Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Eucharystia jest rzeczywistym miejscem obecności Chrystusa

– Każda Eucharystia jest widzialnym znakiem miłości potężniejszej od śmierci – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas Sumy pontyfikalnej, której w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Wielkanoc

Jasna Góra/YouTube

Słowa powitania do kapłanów celebrujących Mszę św. oraz wiernych, którzy łączyli się w modlitwie dzięki transmisji Radia Jasna Góra i na kanale YouTube, skierował przeor sanktuarium o. Marian Waligóra. – Choć zostajemy w domach, jesteśmy razem na modlitwie i trwamy przy Panu, który niesie pokój i ukojenie – powiedział.

W homilii metropolita częstochowski zauważył, że świętujemy dzisiaj zmartwychwstanie Pańskie w sytuacji bardzo podobnej do tej przedstawionej w Ewangelii. – Strach, lęk, bezradność, niezrozumienie, płacz, bierność, niedowierzanie, ciężkie serca i oczy, jakby na uwięzi, a Kościół niezmiennie, czy to w czasach wojen, trzęsień ziemi czy kataklizmów, a dziś mimo obostrzeń sanitarnych, mających na celu ochronę życia, głosi: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Reklama

Abp Depo podkreślił, że „Chrystus przez zmartwychwstanie nie odszedł od nas, nie opuścił naszej ludzkiej natury, lecz jest z nami na inny sposób”. – Po zmartwychwstaniu miejscem realnej i rzeczywistej obecności Jezusa pośród nas staje się w mocy Ducha Świętego każda Eucharystia, która jest widzialnym znakiem miłości potężniejszej od śmierci. To ona jest źródłem życia Kościoła. Poza Kościołem nie ma Eucharystii.

Metropolita częstochowski odniósł się również do słów św. Piotra z Dziejów Apostolskich, który powiedział, że on i pozostali apostołowie nie mogą nie głosić Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Chrystusa, której stali się bezpośrednimi świadkami. – To jest również nasze zadanie, które wynika z sakramentu chrztu. Ten sam Bóg, który wskrzesił Chrystusa z martwych, złożył w naszych sercach dar wielkanocnej wiary. Ten dar może być przygnieciony, jak w każdym trudnym doświadczeniu i bólu, zwątpieniem, grzechem, odejściem od Boga czy choćby brakiem odwagi cywilnej, żeby stanąć po Jego stronie, ale trzeba go z pomocą Ducha Świętego ożywiać i wyznawać przed światem – zaznaczył hierarcha i pytał: – Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie Wielkanoc daje nam ostatecznie odwagę i radość życia tą nadzieją, której świat dać nie może?

– W Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym zostaliśmy na nowo stworzeni za cenę Jego krwi – kontynuował abp Depo, przypominając słowa św. Pawła z Listu do Kolosan: „(...) wasze życie jest ukryte w Bogu”. Pasterz wyjaśnił również czytany dzisiaj fragment z Ewangelii według św. Jana. – To właśnie św. Jan, Apostoł i Ewangelista, wraz z Piotrem biegną razem do grobu jeszcze na drogach niewiary, aby wkrótce ten bieg doprowadził do mety i do świadectwa: „Ujrzał i uwierzył”.

Reklama

– Nasze życie na zawsze jest w Chrystusie, ponieważ „śmierć nad Nim nie ma już władzy” i „Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale” – jak zapewnia nas ponownie św. Paweł. Na tym polega szczyt i sekret naszej chrześcijańskiej wiary – podkreślił metropolita częstochowski.

– Od Wigilii Paschalnej, według słów Ojca Świętego Franciszka, zdobyliśmy na nowo podstawowe prawo, które nie zostanie nam zabrane – prawo do nadziei. Jest to bowiem nadzieja żywa, pochodząca od Boga. To nie jest zwykły optymizm, ani okolicznościowa otucha, związana z pandemią. To dar Chrystusowej nadziei, rozlanej w naszych sercach przez Ducha Świętego. Chrystus jest wierny swojemu słowu – zmartwychwstał, jak powiedział. Wszedł w nasze ludzkie sytuacje, w dzisiejsze cierpienia, udrękę i śmierć. To Jego światło miłości rozświetliło ciemności grobu. Mrok i śmierć nie mają ostatniego słowa. Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie jest Panem życia. Alleluja! – zakończył abp Depo.

2020-04-12 12:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Msza na Jasnej Górze osobistą decyzją Franciszka

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ŚDM w Krakowie

Andrzej Tarwid

Udział w dziękczynieniu za chrzest Polski i przewodniczenie Mszy św. na Jasnej Górze jest osobistą decyzją papieża – powiedział dziś w Warszawie abp Wacław Depo. „Cieszymy się, że spośród innych polskich sanktuariów właśnie Jasna Góra została wybrana na miejsce spotkania z Kościołem w Polsce” – dodał metropolita częstochowski podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Abp Depo ocenił, że motywem, który zadecydował o papieskiej decyzji przybycia do Częstochowy jest jego pobożność maryjna. „Podczas wizyty ad limina a więc jeszcze przed ustaleniem programu wizyty, kiedy przedstawiłem się papieżowi jako metropolita częstochowski, powiedział mi: ‘spójrz w oblicze Matki Bożej i powiedz Jej o mnie’”– ujawnił metropolita częstochowski. I dodał, że 28 lipca papież będzie mógł uczynić to osobiście, modląc się przed jasnogórską ikoną.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Rau: rozmowa z sekretarzem Blinkenem dotyczyła spotkania prezydentów USA i Rosji

2021-06-17 20:30

[ TEMATY ]

Rosja

Stany Zjednoczone

Zbigniew Rau

PAP

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że jego czwartkowa rozmowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem dotyczyła przede wszystkim spotkania prezydentów USA i Rosji. Prezydent Joe Biden jednoznacznie wskazał, że USA będą bronić strategicznej stabilności w stosunkach międzynarodowych - dodał.

Szef polskiej dyplomacji od czwartku przebywa z wizytą w Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję