Reklama

Niedziela Małopolska

Zobaczę Was

Ksiądz Dariusz Talik, archidiecezjalny duszpasterz akademicki, przewodniczył Mszy świętej porannej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, modląc się za Polskę, Kościół, a w sposób szczególny za świat akademicki.

2020-05-22 11:36

Małgorzata Pabis

Na początku homilii ks. Talik przywołał poruszające wydarzenie, jakie miało miejsce w jednym z kościołów krakowskich. - Była w świątyni liturgia paschalna, a w niej, według rozporządzeń, kilka osób. Okazało się, że przed drzwiami kościoła, na zewnątrz, przez całą długą liturgię modliło się kilkadziesiąt osób spragnionych Komunii Świętej. Klęcząc, modlili się do Pana Boga o to, by ich ktoś zobaczył, by dostrzegł, że są i by przyszedł z Komunią św. na zewnątrz. Modlili się. Nie pukali, nie wołali, nie chcieli przeszkadzać. Jedna z osób usługujących w kościele zauważyła ich i poprosiła kapłana by wyszedł z Komunią św. Ku ich wzruszeniu kapłan przyszedł. Serca ich napełniły się radością – powiedział i dodał, że Ewangelia jest mozaiką bólu i radości, ukazuje jak ból i radość się przenikają. – Tak jest w życiu. Ale Jezus mówi o radości, której nikt nie będzie mógł odebrać. Na czym ona polega? Nie na tym, że nagle wszystkie smutki pierzchną. Nie. Co mówi Jezus? Znowu was zobaczę i rozraduje się serce wasze. Powodem radości jest to, że Jezus ich znowu zobaczy. Tak jak tych oczekujących na Komunię. Zobaczył ich. Ich modlitwę. Zobaczył ich także ktoś z ludzi. Zobaczył kapłan. Drzwi kościoła się nie otwarły, bo przez epidemię nie mogły, ale ktoś ich zobaczył i Jezus przyszedł. Tu jest radość, której nikt nie może odebrać. Źródłem radości nie jest to, że znikną nagle i magicznie smutki, ale to, że Jezus ich smutnych zobaczy. Że ten smutek dla kogoś będzie po prostu ważny – podkreślił.

Kapłan mówił dalej, że przyjście Jezusa na świat, to znak, że Bóg nas widzi, że widzi nasze troski i starania o chleb, i naszą walkę z czarnymi myślami. – I widzi także nasze pragnienia, te ukochane, pragnienia przyjaźni, miłości, pocałunku. Bóg nas widzi do tego stopnia, że dla szczęścia naszego zgadza się na krzyż. Źródło radości, której nikt nie może odebrać: Bóg, który widzi moje łzy i mój uśmiech; mój lęk i mój pokój, moje zwycięstwa i moje porażki. Widzi, bo dla niego jestem ważny – powiedział.

Reklama

Jak zauważył ks. Talik, odkrywamy jeszcze jedną cudowną prawdę w tym przesłaniu: że Bóg nas posyła, byśmy tak jak On widzi – tak i my widzieli. – Ile radości możemy zanieść innym dostrzegając ich po prostu! Dostrzegając ich starania, mimo że może nie zawsze wszystko wychodzi, dostrzegając ich zmęczenie, może cierpienie, jak ten wspomniany syn dostrzegł nieprzespaną noc matki, dostrzegając jak pięknie ktoś przygotował kolację, jak posprzątał mieszkanie, jakie są jego zainteresowania. Dostrzegając niesiemy radość. Widzieć człowieka z jego sprawami – to przecież także istota Ewangelii. Jesteśmy posłani! I wieczność wypełni się także tą radością, że przyjdzie Jezus i nas znowu zobaczy. Ponownie się okaże jak cenni jesteśmy w jego oczach! A my zobaczymy, że On dla nas żyje, dla nas przemierza drogi naszego życia, dla nas cierpi, dla nas umiera, dla nas zwycięża. Tej radości nikt nie potrafi odebrać – zakończył homilię archidiecezjalny duszpasterz akademicki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Waszyngton: Donald Trump odwiedził Sanktuarium św. Jana Pawła II

2020-06-02 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Donald Trump

św. Jan Paweł II

Melania Trump/Twitter

2 czerwca, w 41 rocznicę pierwszej wizyty papieża w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Wydarzenie to poprzedziło podpisanie dekretu o zwiększeniu wsparcia USA dla międzynarodowych wysiłków na rzecz wolności religijnej.

Wizytę Trumpa w Sanktuarium św. Jana Pawła II potępił m. in. arcybiskup Waszyngtonu, Wilton D. Gregory – pierwszy w dziejach Afroamerykanin na stolicy biskupiej w Waszyngtonie. Powiedział, że jest to dla niego zaskakujące i naganne, iż jakikolwiek ośrodek katolicki pozwala się tak bardzo nadużywać i manipulować w sposób, który narusza nasze zasady religijne". Słowa te należy odnieść do odpowiedzialnych za Sanktuarium Rycerzy Kolumba. Hierarcha przypomniał, że nauczanie katolickie wzywa wiernych do „obrony praw wszystkich ludzi, nawet tych, z którymi możemy się nie zgadzać".

Wczoraj prezydent Trump przeszedł z Białego Domu do kościoła episkopalnego św. Jana, który został podpalony przez protestujących 31 maja. Władze użyły przemocy, by rozproszyć tłum, który zebrał się na placu Lafayette'a naprzeciwko Białego Domu, uniemożliwiając prezydentowi udanie się do tej świątyni.

Komentując te działania abp Gregory przypomniał, że święty Jan Paweł II był żarliwym obrońcą praw i godności człowieka. „Na pewno nie zgodziłby się na użycie gazu łzawiącego i innych środków odstraszających, aby uciszyć, rozproszyć lub zastraszyć , jednie po to żeby zrobić zdjęcie przed miejscem kultu i pokoju".

Melania Trump/Twitter

Około 100 osób, w tym dzieci i ich rodzice protestowali dziś w pobliżu sanktuarium św. Jana Pawła II, domagając się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zabójstwa 25 maja w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.

CZYTAJ DALEJ

Cegiełka z parafii w Męcince na zakup karetki

2020-06-04 07:11

[ TEMATY ]

szpital

karetka

parafia w Męcince

Agata Rojewska

Pod koniec maja fundacja Otwarte Serca przekazała legnickiemu szpitalowi, gdzie min. są leczeni chorzy na COVID19, karetkę transportową. Choć to najmniejszy pojazd w garażu szpitala, jednak bardzo ważny. Będzie służył do transportowania chorych, min. na koronawirusa.

Nowy ambulans wraz z wyposażeniem kosztował ponad 180 tys. złotych. Na jego zakup złożyły się duże firmy, gminy Kunice i Miłkowice, darczyńcy prywatni oraz… parafia św. Andrzeja Apostoła w Męcince.

- To był czas bardzo trudny na takie działania. Wiemy, że wtedy w kościołach mogło być zaledwie kilka osób. Zatem informacja o zbiórce docierała przez media społecznościowe – mówi ks. Marek. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Po tygodniu, na wskazane konto wpłynęło ponad 5 tys. złotych. Wszystkie pieniądze zostały przekazane na rzecz fundacji Otwarte Serca. O właśnie ona zajęła się organizacją zakupu karetki.

- To dla nas wielkie wyróżnienie. Jest nam miło, że szpital zauważył nasz dar serca i wymienił naszą parafię wśród strategicznych sponsorów tego pojazdu – podkreśla ks. Kluwak.

W czasie, kiedy z różnych stron płynie pomoc dla placówek walczących z pandemią, należy zauważyć także wkład Kościoła, poszczególnych parafii, które też nie są obojętne. – Wielu księży wraz z wiernymi organizowało różnego rodzaju pomoc dla rodzin dotkniętych przez koronawirusa, organizowano wsparcie dla osób przebywających w kwarantannie, przeprowadzano różne zbiórki. Osoby duchowne wspierały oddziały opiekuńcze, gdzie leczone były i są osoby zakażone koronawirusem. W tym ma udział również nasza wspólnota – zaznacza ks. Proboszcz.

Wniosek – warto pomagać!


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję