Reklama

Kościół

Bp Florczyk: katecheta jest przewodnikiem, czyli więcej niż nauczycielem

Kim jest katecheta? Przewodnikiem, czyli więcej niż nauczycielem. Czy zatem może odstąpić od głoszenia Ewangelii? Może, ale wówczas będąc katechetą i nie głosząc Ewangelii staje się faryzeuszem, hipokrytą, obłudnikiem. Co innego myśli, co innego mówi i co innego czyni – mówił dzisiaj bp Marian Florczyk w homilii podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok katechetyczny.

[ TEMATY ]

Bp Marian Florczyk

Piotr Jaskólski

Każdy kleryk IV roku obowiązkowo odbywa praktyki w szkole podstawowej i gimnazjum

Każdy kleryk IV roku obowiązkowo odbywa praktyki w szkole podstawowej i gimnazjum

Była ona sprawowana w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach, gdzie duża przestrzeń świątyni poprawia warunki bezpieczeństwa. Wczoraj część katechetów diecezji kieleckiej uczestniczyła tutaj także w Mszy św. inauguracyjnej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Biskup Florczyk zastanawiał się w homilii, jaka jest moralna kondycja dzisiejszego świata, jak przekłada się ona na relację z katechetami i jak stan pandemii wpłynął na człowieka i wartości przezeń wyznawane.

Reklama

– Zastanawiam się, czy stan pandemii wpłynął w jakiś sposób na myślenie człowieka, na refleksję o życiu, o jego wartości, o sensie i o celu życia. Domyślam się, że nie. W historii świata w sytuacjach zagrożeń ludzie kierowali swoje myśli do Boga. Jedni się nawracali, inni odchodzili, z pretensjami do Niego – mówił biskup przytaczając przykład kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny i dylematy wiary.

- Mam wrażenie, że obecnie życie nie jest wartością. Najgorsze jest to, że wszyscy zbagatelizowaliśmy życie, jego sens i jego cel (…). Tak naprawdę, kto myśli o sensie życia, wieczności, spotkaniu z Bogiem? – zauważył bp Florczyk podkreślając dramat odchodzenia od Boga. Przestrzegał przed fałszywymi prorokami, przypominał, że św. Paweł zalecał uczniom w Tesalonikach trwanie przy Ewangelii.

– Bezbożność dotknęła dziś cały świat – świat, czyli nas. W odstępstwo od Ewangelii jesteśmy i my włączeni. Może nas jeszcze cieszyć liczba ochrzczonych dzieci, przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, liczba bierzmowanych i katolickich pogrzebów. Tak naprawdę jednak sercem i myślą jesteśmy już w dużej mierze odstępcami od Ewangelii i od Jezusa. W tej naszej sytuacji też są fałszywi prorocy, nauczyciele i uwodziciele – zauważył bp Florczyk.

Reklama

Przestrzegał przed pychą w interpretacji nauczania Jezusa, nawiązując do postaw w niedawnej kampanii prezydenckiej. – Bezbożność jest stawiana jako wymóg współczesnej demokracji. Biada! W takim klimacie chce się wychowywać dzieci i młodzież. Tak nawet nie było w świecie pogańskim – mówił biskup, zastanawiając się zarazem, jak dzisiaj być dobrym przewodnikiem, który ceni sprawiedliwość społeczną opartą o Boże przykazania?

- Dzisiejszy świat czyni pracę katechety bardzo trudną, trudniejszą od pracy nauczyciela. W życie katechety wpisany jest program Jezusa. Jest to program miłości do człowieka i prawdy o życiu, bo życie jest wartością i nie można go bagatelizować. Wspierajmy katechetów, bo potrzebują naszego wsparcia – podkreślał w swojej homilii, apelując o modlitwę w ich intencji, o wsparcie Kościoła, rodziców, innych katechetów.

2020-08-25 18:46

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje czasem nasycenia duszy

Jak wypoczywać w te szczególne wakacje, gdy wciąż obowiązują ograniczenia wynikające z COVID-19 – z tym pytaniem zwracam się do bp. Mariana Florczyka.

Agnieszka Dziarmaga: Co należy, zdaniem Księdza Biskupa, zaproponować dzieciom na wakacje, aby pomimo ograniczeń wynikających z  pandemii dobrze je przeżyły?

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Adoptuj Życie!

2021-08-02 20:16

[ TEMATY ]

adopcja

prolife

obrona życia

Karol Porwich/Niedziela

Słyszeliście o aplikacji "Adoptuj Życie"? Jeśli nie - pora to nadrobić!

Kiedy 9 miesięcy temu postanowiłam, że adoptuje duchowo dziecko poczęte, nie sądziłam, że przez ten cały czas będę ciągle zafascynowana tym, jak zmienia się dziecko w brzuchu mamy. Dzieciątko adoptowałam w październiku, wówczas wydawało mi się, że najlepszą odpowiedzią na przetaczające się przez nasz kraj stajki kobiet jest modlitwa. Tyle ja, szary człowiek mogę zrobić. Ściągnęłam więc aplikację "Adoptuj Życie" i... przepadłam! To nie tylko "asystent pamięci", bo dzięki niej nie zapominamy o codziennej modlitwie za dziecko, ale - może przede wszystkim - aplikacja daje możliwość doglądania rozwoju dziecka. Widzimy, jak codziennie staje się coraz większe, możemy podpatrzyć na badania USG, a także posłuchać bicia serduszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję