Reklama

Z każdą sekundą - bliżej celu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas jest za wolny dla tych, którzy czekają;
za szybki dla tych, którzy się boją;
za długi dla tych, którzy się smucą;
za krótki dla tych, którzy się radują,
a dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością
Henry van Dyke

Czas ucieka wieczność czeka” - ten napis na słonecznym zegarze umieszczonym na południowej ścianie wadowickiego kościoła, Karol Wojtyła oglądał codziennie z okien swojego mieszkania. Częste chwile zadumy i refleksji związane z tym napisem wspominał później wielokrotnie, już jako Jan Paweł II. Słowa przywołane przez niego podczas niezapomnianego spotkania z mieszkańcami rodzinnych Wadowic chyba wszystkim zapadły głęboko w pamięć.
Na wieżach współczesnych kościołów nie umieszcza się już tarcz zegarowych, zwyczaj ten zaniknął także w naszej diecezji. Wszyscy mamy swoje czasomierze, jeśli nie na ręku, to w samochodzie, w mieszkaniu, czy choćby w telefonie komórkowym. Zegary umieszczane na wieżach kościołów pełniły niegdyś funkcję społeczną. Mierzyły i wskazywały aktualny czas oraz udostępniały tę informację osobom, które zechciały spojrzeć na jego tarcze. Zwykle umieszczano je tak wysoko, jak wysoka była wieża, aby były widoczne ze sporej odległości. Kościelne wieże z zegarami zawierają obecnie pewną symbolikę - przypominają, że mija czas... i jednocześnie się wypełnia. Zmierza do wieczności, jak rzeka do morza. Z każdą sekundą jesteśmy bliżej celu.
W naszej diecezji nie brakuje jednak świątyń, na wieżach których przed laty umieszczone zostały zegary. Ich tarcze ożywiały bryłę budowli i wraz z wieżą stanowiły jej ozdobnik. Niektóre z zegarów dziś już nie działają, ich mechanizm naruszył mocno ząb czasu i należałoby zdecydować się na ich odnowę i renowację, założenie nowego mechanizmu. Nie znaczy to jednak, że tak jest wszędzie, bo na wielu wieżach świątyń naszej diecezji zegary prawidłowo wskazują czas, jak choćby w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Na wieży kościoła św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach znajdują się cztery tarcze zegarowe. Zegar działa na prąd, jedynym niebezpieczeństwem są burze, które czasem powodują przepalanie się przewodów. Zegar na wieży kościoła św. Macieja Ap. w Siewierzu ma ponad 400 lat. Kilka lat temu założony został nowy mechanizm elektroniczny, ponieważ poprzedni był już mocno zniszczony. Teraz właściwie wskazuje godziny. Z kolei 3-tarczowy zegar na wieży kościoła św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej ma już prawie 65 lat, ale dopiero kilka lat temu został w nim zamontowany nowy elektroniczny mechanizm. Przez pół wieku zegar był nieczynny.
Tarcze zegarowe znajdują się także na wieży kościołów św. Stanisława BM w Czeladzi, kościoła Świętej Trójcy w Będzinie oraz w Błędowie. W nowych kościołach natomiast zegary umieszczane są najczęściej w ich wnętrzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głód, prestiż i władza nie rządzą uczniem, bo rządzi słowo Boga

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Bożena Sztajner/Niedziela

Rdz 2,7-9 otwiera obraz człowieka jako istoty „ulepionej” z prochu. Hebrajski gra tu słowami: ’ādām i ’adāmâ, człowiek i ziemia. Życie pochodzi z Bożego tchnienia. Pan tchnie w nozdrza „tchnienie życia” (nišmat ḥajjîm). Człowiek staje się „istotą żyjącą” (nefeš ḥajjâ), kimś oddychającym, zdolnym do wolnej odpowiedzi. Tekst używa złożenia „Pan Bóg” (JHWH ’ĕlōhîm), łącząc bliskość z majestatem. Ogród i drzewa opisują dar oraz granicę. Drzewo życia wskazuje na życie przyjmowane. Drzewo „poznania dobra i zła” używa zwrotu obejmującego całość rozróżnień moralnych (merismus). Granica stoi na straży wolności wobec pokusy samowładzy.
CZYTAJ DALEJ

Kochaj i rób, co chcesz. Porady św. Augustyna idealne na Wielki Post

2026-02-20 20:48

[ TEMATY ]

Wielki Post

pl.wikipedia.org

Wizja św. Augustyna” Philippe de Champaigne

Wizja św. Augustyna”
Philippe
de Champaigne

Co św. Augustyn pisał o miłości? Jak rozumiał listy św. Jana i jak polecenie Jezusa o miłowaniu Boga i bliźnich wcielał w życie?

Jeśli spojrzymy na różne motywy postępowania, przekonamy się, że jeden człowiek bywa surowy z powodu miłości, a drugi bywa uprzejmy z powodu nieprawości. (…) Wiele działań, które wydają się dobre, nie ma korzenia w miłości. Nawet ciernie mają kwiaty. Są rzeczy, które wyglądają na surowe i okrutne, a mimo to dokonuje się ich z miłości, by przywrócić dyscyplinę. Dlatego raz na zawsze otrzymujesz krótkie przykazanie: kochaj i rób, co chcesz.
CZYTAJ DALEJ

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2026-02-22 08:20

[ TEMATY ]

Faustyna

św. Faustyna Kowalska

Karol Porwich/Niedziela

Dziś przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Do wydarzenia w klasztorze w Płocku nawiązał w środę Papież Leon XIV, podkreślając, że „zapoczątkowało nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz «Jezu, ufam Tobie»”.

„22 lutego przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego świętej Faustynie Kowalskiej” – przypomniał Leon XIV podczas audiencji generalnej 18 lutego. „Zapoczątkowało to nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz „Jezu, ufam Tobie” - dodał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję