Szczególną cechą Biblii dla kobiet są teksty wprowadzeń i rozważań napisane przez kobiety – wybitne teolożki, biblistki; specjalistki zajmujące się psychologią i pedagogią. Wyjątkowym walorem publikacji jest jakość i styl wydania – satynowa okładka w malinowym kolorze z kwiatowymi tłoczeniami oraz wysmakowana szata graficzna – kolorowe, pełne dynamizmu ilustracje ukazujące różnorodność powołań kobiet i ich dróg do Boga.
Jak tłumaczą twórcy, wydanie Biblii dla kobiet wymyśliły kobiety z potrzeby serca. W tym wydaniu to kobiety towarzyszą innym kobietom w odkrywaniu słowa Bożego. Istotne było to, aby punktem wyjścia w spotkaniu ze świętym tekstem było bogactwo percepcji, wrażliwości i emocjonalności kobiety.
„Za każdym razem, kiedy otwierasz Biblię, to jakbyś podchodziła do lustra. Tu zobaczysz siebie w prawdzie, zobaczysz, jak Bóg cię wymarzył. Za każdym razem, kiedy zasłuchujesz się w słowo Boże, pozwalasz, aby Jezus patrzył na ciebie z miłością” - czytamy słowa wstępu s. Anny Marii Pudełko AP.
Autorkami wprowadzeń i rozważań są: s. Anna Maria Pudełko AP, psychopedagog powołań (Kobieta – apostołką Piękna), s. dr Judyta Pudełko PDDM – teolog i biblistka (Obecność Maryi w Starym i Nowym Testamencie), dr Maria Miduch, judaistka, specjalista hermeneutyki biblijnej (Kobieta – Boża partnerka do zadań specjalnych), s. dr M. Iwona Kopacz, liturgistka (Metoda modlitwy słowem Bożym „Droga, Prawda i Życie”).
W Biblii dla kobiet nie brakuje nazwisk znanych duchownych: ks. Marca d’Agostino, o. dr. Andrzeja Kiejzy OFMcap a także dwóch najwyższych autorytetów, papieży, Jana Pawła II (Godność kobiety w świetle słowa Bożego – list Jana Pawła II do kobiet) i Franciszka (Bóg nie obył się bez Matki – fragmenty homilii papieskiej wygłoszonej w Watykanie 1 stycznia 2019 r.).
„Misją Edycji Świętego Pawła jest umożliwienie współczesnemu człowiekowi jak najgłębszego, jak najlepszego kontaktu ze słowem Bożym. Stąd narodził się zakończony wielkim sukcesem podjęty przez nas w 1996 r. projekt uwspółcześniania przekładu Pisma Świętego i stąd także całym sercem wsparliśmy inicjatywę wydania Biblii dla kobiet, tak bardzo potrzebnej i tak bardzo oczekiwanej” – komentuje ks. Daniel Łuka SSP, dyrektor Edycji Świętego Pawła.
Biblię dla kobiet można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa – www.edycja.pl, w księgarniach własnych Edycji oraz dobrych księgarniach stacjonarnych.
Kolorowy szal
Przed laty znana była historia niewidomej dziewczynki, dla której matka znalazła ratunek w jednej z amerykańskich klinik okulistycznych. Lekarze podjęli się zabiegu zoperowania trudnej wady i dawali dziecku ogromne szanse na to, że wreszcie zobaczy świat na własne oczy. Mama dziewczynki w czasie wielu dni przygotowań do zabiegu robiła na drutach szalik, w który wplatała tyle kolorów włóczki, ile tylko zdołała kupić. Chciała, aby dziewczynka, gdy tylko zacznie widzieć, miała szansę zobaczyć w jednej chwili wszystkie kolory świata. I tak się stało.
Bartymeusz ma jedno pragnienie i udaje mu się wyznać je Chrystusowi: „RABBUNI, ŻEBYM PRZEJRZAŁ” (Mk 10, 51). Chrystus nie odmawia, dając odpowiedź na jego wiarę. Żebrak odzyskuje wzrok w spotkaniu z najlepszym z lekarzy. I widzi. Chrystus nie leczy jednak tylko chorego fizycznie narządu. Dotyka całego człowieka, „naprawia” go na wszystkich płaszczyznach. Nie da się spotkać z Jezusem we fragmencie, wybiórczo, odtąd - dotąd. Człowiek, gdy prosi i chce, otrzymuje całego Boga. To, czego wtedy doświadcza, jest podobne do patrzenia na szalik w tysiącach odcieni i blasków. Widzi niuanse, detale, piękno. Odzyskiwanie wzroku wewnętrznego, uzdrowienie ze ślepoty ducha - nagle dostrzegamy dobro i słuszność płynące ze słowa Bożego. Grzegorz Wielki pisał o uzdrowieniu Bartymeusza: „Gdy Stwórca zbliża się do Jerycha, niewidomy odzyskuje wzrok, bo gdy Bóstwo przyjęło na siebie braki naszego ciała, ludzkość odzyskała światło, które utraciła. (...) Kto więc nie zna blasku wiekuistego światła, jest ślepy; jeśli jednak już wierzy w Odkupiciela, to jest tym, który siedzi koło drogi. (...) Jeśli zaś wierzy i poznaje ślepotę swego serca, i prosi o odzyskanie światła prawdy, jest jak ten, kto będąc niewidomym, żebrze, siedząc przy drodze. Kto więc poznaje ciemności swej ślepoty, niech woła z głębi serca: Jezusie, Synu Dawida, zmiłuj się nade mną!”.
CZYTAJ DALEJ
Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku
Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.
Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ