Reklama

Cuda Matki Bożej

27 czerwca 2006 - w dzień odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Jaworzno przeżywało historyczne wydarzenie. Podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego Matka Boża została uznana Patronką tego miasta. Minął rok. Parafia i całe miasto doświadczają opieki Matki, która jeszcze bardziej niż ziemskie matki troszczy się o swoje dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna uroczystość odpustowa w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, stała się dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności Matce Bożej nie tylko za miniony rok, ale za wszystkie lata Jej wstawiennictwa nad mieszkańcami miasta Jaworznie. Eucharystii odpustowej przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Adam Śmigielski SDB.

Zwyciężył Bóg

Uroczystość składała się z trzech części: Ksiądz Biskup poświęcił drugą, 32-metrową wieżę kościelną, przewodniczył Mszy św. odpustowo-dziękczynnej oraz w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy odmówił Akt Zawierzenia. „Ogłoszenie błogosławionej Maryi Dziewicy Nieustającej Pomocy Patronką przed Bogiem dla miasta Jaworzna było dziejowym momentem w historii tej wspólnoty i tego miasta. Opiekę Maki Bożej czujemy niemal na każdym kroku” - zauważa proboszcz parafii, kustosz sanktuarium, ks. kan. Józef Lenda.
Warto zaznaczyć, że Matka Boża jest z wiernymi tej parafii od początku. Było trudno, według wielu osiedle Stałe miało być osiedlem ateistycznym, bez Boga, nie chciano nawet myśleć żeby kiedyś stanęła tutaj świątynia. Początki tworzenia się tej wspólnoty i budowy kościoła, to prawdziwa droga przez mękę. Droga, która zakończyła się zwycięstwem. „I to jest pierwszy z cudów Maryi, który dokonał się na tym miejscu” - podkreślił Biskup Ordynariusz. „Na osiedlu Stałym w Jaworznie wyrósł piękny, monumentalny kościół ku czci Matki Bożej. Prze wieloma laty Pan dał wam znak, pokonaliście tak wiele trudności, a Ta która jest tutaj Gospodynią została ukoronowana koronami przez swego sługę Ojca Świętego Jana Pawła II. To kolejny Jej cud. Trzecim cudem jest ten niezwykły patronat, który towarzyszy wam od roku” - zaznaczył Kaznodzieja.
„Władze Jaworzna ogłosiły Rok Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście, który trwał od 16 października 2005 do 16 października 2006. W ciągu jego trwania w mieście wiele się działo, na różny sposób przywoływana była postać naszego Rodaka, zwłaszcza, że dla kard. Karola Wojtyły osiedle to było bardzo bliskie. Mówił, że parafia ta leży na obrzeżach diecezji krakowskiej, ale jest niezwykle droga jego sercu. Ubolewał nad tym, że nie ma kościoła. Wytrwała modlitwa wiernych i kapłanów tutaj pracujących okazały się bardzo skuteczne. Wielu nie mogło uwierzyć, że jednak rosną mury nowego domu Bożego, który stał się świadectwem zwycięstwa Boga nad siłami zła. Pamiętam, jak niektórzy mówili, że prędzej kaktus im na ręce wyrośnie nim kościół zostanie zbudowany. A tymczasem wyrósł nie tylko kościół, ale i sanktuarium z bezcennym skarbem, jakim jest ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Maryjny patronat jeszcze bardziej uduchowił parafię i całe miasto. To niezwykłe wydarzenia, których jesteśmy świadomi, dlatego jeszcze ufniejszym sercem wyznajemy swoją miłość do Boga i nasze ukochanie Patronki” - zaznacza ks. kan. Józef Lenda.

Śladami historii

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym została erygowana 6 stycznia 1984 przez kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Wcześniej, od 1978 r. była to placówka duszpasterska przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie. Starania o budowę kościoła w tym miejscu trwały od lat 60. ubiegłego wieku, od czasu rozpoczęcia budowy osiedla Stałego. Niestety, władze wciąż udzielały odmownej odpowiedzi. Wreszcie wbrew władzom, w 1978 r. przystosowano do nauki religii i sprawowania Mszy św. dwa prywatne, nabyte wcześniej budynki. Pierwsza Msza św. - poprzedzona 40-godzinnym nabożeństwem, została odprawiona w Środę Popielcową, 8 lutego 1978 r. Od tego momentu duszpasterze i wierni przez trzy tygodnie czuwali dzień i noc przed Najświętszym Sakramentem, aby nie dopuścić do profanacji i wyburzenia budynków. Parafia obrała na główną patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy; drugim patronem jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
26 kwietnia 1978 r. na uroczystość wprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na rozpoczęcie pierwszej Nowenny przybył jako pielgrzym kard. Karol Wojtyła. Odprawił on Mszę św. i wygłosił historyczne dziś kazanie. Od tego czasu w każdą środę odprawiana jest nowenna, w czasie której przedkładane są liczne prośby i podziękowania za otrzymane łaski.
W wyniku licznych delegacji i interwencji wymuszono zgodę na budowę kościoła w 1981 r. Ze względu na szkody górnicze trzeba było dokonać wymaganych zabezpieczeń budynku kościoła, które pochłonęły ogromne koszty. Budowa świątyni trwała do 1997 r. 26 października 1986 r. bp Stanisław Smoleński poświęcił dolny kościół, natomiast w czasie Pasterki w 1997 r. bp Adam Śmigielski poświęcił górny kościół i rozpoczął Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu. Wizyta Apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1999 przyspieszyła starania o koronację cudownego wizerunku - skierowane do Episkopatu Polski. Staraniom tym towarzyszyła gorąca modlitwa duszpasterzy i wiernych oraz Misje św. Czas wielkiej modlitwy i oczekiwania zakończył się radosnym przeżyciem koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu. Wówczas zostały wypowiedziane znamienne słowa: „Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronowali”. 27 czerwca 1999, w uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się intronizacja ukoronowanego przez Ojca Świętego cudownego obrazu. Kustoszem sanktuarium został założyciel i proboszcz parafii, ks. dziekan Józef Lenda. 15 października 2005 miała miejsce uroczystość, w czasie której zawierzono Matce Bożej Nieustającej Pomocy mieszkańców miasta Jaworzna. 6 marca 2006 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła Błogosławioną Maryję Dziewicę Nieustającej Pomocy patronką przed Bogiem dla miasta Jaworzna. Wspólnota parafialna przygotowuje się do historycznego wydarzenia konsekracji świątyni, które zaplanowane jest na 27 października 2007.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję