Reklama

Dziękczynienie za plony

Niedziela sosnowiecka 33/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak i wójt gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn zapraszają na Dożynki diecezjalno-gminne. Święto plonów odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia na stadionie sportowym w Kluczach. Głównym elementem dziękczynienia za tegoroczne plony będzie Msza św. celebrowana przy ołtarzu polowym przez bp. Grzegorza Kaszaka. Początek o godz. 14. W programie znajdzie się także ośpiewanie wieńców, dzielenie chleba, koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, koncert zespołu „Z Duszą” i blok rozrywkowy organizowany przez Ranczo Pasja

Piotr Lorenc: - Gmina Klucze jest współgospodarzem diecezjalno-gminnych dożynek. Proszę scharakteryzować gminę Klucze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Małgorzata Węgrzyn: - Gmina Klucze leży w zachodniej części województwa małopolskiego. W jej skład wchodzi 15 sołectw: Bogucin Duży, Bydlin, Chechło, Cieślin, Golczowice, Hucisko, Jaroszowiec, Kolbark, Krzywopłoty, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Klucze, Rodaki, Ryczówek, Zalesie Golczowskie - o łącznej powierzchni 119 km kw., zamieszkanych przez blisko 15 tys. ludzi. O walorach krajobrazowych gminy decyduje atrakcyjne położenie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dzięki temu w pejzażu gminy nie brakuje tak charakterystycznych dla jury elementów krajobrazu, jakimi są skały wapienne, zwane ostańcami. Gminę Klucze znają z pewnością turyści podążający rowerowym i pieszym Szlakiem Orlich Gniazd czy Szlakiem Architektury Drewnianej. Znajdują się tu zabytki położone na obu szlakach - kościół drewniany w Rodakach i ruiny zamku w Bydlinie. Najmłodszym z przebiegających tędy szlaków jest Szlak Maryjny, na którym pielgrzymi mogą odwiedzić sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Jaroszowcu. Dobrze rozwinięta jest w baza sportowa (m.in. 2 kryte baseny), która ostatnio powiększyła się o 3 ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Otwarcie kompleksu sportowego, powstałego w ramach programu „Orlik 2012”, miało miejsce 1 maja br. I właśnie na jednym ze stadionów, przy ul. Rudnickiej, odbędą się tegoroczne dożynki.

- Ważnym elementem krajobrazu gminy jest Pustynia Błędowska.

- Istotnie, jednym z ciekawszych miejsc w gminie jest unikatowa pod względem przyrodniczym i geograficznym Pustynia Błędowska, zwana niegdyś „polską Saharą”. Jej panoramę można podziwiać z 2 punktów widokowych: z Góry Jałowce w Kluczach i Dąbrówki w Chechle. Na ochronę występujących na Pustyni Błędowskiej cennych przyrodniczo siedlisk gmina pozyskała środki finansowe z UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planujemy oczyścić pustynię i przywrócić jej pierwotny charakter, jaki miała do 1945 r. W tym celu odkrzaczymy ok. 500 ha ziemi i sprawdzimy czy nie ma na tym terenie niewybuchów. Tak, aby w przyszłości mogli z niej korzystać turyści i by powstała baza turystyczna.

Reklama

- Czy w gminie jest dużo gospodarstw rolnych?

- Gmina zawsze miała charakter przemysłowo-rolniczy. Nigdy nie dominowało rolnictwo, choć gospodarstw rolnych nie brakuje. Jednak zwykle są to małopowierzchniowe uprawy - do 1,5 ha. Na dzień dzisiejszy mamy 1870 gospodarstw rolnych, co nie znaczy, że mieszkańcy nie wrócą do uprawy roli. Najpopularniejsze płody rolne to zboża, rzepak, ziemniaki, choć teraz przeważają łąki.

- Jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat Klucze i okolice?

- Nigdy nie staliśmy z założonymi rękami i nie czekaliśmy, aby nam ktoś coś ofiarował. Staraliśmy się zaspokajać pierwsze potrzeby: stopniowo poprawialiśmy stan naszych dróg oraz infrastrukturę związaną z doprowadzeniem wody, elektryczności, gazu. Kolejnym krokiem było zajęcie się szkołami, przedszkolami, ośrodkami zdrowia. W tej chwili poprawiamy nawierzchnie na drogach od Olkusza w kierunku Zawiercia i od Bolesławia w kierunku Bydlina, a planujemy wyremontować drogę z Rodak do Cieślina. W tej chwili budujemy 4 boiska przy szkołach.

- Na terenie gminy funkcjonuje kilka znanych zakładów dających zatrudnienie nie tylko mieszkańcom gminy, ale i osobom z sąsiednich miejscowości...

- Z pewnością należy wymienić Kimberly Clark, który przejął fabrykę celulozy i papieru w Kluczach, działa Glass-pol, Huta Szkła Jaroszowiec czy zakłady odzieży niemowlęcej Ewa. Ale najbardziej cieszy przedsiębiorczość naszych mieszkańców. Na terenie gminy mamy ok. tysiąc podmiotów gospodarczych. Mamy swój produkt regionalny - chleb jurajski, który zdobył certyfikat ministra rolnictwa.

- Od wielu lat na terenie gminy obchodzone są uroczystości niepodległościowe związane z bitwą pod Krzywopłotami...

- Zawsze w pierwszą niedzielę po 11 listopada na cmentarzu w Bydlinie przy pomniku Legionistów Piłsudskiego odbywają się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy, które są zarazem jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości w Małopolsce.

- Gmina Klucze jest także miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe…

- Najbardziej znane to Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Kluczewska Jesień”, Dni Ziemi Kluczewskiej i Maraton Pływacki „Przepływamy La Manche”. Ważną i podniosłą uroczystością są organizowane w listopadzie obchody rocznicowe bitwy Pod Krzywopłotami. Gmina Klucze stawia na rozwój, edukację i współpracę, czego potwierdzeniem są takie sukcesy, jak I nagroda w konkursie Małopolskie Wektory Współpracy czy II miejsce w 1. edycji konkursu Edukacyjna Gmina Małopolski 2009. Ważnym osiągnięciem świadczącym o zaangażowaniu samorządu w sprawy społeczne jest I nagroda w 2006 r. i brązowy medal w 2008 r. w konkursie Lodołamacze, którego celem jest propagowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

- Dożynki będą się odbywać na stadionie w Kluczach. Jak tam dojechać i gdzie zostawić samochód lub autokar?

- Nad wszystkim będą czuwać odpowiednie służby porządkowe, które będą kierować ruchem i informować o parkingach i wolnych miejscach. Plan jest taki, by autokary podjeżdżały pod Dom Kultury i tam zostawiały gości. Parking dla autokarów jest przewidziany przy fabryce papieru, ok. 1 km od stadionu. Natomiast dla gości, którzy przyjadą samochodami osobowymi, będą przygotowane parkingi pod Urzędem Gminy, przy okolicznych sklepach tak, by do stadionu mogli dojść w 5-10 minut. Jeśli chodzi o program dożynek to mogę zdradzić, że przygotowaliśmy kilka niespodzianek - jedną z nich będzie wypuszczenie 100 białych gołębi przed rozpoczęciem Mszy św. Ponadto obok stadionu będzie przygotowana mini farma z ogródkami zbożowymi, kozami, kurami, gołębiami, kaczkami i owcami - by najmłodsi uczestnicy dożynek mieli pojęcie, czego dotyczą uroczystości.

„Jeżeli mówię o poszanowaniu ziemi, nie mogę zapomnieć o tych, którzy najbardziej są z nią związani, którzy znają jej wartość i godność. Myślę tu o rolnikach, którzy w całej Polsce bezpośrednio zmagają się z ziemią, czerpiąc z niej owoce niezbędne dla życia mieszkańców miast i wsi. Nikt tak jak pracujący na roli nie może zaświadczyć o tym, że wyjałowiona ziemia nie daje plonów, zaś pielęgnowana z miłością jest szczodrą karmicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie nie szczędzili również krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud służby ziemi”.
Jan Paweł II (z homilii wygłoszonej w Sandomierzu, 12 czerwca 1999 r.)

„Duszpasterstwo rolników niech idzie i rozwija się (...) formując uczestników rolniczych wspólnot duszpasterskich i wypracowując coraz głębsze formy życia wewnętrznego, które ukazywać będą trud życia rolniczego, jako realizację woli Boga i codziennej powinności człowieka, jako powołanie”.
Jan Paweł II (z homilii podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny w 1987 r.)

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47

[ TEMATY ]

spotkanie

DA Emaus

Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

Raymond Nader

W czwartek 9 maja 2024 r. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Charbela. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

[ TEMATY ]

leki

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Do wczoraj do wojewódzkich oddziałów NFZ wpłynęło 16 wniosków o przystąpienie do pilotażu przepisywania antykoncepcji awaryjnej w aptekach. Chodzi o tzw. tabletkę +dzień po+ zawierającą hamujący lub opóźniający owulację, a przez to niedopuszczający do zapłodnienia, octan uliprystalu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie pilotażu można je składać od 1 maja, ale odzew jest jak na razie nikły" - informuje "DGP".

CZYTAJ DALEJ

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję