Reklama

Krzeszów, 4 września 2010 r.

XI Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnospra wnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej przyznaje honorowe tytuły: „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. W tym roku Kapituła postanowiła przyznać ten zaszczytny tytuł następującym osobom oraz instytucjom.

HONOROWY TYTUŁ „PRZYJACIEL OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” ZA ROK 2010 OTRZYMUJĄ:
1. Jerzy Pokój,
przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego - od lat rozumie środowisko osób niepełnosprawnych. Zawsze otwarty i gotowy nieść pomoc. Jako przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego aktywnie wspiera podejmowane przez różne dolnośląskie instytucje, w tym także przez Caritas Diecezji Legnickiej inicjatywy związane z troską i służbą dla osób niepełnosprawnych. Na szczególne zauważenie zasługuje pomoc Pana Przewodniczącego w organizację II Kongresu Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej, który odbył się w ubiegłym roku w Legnicy.
2. Jarosław Humenny, starosta powiatu legnickiego - od wielu lat wspiera wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Zawsze życzliwy, otwarty, dyspozycyjny i ofiarny. Od początku istnienia Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych chętnie pomaga przy organizowaniu różnych spotkań z tym środowiskiem. Nigdy nie odmówił pomocy!
3. Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników we Wrocławiu - rozumiejąc potrzeby spotkań osób niepełnosprawnych, zawsze otacza życzliwością i bezinteresowną pomocą wszelkie inicjatywy podejmowane przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej. Nieodpłatnie przekazuje na rzecz uczestników spotkań (kilka tysięcy osób!) z udziałem niepełnosprawnych pieczywo, wypieki cukiernicze i środki materialne.
4. Zygmunt Rzucidło, przedsiębiorca z Legnicy - od wielu lat organizuje i koordynuje nieodpłatnie przekazywane dla kilku tysięcy osób pieczywo, wypieki cukiernicze i środki materialne. Często wielkodusznie z własnej inicjatywy ofiaruje gotowość pomocy osobom znajdującym się w potrzebie materialnej. Bez jego ofiarnej pomocy nie można byłoby podjąć organizacji spotkań integracyjno-formacyjnych dla tak dużego środowiska osób niepełnosprawnych.
5. Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, Jelenia Góra - od początku duszpasterstwa osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej jest bardzo zaangażowana w codzienną pracę z niepełnosprawnymi. Pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Jeleniej Góry, inicjowała, organizowała i koordynowała wiele spotkań integracyjno-społecznych na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Bardzo ofiarna, dyspozycyjna i dyskretna w sposobie udzielanej pomocy. Za swoją służbę wobec innych osób otrzymała od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „Złoty Krzyż Zasługi”, a także Złotą Odznakę Towarzystwa Walki z Kalectwem, Brązową i Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych oraz statuetkę przyznawaną przez Fundację Unii Pomocy Niepełnosprawnym. Jej zaangażowanie i praca na rzecz środowiska inwalidów wzroku została uznana za wyjątkową w Polsce. W swoim środowisku uznawana jest za osobę niezwykle ciepłą, pełną miłości i wrażliwego serca na potrzeby innych, zwłaszcza niepełnosprawnych.
6. Małgorzata Klocek, zastępca dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej Caritas Diecezji Legnickiej - od lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w zakresie opieki medycznej. Chętnie włącza się w organizowane przez środowisko osób niepełnosprawnych spotkania integracyjno-kulturowe w parafiach legnickich. Jest autorką wielu projektów związanych z wydarzeniami o charakterze charytatywno-społecznym z udziałem osób niepełnosprawnych. Zawsze otwarta, dyspozycyjna i dyskretna w udzielaniu pomocy.
7. Ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze - aktywnie włącza się w duszpasterstwo na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych ziemi jeleniogórskiej. Bardzo ofiarny, dyspozycyjny, otwarty na problemy tego środowiska. Podejmując współpracę z organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, od wielu lat organizuje pomoc na rzecz rodzin wielodzietnych i niezamożnych. Od początku duszpasterstwa osób niepełnosprawnych służy pomocą w organizowaniu Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej do Krzeszowa. Dwukrotnie nominowany do tego tytułu.
8. Stanisław Zieleń, właściciel Firmy „Polfarmer” - od 10 lat aktywnie wspomaga organizację spotkań opłatkowych z udziałem osób niepełnosprawnych z Polski Niemiec i Czech, które corocznie odbywają się w Zgorzelcu. Osobiście przekazuje nieodpłatnie potrawy na stół wigilijny, do którego zasiada ponad 150 osób. Bardzo ofiarny i życzliwy osobom niepełnosprawnym.
9. Krystyna Raba z synem Jurkiem, Legnica - od lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Razem ze swoim niepełnosprawnym synem Jurkiem niezwykle aktywnie uczestniczy w organizacji wielu wydarzeń integracyjnych i charytatywnych środowiska legnickiego. Mówi się o niej, że posiada wrodzony talent służenia drugiemu człowiekowi. Bardzo otwarta, dyspozycyjna i ofiarna, pełna miłości i wrażliwości na potrzeby innych. Nigdy nie odmawia udzielenia pomocy.
10. Kazimierz Janczak, właściciel piekarni w Polkowicach - od wielu lat jest związany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, chętnie włącza się w wszelkie organizowane przez to środowisko inicjatywy. Nieodpłatnie od lat przekazuje na rzecz uczestników spotkań integracyjno-kulturowych wypieki cukiernicze oraz pieczywo. Mówi się i nim, że jego hojność i otwartość jest bezgraniczna.
11. Telewizja DAMI w Jeleniej Górze - zespół redakcyjny od 10 lat bardzo aktywnie współpracuje ze środowiskiem osób niepełnosprawnych m.in. przez realizację audycji telewizyjnych, reportaży i programów publicystycznych związanych z problematyką tego środowiska. Dzięki audycjom telewizyjnym w znaczny sposób wzrosła świadomość społeczna dotycząca rożnych form aktywności niepełnosprawnych i osób zagrożonych społecznym wykluczeniem. Kamer telewizyjnych nie brakuje podczas wielu spotkań z udziałem osób niepełnosprawnych.
12. Ks. Krzysztof Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Lubinie - od wielu lat sprawuje opiekę duszpasterską nad osobami niepełnosprawnymi w Lubinie. Każdego miesiąca prowadzi spotkania modlitewno-formacyjne dla tej grupy osób. Wrażliwy na ich biedę i potrzeby, ofiarny, dyspozycyjny, skromny, zawsze gotowy nieść pomoc. Aktywnie włącza się w pomoc duszpasterską wobec osób niepełnosprawnych: rekolekcje, dni skupienia, nabożeństwa. Jako proboszcz parafii udostępnia pomieszczenia na spotkania duszpasterskie i formacyjne. Nieodpłatnie użycza pomieszczeń parafialnych na ćwiczenia muzyczne dla Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”.
Kapituła postanowiła przyznać - już po raz trzeci - honorowy tytuł „Super-Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej”:
Joanna i Aleksandr Płotniccy z całą Rodziną
- od wielu lat bardzo mocno zaangażowani w pracę i duszpasterstwo na rzecz osób niepełnosprawnych. Nie szczędząc swojego czasu oraz prywatnych środków finansowych, przez wiele lat organizowali w Lubinie życie wielu osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza skazanym na wykluczenie społeczne. Od początku istnienia Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej - jako wspólnota rodzinna - niezwykle ofiarnie koordynowali i wspierali swoim doświadczeniem wiele inicjatyw o charakterze integracyjnym i społecznym. Dzięki staraniom państwa Płotnickich - zwłaszcza pani Joanny - udało się podjąć także wiele inicjatyw duszpasterskich. Należą do nich m.in. Droga Krzyżowa osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i przyjaciół w kościele pw. św. Maksymiliana w Lubinie, także spotkania z osobami obłożnie chorymi w lubińskim hospicjum oraz akcje duszpasterskie w polkowickim Domu Dziecka.
W 2002 r. nominowani do nagrody TOTUS Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za wszechstronną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo, za tworzenie dla nich atmosfery życia rodzinnego oraz dbałość o chrześcijańską duchowość osób niepełnosprawnych, Przyjaciele Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej - dzisiaj otrzymują tytuł szczególny, będący uhonorowaniem ich wieloletniej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.
Diecezja Legnicka oraz Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych, a także liczne środowiska zaangażowane w duszpasterstwo niepełnosprawnych pragną w ten sposób - przynajmniej w jakiejś części - podziękować za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Podłożono pod nią ładunek wybuchowy

2025-05-16 08:12

[ TEMATY ]

kaplica

profanacja

Stany Zjednoczone

Karol Porwich/Niedziela

Kaplica parafii Świętej Matki Teresy z Kalkuty stała się miejscem poważnego ataku na wiarę. Mężczyzna umieścił ładunek wybuchowy na ołtarzu i zdetonował go, powodując uszkodzenie tabernakulum, witraży i sufitu.

Policja w małym miasteczku w Pensylwanii aresztowała w tym tygodniu mężczyznę oskarżonego o zdetonowanie ładunku wybuchowego na ołtarzu kaplicy katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: indoktrynacja jest niemoralna

Katolicka Nauka Społeczna powołana jest do dostarczenia kluczy interpretacyjnych, które wprowadzają dialog między nauką a sumieniem, dając tym samym zasadniczy wkład w wiedzę, nadzieję i pokój – wskazał Ojciec Święty podczas spotkania z członkami Fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice. W Rzymie odbywa się doroczna międzynarodowa konferencja i zgromadzenie ogólne.

Indoktrynacja jest niemoralna, gdyż „uniemożliwia krytyczne myślenie, narusza świętą wolność sumienia – nawet jeśli jest ono błędne – i zamyka się na nowe refleksje, bo odrzuca ruch, zmianę, ewolucję idei wobec nowych wyzwań” – powiedział Papież. Nauczanie Kościoła zaś jest poważną, spokojną i rygorystyczną refleksją; ono chce nas nauczyć jak zbliżać się do sytuacji i do ludzi. „To właśnie poważne podejście, rygor i spokój są tym, czego należy uczyć się z każdej doktryny – również Katolickiej Nauki Społecznej” – dodał Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Czcicieli Maryi oraz Rycerstwa Niepokalanej

2025-05-17 20:03

Małgorzata Pabis

    W sobotę 17 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przybyła Pielgrzymka Czcicieli Maryi oraz Rycerstwa Niepokalanej.

    Mszy świętej sprawowanej w samo południe w bazylice przewodniczył franciszkanin - o. Tomasz Pawlik. Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że łagiewnicka bazylika jest kościołem jubileuszowym w Roku Świętym. - Dziś w tę sobotę majową pozdrawiam szczególnie uczestników Pielgrzymki Czcicieli Maryi oraz IX Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej – powiedział ks. rektor i dodał: - Na tablicy obok Bramy Miłosierdzia przed wejściem głównym do bazyliki umieściliśmy słowa z bulli papieża Franciszka „Niech w tym Roku Jubileuszowym Sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei”. Niech dziś Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie dla Was, drodzy Pielgrzymi, właśnie miejscem gościnności i budzenia nadziei. Niech Jezus Miłosierny wszystkim Wam błogosławi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję