Reklama

„Watykański Minister Zdrowia” w Łodzi

Niedziela łódzka 27/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Javiér Lozano Barragán, nazywany przez niektórych „watykańskim ministrem zdrowia”, spotkał się w czerwcu br. z lekarzami i chorymi w Szpitalu Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Poświęcił nową szpitalną kaplicę w Bloku „B”, która została erygowana dekretem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka. Wcześniej wygłosił wykład, w którym poruszył zagadnienia etyczne w pracy lekarza oraz aktualne ostatnimi czasy zjawisko globalizacji. Warto zaznaczyć, że kard. Barragán przebywał w naszej ojczyźnie w czasie trwającego ogólnopolskiego strajku lekarzy. Watykański Hierarcha stwierdził, że polityka musi szukać rozwiązania dla wspólnego dobra. Jako punkt wyjścia doradzał obu stronom dialog, który jest nieodzownym elementem w poszukiwaniu rozwiązań problemów. Kard. Barragán przybył na spotkanie w towarzystwie ks. dr. Dariusza Giersa, kapłana diecezji drohiczyńskiej, który jest oficjałem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, oraz z osobistym sekretarzem.
Javiér Lozano Barragán urodził się 26 stycznia 1936 r. w Meksyku. Ma za sobą naukę w Seminarium Duchownym w Zamora i studia z filozofii i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia przyjął 30 października 1955 r. w Rzymie. Po powrocie do kraju wykładał w seminarium i był odpowiedzialny za stałą formację księży w diecezji Zamora. Przewodniczył również Meksykańskiemu Towarzystwu Teologicznemu i był dyrektorem Instytutu Teologii Pastoralnej w ramach Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) w Medellinie (Kolumbia). Jako ekspert uczestniczył w III Konferencji Generalnej CELAM-u w Puebli w styczniu 1979 r., w której wziął także udział Jan Paweł II.
5 czerwca 1979 r. Papież mianował go biskupem pomocniczym miasta Meksyk, sakrę przyjął w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium maryjnym w Guadalupe. 28 października 1984 r. został biskupem diecezji Zacatecas. 31 października 1996 r. Ojciec Święty powołał go na przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego. W tym charakterze wielokrotnie reprezentował Papieża na centralnych obchodach Światowego Dnia Chorego 11 lutego każdego roku w różnych krajach. Na konsystorzu 21 października 2003 r. mianowany kardynałem. Jest jednym z najlepszych teologów pastoralistów Ameryki Łacińskiej, a przy tym dobrym i sprawnym organizatorem. Z dużym zaangażowaniem kieruje urzędem watykańskim, zajmującym się chorymi i służbą zdrowia. Uczynienie ze Światowego Dnia Chorego wydarzenia o zasięgu międzynarodowym jest również w dużym stopniu zasługą kard. Barragána.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele kontrowersji - przyjrzyjmy się faktom

2026-02-05 21:01

[ TEMATY ]

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Kwestia Komunii na rękę budzi w Polsce wiele kontrowersji, na chłodno przyjrzyjmy się więc faktom.

Fragment książki Wiara bez fejków. Między pobożnością a nieporozumieniem ks. Piotr Piekart. Książka do kupienia w naszej księgarni!: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Polonijna Piesza Pielgrzymka do Siedmiu Kościołów w Rzymie

2026-02-16 11:25

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Vatican Media

W niedzielę, 15 lutego, odbyła się Polonijna Piesza Pielgrzymka do Siedmiu Kościołów w Rzymie. To jedna z najstarszych rzymskich tradycji pielgrzymkowych, zapoczątkowana w XVI wieku przez św. Filipa Neri. Trasa liczy około 25 kilometrów i prowadzi przez całe miasto – od peryferii i katakumb po najważniejsze bazyliki Rzymu.

Organizatorem polonijnej pielgrzymki do siedmiu kościołów był Kościół i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Tej szczególnej drodze przewodniczył ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Metropolita Wrocławski o Wielkim Poście i pomocy ubogim

2026-02-16 16:47

ks. Łukasz Romańczuk

abp Józef Kupny

abp Józef Kupny

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski w komunikacie skierowanym do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej zachęca do duchowego przygotowania w Wielkim Poście poprzez modlitwę, refleksję i miłosierdzie wobec potrzebujących. W swoim komunikacie podkreśla znaczenie dzieł Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która od ponad 35 lat wspiera osoby ubogie, starsze, samotne i w kryzysie bezdomności, zapewniając m.in. posiłki, kąpiele i odzież.

Arcybiskup dziękuje za zeszłoroczną wielkopostną jałmużnę, dzięki której zebrano 433 tys. zł na wsparcie ubogich i przystosowanie nowych placówek, m.in. Centrum Osób Niepełnosprawnych w Dobroszycach. Zachęca też do dalszego wsparcia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która będzie możliwa podczas zbiórki na tzw. tacę podczas Mszy świętych w Środę Popielcową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję