Reklama

IV Archidiecezjalny Konkurs Papieski dla Gimnazjalistów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwiec 1987 r. dla wielu ludzi Pomorza Zachodniego był rokiem niezapomnianym, gdyż papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził Szczecin. Wiele osób uczestniczyło w tym dniu we Mszy św. na Jasnych Błoniach, podczas której Jan Paweł II homilię skierował do rodzin, a także do młodych. Wypowiedział wówczas następujące słowa: „A widzę tutaj także wielu młodych ze Szczecina. Niech dla was ten wiatr będzie także symbolem życia i zmagania się z uderzeniami, które przychodzą na człowieka od zewnątrz i od wewnątrz. Są różne gwałtowne wichry, są także i uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać! Ci, co żyją nad morzem, ludzie morza, którzy wypływają na morze, muszą się zmagać z wichrem, aby zwyciężać. Kiedy więc przychodzą w młodości te różne uderzenia, te wichry namiętności, kiedy bierze górę słabość, przypomnij tchnienie Ducha, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął!”.
Dziś po wielu latach w te słowa wczytywało się ponad tysiąc młodych ludzi, którzy nie pamiętają 1987 r., ale z jakże wielkim zapałem i chęcią poznawali tamtą homilię. Wielu gimnazjalistów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej kieruje się w swoim życiu codziennym słowami Jana Pawła II i zgodnie z nimi stara się żyć, zmagać z trudnościami i problemami, które napotykają na swojej drodze.
Mogliśmy się o tym przekonać podczas IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla Gimnazjalistów, którego celem jest popularyzacja nauczania sługi Bożego Jana Pawła II wśród młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, a także zainteresowanie gimnazjalistów wiedzą religijną. Ponadto chodzi o rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży oraz stworzenie jej możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy.
16 października ub.r. w 45 gimnazjach naszej archidiecezji młodzież przystąpiła do szkolnego etapu IV AKP. Każda szkoła wyłoniła trzech najlepszych finalistów, którzy wzięli udział w etapie rejonowym AKP, który odbył się 25 listopada ub.r. równocześnie w czterech ośrodkach w zależności od dekanatów (Gryfice - Magdalena Halak, Choszczno - ks. Paweł Wiśniewski, Szczecin, Gimnazjum Katolickie - ks. Robert Mrozowski i Szczecin, Gimnazjum nr 43 - dk. Piotr Raczyński), na terenie których znajdują się gimnazja.
Literaturą obowiązującą na IV AKP były następujące publikacje: ks. Grzegorza Wejmana, ks. Artura Rasmusa, „Jan Paweł II w Szczecinie”, Szczecin 2002; „Kim był św. Otton”; ks. Romana Kostynowicza, „Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczeciński-Kamieńskiej (1945-1995)”, a także wybrane fragmenty z Pisma Świętego.
Finał, który wyłonił laureatów IV AKP odbył się 17 maja br. w Szczecinie w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej o godz. 10 na dzień przed 90. rocznicą urodzin sługi Bożego Jana Pawła II. Tegoroczni finaliści IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla Gimnazjalistów wraz z katechetami mieli możliwość spotkania się z bp. Marianem Błażejem Kruszyłowiczem, który skierował wiele ciepłych słów do gimnazjalistów. Następnie w kościele seminaryjnym ks. Robert Mrozowski poprowadził nabożeństwo modlitewne w intencji zmarłego organizatora konkursu, a także i dyrektora Liceum Katolickiego w Szczecinie ks. Wojciecha Manelskiego, jak również w intencji zmarłych pasterzy naszej archidiecezji: abp. Mariana Przykuckiego i abp. Zygmunta Kamińskiego. Zwiedzaliśmy w AWSD wystawę poświęconą abp Z. Kamińskiemu, posililiśmy się w seminaryjnym refektarzu i niecierpliwie oczekiwaliśmy ogłoszenia wyników.
W imieniu młodzieży gimnazjalnej i katechetów składam serdeczne podziękowania ks. Tomaszowi Ceniuchowi za zorganizowanie IV już edycji konkursu.
Dziękuję także p. Anieli Brzezickiej z Wydziału Wychowania Katolickiego oraz p. Bernadecie Korycko z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za pomoc w organizacji finału IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla gimnazjalistów.
Duże wsparcie w IV AKP okazała Fundacja Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki, a także uczennice Liceum Katolickiego w Szczecinie.

Lista 10 najlepszych spośród ponad tysiąca uczestników: 1. Paziewska Emilia, Gimnazjum nr 1 w Policach; 2. Bodnar Daniel, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie; 3. Lewandowski Radosław, Gimnazjum w Maszewie; 4. Nowicka Oliwia, Gimnazjum w Płotach; 4. Pietrzak Martyna, Gimnazjum w Moryniu; 5. Szalkiewicz Aleksandra, Gimnazjum w Pyrzycach; 6. Hanulak Ineza, Gimnazjum w Pyrzycach; 7. Biskupski Marcin, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie; 8. Kulińska Hanna, Gimnazjum w Płotach; 9. Oksiński Piotr, Gimnazjum nr 29 w Szczecinie.
Lista uczestników finału IV AKP: Aleksandrzak Justyna, Gimnazjum nr 5 w Szczecinie; Besztak Dawid, Gimnazjum nr 12 w Szczecinie; Drelich Marta, Gimnazjum nr 2 w Gryficach; Faliszewska Paulina, Gimnazjum nr 22 w Szczecinie; Lubiak Patryk, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie; Grabowiecka Roksana, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; Grzanka Anna, Gimnazjum nr 1 w Policach; Jankowski Damian, Gimnazjum nr 3 w Stargardzie Szczecińskim; Jasińska Małgorzata, Gimnazjum nr 46 w Szczecinie; Jeziorna Dagmara, Gimnazjum nr 5 w Szczecinie; Klinicka Julia, Gimnazjum nr 3 w Stargardzie Szczecińskim; Kraus Agnieszka, Gimnazjum nr 2 w Gryficach; Kręciewski Robert, Gimnazjum Katolickie w Szczecinie; Kudlik Michał, Gimnazjum nr 29 w Szczecinie; Kulig Piotr, Gimnazjum Katolickie w Szczecinie; Kulpa Jacek, Gimnazjum w Pełczycach; Ładniał Małgorzata, Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim; Markowski Bartłomiej, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; Materny Aleksandra, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; Milczarek Kamila, Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie; Owsianko Bartłomiej, Gimnazjum nr 43 w Szczecinie; Pańska Nikola, Gimnazjum nr 6 w Szczecinie; Piesta Paulina, Gimnazjum w Wolinie; Pluskota Mariusz, Gimnazjum w Reczu; Prusinowska Agata, Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie; Rosińska Katarzyna, Gimnazjum nr 46 w Szczecinie; Siepko Zuzanna, Gimnazjum w Pyrzycach; Sosnowska Anna, Gimnazjum nr 1 w Goleniowie; Szymański Michał, Gimnazjum nr 1 w Policach; Witkowski Paweł, Gimnazjum nr 34 w Szczecinie; Woszczyno Michał, Gimnazjum w Maszewie.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy, mamy nadzieję, do kolejnej edycji AKP już w październiku!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję