Reklama

Niedziela Małopolska

Jakie jest moje serce?

- Jakie jest moje serce? - pytał bp Janusz Mastalski na Mszy św. odpustowej w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

2020-07-26 17:40

Anna Bandura

Słowo wstępne wygłosił proboszcz kolegiaty ks. Tadeusz Panuś. – Witam Was wszystkich, którzy przybyliście na tę Eucharystię, aby oddać cześć św. Annie, matce Maryi, aby powierzyć św. Annie wszystko to, co dla nas ważne – powiedział ks. Panuś i podziękował biskupowi Mastalskiemu za przewodniczenie Eucharystii.

Zobacz zdjęcia: Odpust w kolegiacie św. Anny w Krakowie

Biskup Mastalski w homilii pytał "jakie jest moje serce?" i zachęcał do podjęcia refleksji na temat własnego wnętrza, a także zorientowania się, czy nasze serce nie jest zatwardziałe. Zatwardziałe, czyli takie, które nie chce służyć, jest nieczułe i skoncentrowane na sobie.

Kontynuował: – Powstaje drugie pytanie w kontekście dzisiejszego odpustu. Pytanie, nie tylko czy nasze serce jest zatwardziałe, ale jak ono powstaje? Przecież każdy z nas ma w sobie wiele dobra. Jak to jest, że ktoś, kto jeszcze niedawno mówił, że kocha, teraz rani?

Reklama

Biskup Mastalski, szukając przyczyn zatwardziałości serc, przywołał słowa papieża Franciszka „serce staje się zatwardziałe na skutek ciężkich doświadczeń”, a także, gdy uważamy się za lepszych od innych oraz boimy się stracić kontrolę i poczucie bezpieczeństwa.

– Moi drodzy, każdy przeżył jakąś traumę. Wiecie, jak trudno jest przebaczyć, podać rękę na zgodę, powiedzieć – daję ci szansę. Może się okazać, że w tej nieporadności dotyczącej pretensji, poczucia krzywdy, to serce staje się zatwardziałe. Bo to serce nie ufa, jest podejrzliwe, nie chce inwestować w Boga i drugiego człowieka, bo się raz rozczarowało – mówił i pytał:

– Czy jesteśmy skazani na twardnienie serca w obecnych czasach? Zapewnił, że zamknięte, poranione serce mogą „zmiękczyć” słowa zawarte w dzisiejszych czytaniach. Jak podkreślił ksiądz biskup, należy być posłusznym słowu Boga, ufać Chrystusowi, gdyż „kryzys zawsze rozpoczyna się od deficytu wiary”, a także na nowo odnajdywać swoje miejsce w poranionym, cierpiącym Kościele.

Reklama

Homilię zakończył słowami: – Weźmy sobie do serca słowa papieża Franciszka, na najbliższe dni, tygodnie, miesiące: „serce w istocie, kiedy staje się twarde, nie jest wolne, a jeśli nie jest wolne, to dlatego, że nie kocha”. Święta Anna była tą, która kochała prawdziwa, dlaczego mamy nie być do niej podobni?

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wilno: Bezpośrednia transmisja w TVP Mszy św. 15 sierpnia z kościoła franciszkanów

2020-08-11 16:45

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

wikipedia.org

W sobotę, 15 sierpnia, TVP WILNO zaprasza na kolejną transmisję Mszy św. z Litwy. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msza św. będzie transmitowana z kościoła franciszkanów konwentualnych w centrum Wilna. Transmisja rozpocznie się o godz. 11:25 czasu litewskiego (godz. 10:25 czasu polskiego). W Mszy św. będzie można uczestniczyć również za pośrednictwem Internetu (transmisja na stronie www.wilno.tvp.pl)

„Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie (franciszkanów konwentualnych) to najstarsza wileńska świątynia” – podkreśla były rektor kościoła, o. Marek Dettlaff OFMConv. Po II wojnie światowej została zamknięta przez władze komunistyczne i zamieniona na magazyn. Dlatego to obecnie jeden z najbardziej zniszczonych kościołów Wilna.

Do tego kościoła i znajdującego się obok klasztoru franciszkanów przyjeżdżał przed II wojną światową ojciec Maksymilian Kolbe. Przed transmisją – dzięki współpracy z Archiwum Klasztoru w Niepokalanowie – kanał TVP Wilno pokaże jedyny istniejący materiał filmowy z o. Maksymilianem Kolbe, który został zarejestrowany w lipce 1939 roku właśnie w klasztorze franciszkanów konwentualnych w Wilnie. „To cudem ocalała taśma filmowa na której zarejestrowano fragmenty pielgrzymki zakonników z Niepokalanowa do Wilna i Grodna 14 i 15 lipca 1939 r” – pisał o tym wyjątkowym materiale kierownik Archiwum w Niepokalanowie o. Roman Soczewka.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny franciszkanie konwentualni odzyskali 15 maja 1998 roku. Obecnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu zakonników, wiernych, a także różnych organizacji (m. in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Polonica” i Polskiej Fundacji Narodowej) kościół przywracany do dawnej świetności. Trwają w nim prace renowacyjne. Kościół jest symbolem ostatnich 30 lat na Litwie – zwracania kościołów i odradzania się życia religijnego.

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje jedna z najsłynniejszych kaplic Wilna – kaplica Matki Bożej Niepokalanej, nazywana również kaplicą Białej Pani, a także kaplicą Matki Bożej Brzemiennej. Miejsce wielu łask i cudów. W czasie rozbiorów, władze rosyjskie postanowiły, że figura zostanie zniszczona. Jednak katolicki urzędnik Feliks Pietraszkiewicz postanowił ją ocalić i zamurował ją w niszy, w ścianie klasztoru. Figura była ukrywana w ten sposób do 1905 roku, gdy ponownie pozwolono modlić się przez figurą.

W kościele znajduje się wiele relikwii osób świętych: królowej Jadwigi, Jana Pawła II, błogosławionego Michała Giedroycia, polskich męczenników zamordowanych w Peru – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Nabożeństwa sprawowane są w j. polskim i j. litewskim.

15 sierpnia Mszę św. transmitowaną przez TVP Wilno celebrował będzie ojciec Piotr Stroceń – nowy rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzięki współpracy polsko-amerykańskiej niesiemy bezpieczeństwo naszej części Europy

Ze współpracy polsko-amerykańskiej korzystamy nie tylko my, ale niesiemy także bezpieczeństwo naszej części Europy - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda przed uroczystością podpisania polsko-amerykańskiej umowy wojskowej.

Prezydent ocenił, że w ciągu ostatnich 5 lat współpraca polsko-amerykańska niebywale się rozwinęła zarówno w dziedzinie obronności, jak i gospodarczej.

"Te ostatnie lata, to nie tylko symbole, nie tylko wprowadzenie dla Polaków ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych, ale to przede wszystkim ogromne wzmocnienie współpracy, chociażby w dziedzinie energetyki" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że to także współpraca w wielu innych dziedzinach oraz ogromne inwestycje zrealizowane i zapowiadane przez amerykańskie firmy w Polsce.

"Co niezwykle istotne, z tej współpracy - i wzmacnianej współpracy wojskowej, i współpracy chociażby w dziedzinie energetyki - korzystamy nie tylko my, ale niesiemy także bezpieczeństwo naszej części Europy" - zaznaczył prezydent.

"W tym ujęciu militarnym z pewnością oznacza to już dzisiaj więcej bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich, dla wszystkich naszych sąsiadów. Ale także w ujęciu energetycznym w przyszłości będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa również i w naszym regionie, także dla Ukrainy" - wskazał.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wynegocjowania podpisanego w sobotę porozumienia. Poprosił sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo o przekazanie podziękowań i pozdrowień prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. "Boże błogosław Polskę, Boże błogosław Stany Zjednoczone Ameryki" - dodał Andrzej Duda.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję