Uroczystości dziękczynne odbyły się w Oświęcimiu. W niedzielę 7 października bp Tadeusz Rakoczy modlił się w celi śmierci bunkra głodowego Bloku 11 oraz przy ścianie śmierci hitlerowskiego obozu Auschwitz. Pół godziny później w Oświęcimskim Centrum Kultury otworzył wystawę okolicznościową przygotowaną przez oświęcimskie koło Polskiego Związku Filatelistycznego. Walory filatelistyczne nawiązujące tematyką do srebrnego jubileuszu kanonizacji można było oglądać w OCK do 13 października.
Centralnym wydarzeniem była dziękczynna Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele duchowieństwa naszej diecezji, delegacje różnych wspólnot i ruchów kościelnych oraz władz samorządowych.
Podczas Mszy św. do oświęcimskiej świątyni zostały wprowadzone relikwie Świętego przekazane przez franciszkański klasztor w Niepokalanowie oraz poświęcono sztandar parafialnej wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej. Dotychczas oświęcimska parafia pw. św. Maksymiliana posiadała relikwie różańca, obozowego kielicha i mszalika w formie grypsu, których używał o. Kolbe w obozie. Dzięki franciszkanom z Niepokalanowa, Oświęcim cieszyć się może kolejną relikwią. Nowy przedmiot kultu, to zachowany fragment włosa z brody Męczennika.
Św. Maksymilian zginął w celi głodowej hitlerowskiego obozu Auschwitz 14 sierpnia 1941 r. Kanonizacja polskiego zakonnika o. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła się 10 października 1982 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Zamordowanego zastrzykiem fenolu w celi śmierci Maksymiliana Kolbego Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy podkreślając heroizm miłości i zawierzenia Bogu i Maryi, który pozwolił oddać życie za jednego ze współwięźniów.
Od momentu powstania diecezji bielsko-żywieckiej św. Maksymilian jest głównym patronem naszego lokalnego Kościoła. Pod jego wezwaniem wybudowano 7 kościołów. Każdego roku w pierwszą niedzielę października oraz w rocznicę śmierci odbywają się uroczystości ku czci o. Kolbe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu