Reklama

Wiadomości

Projekt "Zatrzymaj aborcję" w Sejmie - jutro głosowanie

Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja poprą skierowanie projektu "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisjach, przeciwko będą Koalicja Obywatelska i Lewica - wynika z wypowiedzi posłów tych ugrupowań. W środę popołudniu odbyło się pierwsze czytanie inicjatywy, której celem jest wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci z podejrzeniem nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

[ TEMATY ]

sejm

Kaja Godek

PAP/Radek Pietruszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt "Zatrzymaj aborcję" przedstawiła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, inicjatorka obywatelskiej inicjatywy.

- Dzisiaj jest prosty wybór: albo jesteś za zabijaniem, albo jesteś przeciwko zabijaniu - powiedziała na początku swojego wystąpienia. Wytknęła posłom poprzedniej kadencji brak pracy w komisjach nad projektem, a Trybunałowi Konstytucyjnemu pod kierownictwem Julii Przyłębskiej bierność w kwestii zajęcia się złożonym tam już drugi raz wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaapelowała do posłów o skierowanie projektu do dalszych prac w komisji. Zapowiedziała, że działacze pro-life nie będą ustawać w przekonywaniu parlamentarzystów, aby nie byli w tych pracach bierni. - Upomnimy się o każde zabite dziecko. Aborcja to większa pandemia niż koronawirus. Przynosi więcej ofiar - powiedziała Kaja Godek.

Bolesław Piecha z PiS powiedział, że obywatelom, którzy podpisali w liczbie ponad 800 tys. projekt "Zatrzymaj aborcję" należy się szacunek. Wniósł następnie o skierowanie projektu do prac w komisjach sejmowych. W kontekście dalszej ewentualnej pracy posłów powiedział, że "trzeba mieć odwagę opowiedzieć się za życiem lub śmiercią. Chowanie głowy w piasek nie ma tu uzasadnienia" - powiedział, nawiązując do bezczynności specjalnej podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu "Zatrzymaj aborcję", która nie zebrała się ani razu.

Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała głosowanie za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu. Podobnie poinformowała Joanna Senyszyn z klubu Lewica.

Agnieszka Ścigaj wytknęła PiS granie tematem aborcji dla celów politycznych m.in. zjednując sobie środowiska katolickie rzekomymi chęciami przyjęcia tego projektu. Jej zdaniem, także tym razem jednak, tak jak to bywało już wcześniej, projekt ten zostanie skierowany do sejmowej "zamrażarki", gdyż przejdzie do jednej z komisji, ale tam utknie.

Krzysztof Bosak, który wystąpił w imieniu Konfederacji, powiedział, że zgodnie z nauką życie zaczyna się z chwilą zapłodnienia i z tym faktem nie można dyskutować. Etyka natomiast podpowiada, że niewinnym życiem ludzkim należy się opiekować, a nie je zabijać. Wytknął przedstawicielkom lewicy, że unikają tematu syndromu postaborcyjnego. Jego koło parlamentarne zagłosuje za projektem.

Na mównicy sejmowej pojawił się także Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zacytował fragment ustawy o tym urzędzie, że dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości. Zaapelował o jak najszybsze przyjęcie projektu.

Głosowanie nad projektem odbędzie się w czwartek, w bloku popołudniowych głosowań.

"Zatrzymaj aborcję" jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez komitet inicjatywy ustawodawczej o tej samej nazwie. Projekt został złożony w Sejmie 30 listopada 2017. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pod projektem podpisało się 850 tys. Polaków.

2020-04-15 18:08

Oceń: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15-lecie krzyża w Sejmie

Dnia 19 października br. minęło 15 lat od zawieszenia w sali plenarnej Sejmu RP krzyża ofiarowanego przez klasztor Paulinów z Jasnej Góry. Z tej okazji została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Msza św., na którą zostali zaproszeni polscy parlamentarzyści - posłowie i senatorowie - którzy zasiadali i zasiadają w parlamencie od roku 1989. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, a w koncelebrze był m.in. ks. Kazimierz Kurek, salezjanin, jeden z inicjatorów zawieszenia krzyża w Sejmie. Po Mszy św. w auli tygodnika „Niedziela” odbyło się spotkanie wspomnieniowe, połączone z prezentacją książki zawierającej konferencje abp. Stanisława Nowaka głoszone do polskich parlamentarzystów w ramach dorocznych pielgrzymek posłów i senatorów na Jasną Górę w uroczystość Matki Bożej Gromnicznej. Książka wydana przez Bibliotekę „Niedzieli” jest zatytułowana „Głos z Jasnej Góry do parlamentarzystów polskich”.
CZYTAJ DALEJ

"Wesołych świąt" (tylko za bardzo nie wiadomo jakich), czyli... neutralne światopoglądowo Boże Narodzenie

2025-12-18 21:09

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Portal niedziela.pl w rozmowie z naszym redaktorem naczelym - ks. Mariuszem Bakalarzem o świeckości Bożego Narodzenia.

Agata Kowalska: Porozmawiajmy o Bożym Narodzeniu, ale w trochę innym wymiarze. W wymiarze takiego, można rzec, zeświecczenia tychże świąt. Czy ksiądz, a szerzej – Kościół w Polsce - faktycznie obserwuje odchodzenie wiernych od religijnego wymiaru świąt Bożego Narodzenia?
CZYTAJ DALEJ

"Wesołych świąt" (tylko za bardzo nie wiadomo jakich), czyli... neutralne światopoglądowo Boże Narodzenie

2025-12-18 21:09

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Portal niedziela.pl w rozmowie z naszym redaktorem naczelym - ks. Mariuszem Bakalarzem o świeckości Bożego Narodzenia.

Agata Kowalska: Porozmawiajmy o Bożym Narodzeniu, ale w trochę innym wymiarze. W wymiarze takiego, można rzec, zeświecczenia tychże świąt. Czy ksiądz, a szerzej – Kościół w Polsce - faktycznie obserwuje odchodzenie wiernych od religijnego wymiaru świąt Bożego Narodzenia?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję