Reklama

Duch Święty prowadzi to dzieło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy 10 lat temu, czyli 13 września 1997 r. ówczesny prezydent Miasta Stanisław Żwiruk, oddając królowaniu Jezusa Tarnobrzeg, powiedział: „Przyjmij nas jako poddanych, zamieszkaj wśród nas, bądź z nami, a przede wszystkim bądź w naszych rodzinach, w naszych domach i w naszych sercach”. Za tymi słowami poszły też zobowiązania: „Jezu Chryste, Królu tarnobrzeskiej ziemi, przysięgamy służyć Tobie wiernie, przestrzegać Twoich przykazań danych nam w Dekalogu, żyć zgodnie z nauką płynącą ze świętej Ewangelii, budować miłość i pokój w naszych rodzinach, troszczyć się o chrześcijańskie wychowanie naszych dzieci”.

Chcemy iść dalej tą drogą

Po 10 latach w tej samej świątyni pieśnią ku czci Chrystusa Króla rozpoczęto uroczystość odnowienia, dokonanego przed 10 laty, Aktu Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnobrzegu
Uroczystości jubileuszowe 10-lecia Intronizacji Chrystusa Króla w Tarnobrzegu zostały zapoczątkowane 9 września 2007 r. Tego dnia w tarnobrzeskich parafiach Ojcowie Redemptoryści rozpoczęli rekolekcje intronizacyjne, głosząc nauki wprowadzające. Drugiego dnia rekolekcji dominował we wszystkich parafiach temat osobistego wymiaru Intronizacji. Kolejnego dnia nauki obejmowały rodzinny wymiar Intronizacji, by ostatniego dnia omówić społeczny wymiar Intronizacji.
Uroczystość ta, jak stwierdził na początku Mszy św. ks. Stanisław Bar - proboszcz parafii św. Barbary i dziekan dekanatu Tarnobrzeg-Północ, nie jest „po to, by kogokolwiek rozliczać z wierności złożonym Bogu i przyrzeczeniom”, bo to należy do Pana Boga, lecz „po to, by przez odnowę tamtego Aktu, z większą jeszcze gorliwością podjąć nałożone na siebie zadania”. Nawiązując do wydarzenia sprzed 10 lat, ks. Stanisław mówił: „chcemy iść dalej, mając pełną świadomość, że wyliczone wówczas zagrożenia związane z szerzeniem się cywilizacji śmierci i obecnością zgubnych nałogów niszczących życie rodzinne i społeczne, nie tylko nie zniknęły, ale wskutek dalszych procesów stały się jeszcze groźniejsze. Stąd nasze pragnienie, by dokonując odnowy Aktu Intronizacji, skonsolidować jeszcze bardziej współpracę różnych środowisk, instytucji, grup społecznych w urzeczywistnianiu na naszej tarnobrzeskiej ziemi królestwa świętości łaski, prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wspólne cele jednoczą

Uroczystościom przewodniczył pasterz diecezji bp Andrzej Dzięga, z udziałem wiernych z tarnobrzeskich parafii, Wspólnot dla Intronizacji, księży dziekanów, ojców duchownych z sekretarzem Konferencji Księży Dziekanów ks. dr. Czesławem Murawskim na czele, księżmi spoza diecezji (na czele z ks. prał. Ciżmińskim z Zamościa), kapłanami spoza miasta, Ojcami Redemptorystami, którzy podjęli z apostolskim zapałem dzieło rekolekcji intronizacyjnych (na czele z o. Janem Mikrutem). Ponadto w uroczystościach brały udział „tak mocno zrośnięte z tarnobrzeską ziemią i od lat ofiarnie posługujące w Tarnobrzegu” - jak stwierdził ks. Stanisław Bar, siostry zakonne: Siostry Dominikanki i Siostry Służebniczki. Zobaczyć również można było parlamentarzystów, prezydentów i burmistrzów miast naszej diecezji oraz ich przedstawicieli. Wśród zgromadzonych były również obecne dyrekcje i przedstawicielstwa instytucji podejmujących troskę o zdrowie, oświatę, kulturę, o porządek, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo, dyrekcje i przedstawicielstwa tarnobrzeskich przedsiębiorstw, zakładów pracy - zarówno tych z sektora państwowego, jak też prywatnego. W sposób szczególny ks. Bar przywitał Wspólnoty dla Intronizacji, które, jak powiedział, „powstały specjalnie po to, by służyć dziełu Intronizacji. Witam te osoby w osobie p. Ewy Nasiadek z Krakowa - odpowiedzialnej za Wspólnoty dla Intronizacji w naszym kraju”.
Pośrodku kościoła ustawione zostały licznie przybyłe poczty sztandarowe różnych organizacji, wspólnot, szkół, stowarzyszeń, przedsiębiorstw, związków zawodowych, zakładów i instytucji. Liturgię uświetnił połączony chór i Orkiestra Górnicza.

Aby budować Królestwo Boże na co dzień

W homilii Biskup Andrzej zwrócił uwagę na to, że Akt Intronizacji wprowadza nas w szczególną jedność słowa i treści, słowa i czynu, słowa i życia. „Przed Bogiem wykonany, niech będzie początkiem tego początku, tego Bożego ładu obecnego w codzienności naszej. A Chrystus, Pan naszego życia, który daje nam nieustannie swojego Ducha, niech nas wszystkich Duchem swoim na nowo obdarzy i umocni. Abyśmy w Duchu Świętym rozpoznawali Bożą drogę. I każdego dnia dokonując nowych wyborów, budowali Królestwo Boże na co dzień, na swoim podwórku, w swoim mieście i swoim państwie - w Ojczyźnie naszej”.
Po homilii przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych wypowiadali Akt Intronizacyjny. Jako pierwsi kapłani, siostry zakonne, następnie poseł Dariusz Kłeczek, znany jako niezłomny obrońca życia; przedstawiciele władzy: prezydent Miasta Jan Dziubiński i jego zastępcy: Wiktor Stasiak i Andrzej Wojtowicz; przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Straży Miejskiej, komendant Państwowej Straży Pożarnej, także naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z osiedli: Dzików, Zakrzów, Sielec, Miechocina, Ocic, Siedleszczan, Sobowa i Wielowsi; przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości; rzemieślnicy i kupcy, zrzeszeni w Cechu Rzemiosł w Tarnobrzeskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej; przedstawiciele banków, zakładów pracy, ludzie kultury i mediów: Tarnobrzeski Dom Kultury, Biblioteka Publiczna, Muzeum Historyczne Tarnobrzega, Towarzystwo Historyczne, Telewizja Tarnobrzeg, Radio Leliwa, redakcje czasopism i gazet; przedstawiciele oświaty (PWSZ, 8 szkół podstawowych, 5 gimnazjów, 2 liceów, 4 zespołów szkół ponadgimnazjalnych, technikum i 5 przedszkoli); przedstawiciele ludzi młodych (oprócz siebie reprezentujących również ZHP, Związek Strzelecki, młodzież objętą duszpasterstwem we wszystkich parafiach i młodzież Tarnobrzega, która gotowa jest pod tymi słowami się podpisać); przedstawiciele rodzin wielodzietnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich, rolników, Służby Zdrowia (reprezentanci Szpitala, Zakładu Opieki Zdrowotnej: 2 przychodni i 5 aptek); Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, dzięki którym i współpracy ich z duszpasterzami odbywały się równocześnie rekolekcje w 9 parafiach Tarnobrzega, obydwu dekanatów.
Uroczystość ponowienia Aktu Intronizacji zakończona została procesją pod pomnik Serca Jezusowego, gdzie wspólnie odśpiewano Apel Jasnogórski i Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję