny światowej pielgrzymki z ówczesnych Górnych Węgier (obecnie Słowacja) i gromadziły ludzi greko- oraz rzymskokatolików.
Jesteśmy świadomi, że koronacja jest szczególnym przejawem czci, jaką wierzący oddają od lat Matce Najświętszej. Jest przejawem wiary i miłości oraz serdecznej wdzięczności wobec Tej, która jest Matką Boga i Matką wszystkich ludzi. Koronacja jest także aktem zawierzenia siebie i wszystkich naszych spraw Tej, którą wzywamy jako naszą Pośredniczkę i Orędowniczkę. Uroczyste koronacje wizerunków Maryi zawsze były wspaniałym wyznaniem wiary w Jej królewską godność. Przez ten akt składamy Matce Najświętszej hołd wdzięczności i miłości, jak również składamy Jej zaproszenie do naszego życia. „Tyś Panem, Tyś Królem! - Matka Króla, oto Matka twoja”! Pan króluje z Krzyża.
Koronacja „Królowej Gór” będzie wielkim wydarzeniem, zwłaszcza dla parafii Skalnik i ziemi żmigrodzkiej. Dla całej zaś diecezji rzeszowskiej wpisuje się z radością w jej piętnastolecie.
Wdzięczni jesteśmy za dar tej uroczystości, ponieważ będzie to bardzo serdeczny przejaw miłości do Matki Najświętszej i wdzięczności za Jej opiekę.
Pamiętam dobrze, jak Ojciec Święty Jan Paweł II 23 października 2002 r. podczas audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie pobłogosławił, a także swoimi rękami dotknął przedstawione mu korony, które ówczesny Ksiądz Proboszcz przywiózł do Rzymu. Było to podczas diecezjalnej pielgrzymki z okazji dziesięciolecia istnienia diecezji. Wspomniałem wówczas Ojcu Świętemu, że Skalnik na żmigrodzkiej ziemi jest położony obok Desznicy i Żmigrodu, gdzie Ojciec Święty jako kapłan w latach 50. ubiegłego wieku wędrował z młodzieżą akademicką szlakami Beskidu. Ojciec Święty niezwykle mile wspominał te okolice.
Wyrażam radość, że duszpasterze młodzieży: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej Ołtarza wędrują z młodzieżą do sanktuarium „Królowej Gór”.
Skalnik, niewielka miejscowość, położona jest w niezwykle pięknym regionie, który przyciąga turystów, zwłaszcza młodzież. W pobliskich Kątach od wielu lat młodzież przeżywa oazowe rekolekcje, w Desznicy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zaś w Kotani - Liturgiczna Służba Ołtarza.
Góra Grzywacka ze wspaniałym milenijnym krzyżem przyciąga wielu turystów, podobnie pobliska Mrukowa z kapliczkami różańcowymi w lesie.
Błogosławiony Władysław Findysz w sąsiednim Żmigrodzie był przed laty duszpasterzem tych miejscowości, zwłaszcza podczas II wojny światowej oraz w smutnych czasach komunizmu. Przed dwoma laty wyniesiony na ołtarze jako kapłan-męczennik. Niech raduje się z nami hołdem dla Matki Najświętszej.
Już dzisiaj zapraszam Drogich Braci Kapłanów oraz wiernych świeckich - Braci i Siostry, zwłaszcza młodzież bierzmowaną w tym roku i przygotowującą się do sakramentu bierzmowania do Skalnika na uroczystość koronacji w niedzielę, 9 września br. Dla mieszkańców Rzeszowa i okolic będzie to wspaniała pielgrzymka w piękne okolice Beskidu, połączona z duchową ucztą. Dla ziemi żmigrodzkiej i okolicznych parafii podniosłe przeżycie, wspominające to, które nie tak dawno przeżywaliśmy w Nowym Żmigrodzie po beatyfikacji księdza Findysza.
Cześć dla Matki Najświętszej wyrażamy w modlitwach, hymnach i pieśniach, w Litanii Loretańskiej, a zwłaszcza w modlitwie różańcowej. Doskonałe zaś nabożeństwo do Maryi Królowej polega na oddaniu się Jej w niewolę miłości. Już święty Maksymilian Męczennik, którego obchodzimy w tym roku 25. rocznicę kanonizacji, założyciel Rycerstwa Niepokalanej, pragnął, aby wszyscy oddali się w niewolę Maryi. Tak uczynił Sługa Boży Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński - za wolność Kościoła w Polsce i na świecie (Totus Tuus). Kiedy dziś wzmożone siły ateizmu i laicyzacji atakują naszą wiarę i zasady moralne, kiedy życie ludzkie jest lekceważone, a jawi się coraz więcej tendencji za zabijaniem dzieci nienarodzonych i zagrożenie dla osób starszych, tym bardziej spieszmy do Matki Najświętszej.
Maryja przez całe wieki strzegła naszych dziejów i naszej tożsamości, a więc z wielką ufnością pragniemy oddać się Jej w opiekę oraz prosić o pomoc i ratunek. Uczynimy to przez koronację, zawierzając Jej wszystko, co Polskę stanowi. Pragniemy czynić Ją Panią i Królową naszych serc i umysłów, oddać Jej nasze domy, rodziny, miasta i wioski, a nade wszystko naszą kochaną młodzież, która jest nadzieją Kościoła i Ojczyzny.

Reklama

Moi Bracia i Siostry - kończy się rok szkolny i akademicki. Składam gorące podziękowanie wszystkim nauczycielom, wychowawcom, katechetom i opiekunom za pracę z młodzieżą i dziećmi. Dziękuję za udział w różnorakich akcjach, mających na celu dobro bliźniego, a rozwijających naszą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Wspomnę choćby Szkolne Koła Caritas, schole, grupy sportowe i wiele innych.
U początku wakacji i urlopów życzę wszystkim dobrego odpoczynku. Niech kontakt z przyrodą - z pięknem lasów i gór, wszystkim pomaga wielbić Pana Boga, jak śpiewa młodzież w jednej z piosenek religijnych:
„gdy szukasz Boga, popatrz na kwiaty
Popatrz na góry i ciemny las,
Z każdej wędrówki wrócisz bogaty
I nową treścią zapełnisz swój czas.
Bo cały świat jest pełen śladów Boga...”

Pamiętajmy o życzliwości wzajemnej i szczególnej miłości wobec tych, którzy nigdy nie wyjeżdżają na wakacje. Otoczmy opieką dzieci, które nie wyjeżdżają na odpoczynek, by bezpiecznie i z pożytkiem spędziły czas wakacji. Mamy wiele okazji do świadczenia pomocy potrzebującym i ubogim.
Urlopy i wakacje przeżywane w łączności z Panem Bogiem, zawsze z szacunkiem dla niedzieli, przez udział we Mszy św. przywracają pokój i radość. Jest to także wspaniała okazja do nawiedzania sanktuariów, m.in. Skalnika, oraz wzięcia udziału w pielgrzymce rzeszowskiej, która tradycyjnie wyruszy 4 sierpnia z Rzeszowa na Jasną Górę.
Pozdrawiam mieszkańców żmigrodzkiej ziemi, z duszpasterzami, a zwłaszcza w modlitwie polecam całą parafię Skalnik i jej udział w przygotowaniu do uroczystej koronacji. Zachęcam już dzisiaj Panów Strażaków z całej diecezji do udziału, także Wojsko i Policję, bo Wasza obecność jest zawsze mile postrzegana. Ufam w pomoc Władz samorządowych w przygotowaniach do uroczystości.
Z serdecznym błogosławieństwem

† Kazimierz Górny - Biskup Rzeszowski

Rzeszów, 21 czerwca 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu się synodu diecezjalnego podane zostało, że czas trwania to ok. 2 lata. Co zatem wydarzy się w tym czasie?

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Duch Święty?

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Przytoczę historię o pewnym chłopcu – trudno powiedzieć, czy wydarzyła się ona naprawdę. Otóż ten chłopiec poszedł kiedyś do spowiedzi. Nie był jednak rozmowny podczas tej spowiedzi, powiedział tylko: „Niech ksiądz mi przebaczy, ponieważ zgrzeszyłem: obrzucałem błotem i kamieniami autobusy i pociągi oraz nie wierzę w Ducha Świętego”. Jak by nie patrzeć na tę historię, jedno wydaje mi się bardzo naiwne, a nawet wręcz głupie: nie wierzyć w Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję