Reklama
W Mszy św. wzięli udział byli gospodarze tej parafii - jej pierwszy proboszcz ks. Zygmunt Targosz oraz ks. Ryszard Kamyk, a także księża rodacy - ojciec Jerzy Panek i ks. Damian Marynowski, księża z całego dekanatu jaworskiego i bolkowskiego. Wśród gości był również Zygmunt Fedyk, brat nieżyjącego proboszcza Kazimierza Fedyka i zaproszeni goście, w tym jaworska posłanka Elżbieta Witek, władze powiatu jaworskiego i gminy Paszowice na czele z wójtem Henrykiem Hawrylewiczem, i oczywiście licznie zgromadzeni wierni. Jubileuszowych gości i parafian witał obecny proboszcz i wicedziekan jaworski ks. Tadeusz Wnęk, który również obchodził jubileusz 40-lecia przyjęcia święceń kapłańskich. - Aby być wiernym Panu Bogu, trzeba pomocy Ducha Świętego - mówił biskup legnicki Stefan Cichy, udzielając bierzmowania 50 osobom. Było niezwykle uroczyście, z profesjonalną oprawą muzyczną w wykonaniu muzyków tej parafii. Nie brakowało jubileuszowych podziękowań i podarunków od bierzmowanej młodzieży, rodziców, grup parafialnych i zaproszonych gości. Po Eucharystii uroczystości jubileuszowe przeniosły się na teren Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie miało miejsce spotkanie integracyjne parafian, przygotowane przez Radę Parafialną, Radę Sołecką i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Z kuchni polowej rozchodził się aromat bigosu, serwowanego przez Kazimierę Targosz, a Zbigniew Patynek częstował gości chlebem mistrza piekarniczego Stanisława Furtaka z domowym smalcem. Były występy artystyczne - na scenie prezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Paszowicach, których przygotowała Ewa Czerw, zarazem organistka w kościele. Wystąpił ponadto chór Albertówka z Jawora pod batutą Ryszarda Rydza i lokalny zespół folklorystyczny Pogórzanie, który m.in. odśpiewał dedykowane proboszczowi znany szlagier „Srebrne wesele” ze specjalnie na tę okazję ułożonymi słowami przez Genowefę Kunecką. Był także quiz ze znajomości historii parafii, przygotowany przez Annę Michałków ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, w którym wystartowały dzieci. Pierwsze miejsce zdobyła Paulina Dojlido, drugie - Adriana Pieniążek, a trzecie - Daria Jagła. Laureatki otrzymały w nagrodę kalendarze na przyszły rok z przepisami siostry Anastazji. Niemały ruch panował na stoisku z jubileuszowymi wydawnictwami o parafii autorstwa Jana Łosika. Dochód z ich sprzedaży przeznaczono na potrzeby parafii. Spotkanie przy obficie zastawionych wiejskim jadłem stołach zakończyła zabawa taneczna niemal do białego rana.
Parafia Paszowice
należy do dekanatu Jawor. Na jej terenie są dwa kościoły, cztery kapliczki i figura Matki Bożej, oraz dwa krzyże przydrożne. Mieszkańcy, których jest 1570, utrzymują się w przeważającej liczbie z pracy na roli. Chlubą parafii są właśnie jej mieszkańcy. Mimo nie najlepszego statusu ekonomicznego są bogaci duchem. Potrafią zmobilizować się do twórczej pracy na rzecz parafii, czego wymownym przykładem mogą być piękne świątynie. Cieszą się ze wspólnych dokonań, chętnie uczestniczą w rozwiązywaniu różnych problemów, są otwarci na różne inicjatywy. Mężnie bronili krzyży w latach 80, potrafią dbać o dobra materialne parafii, „wywalczyli” także pozostanie w granicach diecezji legnickiej. W parafii działa Rada Parafialna, która służy pomocą i radą ks. proboszczowi, Koła Żywego Różańca, które swoją modlitwą wspierają parafię, oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, które poprzez różne inicjatywy pomaga rodzinom.
(na podstawie jubileuszowego wydawnictwa parafii w Paszowicach autorstwa Jana Łosika)
Ks. Tadeusz Wnęk
urodził się 17 sierpnia 1943 r. w Nieszkowicach koło Bochni. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1967 r. z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. Był wikarym w Brzegu Opolskim, Węglińcu i w Legnicy, potem proboszczem w Koskowicach i Męcince, a od 2004 r., tj. od trzech lat jest proboszczem w Paszowicach. Jak powiedział, swoją pracę w nowej parafii rozpoczął nie tylko od spraw duchowych, ale i materialnych. Dotyczyły remontu plebanii, a przede wszystkim wnętrza kościoła. Przyznaje, że parafianie stanęli na wysokości zadania i pomogli mu doprowadzić kościół do stanu świetności. - Był to niezwykle duży wysiłek dla całej wspólnoty parafialnej, ale prace tak szybko postępowały, że w roku ubiegłym biskup Stefan Cichy poświęcił odnowioną świątynię - mówi ks.proboszcz Tadeusz Wnęk. W sferze duchowej stawia duży nacisk na udział w niedzielnej Mszy św. i przyjmowanie Komunii świętej. Chciałby, aby kościół pękał w szwach, nie tylko podczas rekolekcji czy w święta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu