Reklama

Jasna Góra

Jasnogórskie Dożynki - podziękowanie za tegoroczne plony

Na Jasnej Górze odbywały się uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki. Na centralną Mszę św. w niedzielę, 6 września pod jasnogórski Szczyt przybyli rolnicy z całej Polski. W modlitwie uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

BPJG /Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Jasnogórskie błonia oraz Wały ozdobiły dożynkowe wieńcami i kosze owocami ziemi. Przybyli rolnicy z różnych zakątków Polski, by podziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony. Łączy ich hasło pielgrzymki: „Do Maryi Niewiasty Eucharystii”.

Podziel się cytatem

Centralnej Sumie błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczy abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Eucharystię koncelebrują: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy; ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzysztof Świertok /BPJG

Prezydent Andrzej Duda przed uroczystą Sumą udał się do Kaplicy Matki Bożej na krótka modlitwę. Tu powitał go o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Cudowny jasnogórski wizerunek Maryi wpisany jest w dzieje naszego narodu. Z nim związana jest bogata nasza historia – podkreślał o. Arnold Chrapkowski - Z tym wizerunkiem łączymy naszą teraźniejszość, i z ufnością poprzez orędownictwo jasnogórskiej Maryi zawierzamy przyszłość naszej Ojczyzny. Dziś tradycyjnie na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia – Dożynki, i tradycyjnie już witamy na tych Dożynkach pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Dziękujemy za Jego świadectwo wiary, za jego oddanie Bożej Matce, Maryi. Jego posługę naszej Ojczyźnie pragniemy zawierzyć Bożej Matce Maryi. Niech Królowa Polski wyprasza obfitość błogosławieństwa na czas nowej kadencji, aby umocniony tym Bożym wsparciem mógł służyć poprzez swoje decyzje nam wszystkim, naszej Ojczyźnie”.

*

Reklama

Wszystkich zgromadzonych na uroczystej Mszy św. dożynkowej witał z jasnogórskiego Szczytu o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

„’ Do Maryi Niewiasty Eucharystii’ - z takim zawołaniem, które jest hasłem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, stajemy na Jasnej Górze dziękując dobremu Bogu za zebrane plony ziemi. Przychodzimy tutaj, bo w roku duszpasterskim poświęconym tajemnicy Eucharystii w pogłębiony sposób dociera do nas prawda wiary, która każe w Maryi widzieć Niewiastę sprowadzającą mannę z Nieba, prawdziwy chleb życia wiecznego. Bogarodzica jest Tą, która przyjmując Jezusa przynosi ziarno rzucone w glebę, które obumiera, aby przynieść plon obfity. Istota Ewangelicznego przesłania sprowadza się bowiem do miłości Stwórcy do stworzenia, którą św. Jan Ewangelista wyraził słowami ‘Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne’ - mówił przeor Jasnej Góry - Etos polskiego rolnika zakorzeniony w Ewangelicznej prawdzie o umieraniu, które staje się zaczynem nowego życia, przypomina nam wszystkim, co stanowi fundament chrześcijańskiej i narodowej wspólnoty. Żyjemy dla Boga i dla bliźnich, nasze życie ma sens wyłącznie wtedy, kiedy jest służbą miłości”.

Reklama

„Stajemy więc dzisiaj przed obliczem naszej Matki i Królowej, aby wraz z rzeszą polskich rolników dziękować dobremu Bogu, za to, że także w tym roku pobłogosławił ich pracę i trud. Dziękujemy wam, drodzy rolnicy, za wasz ogromny wysiłek i poświecenie, za to, że nie zniechęcacie się, choć musicie pokonywać wiele przeszkód, aby nikomu w naszej Ojczyźnie nie zabrakło chleba powszedniego” – mówił o. przeor.

Podziel się cytatem

„Dziękuję za waszą wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ciężka i odpowiedzialna praca na roli. Składając to wielkie, wspólne dziękczynienie, chcemy zarazem prosić wielkiego, dobrego Boga, aby nikomu w tym roku nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo, by nam nie zabrakło dostępu do Eucharystii. Pragniemy również usilnie wołać o uwolnienie świata z pandemii koronawirusa i ich skutków. Niech wspólnota tej Mszy św. połączy nas w tym dziękczynieniu i prośbie zanoszonej przez orędownictwo Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy” – zakończył o. Samuel Pacholski.

*

Przed rozpoczęciem Eucharystii głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda: „Jestem tutaj nie tylko po to, żeby podziękować za rok, by podziękować za plony, jestem też, by w imieniu całego narodu, całego społeczeństwa podziękować państwu, polskim rolnikom za wasz trud, za waszą ciężką pracę na roli i za to, że w tych nawet w najtrudniejszych warunkach, z którymi spotkaliśmy się także i w tym roku, szczególnie wiosną, zapewniacie nam wszystkim, naszemu państwu, naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe. Jest szczególnie zapisaną w konstytucji rola prezydenta Rzeczypospolitej: stanie na straży bezpieczeństwa państwa. Bezpieczeństwo żywnościowe to jedno z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa naszego kraju, o czym w tym roku dobitnie przekonaliśmy się”.

Reklama

„Wszyscy pamiętają tan krótki moment, kiedy na początku pandemii koronawirusa w naszym kraju w telewizjach pokazywano przez 2 czy 3 dni puste półki sklepowe, dlatego, że ludzie obawiali się, czy będą dostawy żywności czy nie, czy trzeba będzie gromadzić zapasy w domach (…) Te półki w sklepach, które przez chwile były puste w ciągu tych pierwszych kilka dni, błyskawicznie zapełniały się produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo także i potrzeby innych. To dzięki wam Polska dzisiaj jest wielkim eksporterem żywności, i eksport żywności stanowi ogromnie ważną cześć naszego produktu krajowego brutto” – podkreślał Andrzej Duda.

„Za to, że tak dzielnie stoicie na straży naszego bezpieczeństwa, za to, że tak pięknie wspieracie rozwój Rzeczypospolitej, naszej gospodarki, tutaj na Jasnej Górze, w tym szczególnym roku chcę wam z całego serca w imieniu całego narodu podziękować. Bóg zapłać! (…) Życzę państwu spokojnego kolejnego roku, życzę, żebyście zrealizowali wszystkie swoje plany, życzę zdrowia, pokoju ducha, życzę tego, abyście mogli spokojnie realizować swoje zadania, wykonywać swoją pracę, i aby ta praca przyniosła wam w przyszłym roku pożytki nie mniejsze niż w tym roku” – zakończył prezydent Duda.

Reklama

Głos zabrał także Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi: „W tym roku może szczególnie mamy za co dziękować Najwyższemu. Rok zapowiadał się dramatycznie źle, kolejny rok klęski suszy. Zapowiadał się po bezśnieżnej zimie, braku opadów wiosennych dramatyczny rok. Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja sprawiły, że przyroda nadrobiła te wszystkie straty. Zbiory tegoroczne, które mamy w swoich komorach, spichrzach, silosach, są dobre. Dobrze zapowiadają się również rośliny późnego zbioru: ziemniaki, buraki, kukurydza. Nie będzie w Polsce głodu. Dzięki pracy rolników i Bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba, ba możemy również tą żywnością dzielić się z innymi potrzebującymi na świecie. Wzrasta polski eksport pomimo pandemii i załamania w pierwszych miesiącach”.

„Powinniśmy być wdzięczni, całe polskie społeczeństwo, cały polski naród, wdzięczni rolnikom – zaznaczał minister Ardanowski - Oby wszyscy w społeczeństwie umieli tę wdzięczność ludziom ciężkiej rolniczej pracy okazać, żeby każdy potrafił zrozumieć, co zawdzięcza polskiej wsi. (…) Teraz, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie obrony Europy przed bolszewickim, ateistycznym, totalitarnym zalewem, trzeba pamiętać, jaką rolę chłopscy synowi odegrali. To w dużej mierze dzięki naszym dziadkom, również mojemu dziadkowi Marcinowi Nowackiemu, który tak jak wielu naszych przodków walczył z bolszewikiem, im i Polska i Europa zawdzięczała wtedy tę obronę”.

*

Reklama

W homilii abp Tadeusz Wojda zwrócił się do obecnych rolników: „Przychodzicie tutaj, przynosząc chleby żniwne, wieńce, warzywa, owoce i kwiaty, a wraz z nimi cały trud pracy, aby przez ręce Maryi dobremu Bogu wyrazić swój hołd wdzięczności za tegoroczne plony ziemi, oraz aby prosić Go o dalsze błogosławieństwo w pracy na roli i prowadzeniu gospodarstw”.

Podziel się cytatem

„Ten rok z pewnością nie należał do łatwych. Bezśnieżna zima, wiosna bez opadów deszczu, a w konsekwencji wysuszona ziemia były na pewno złym prognostykiem. Na dodatek pojawiła się epidemia koronawirusa, a wraz z nią restrykcje w przemieszczaniu się, co w początkowej fazie prac polowych niejednemu rolnikowi utrudniało dotarcie do pól, zwłaszcza do tych bardzie oddalonych – przypomniał abp Wojda - Wspólnie zaczęliśmy więc wzywać pomocy Bożej, i Pan wysłuchał naszą modlitwę, bo jakże mogłoby być inaczej. On nie opuszcza tych, którzy Go błagają, nie opuszcza tych, którym powierzył swoją ziemię w troskliwą opiekę, i w odpowiednim momencie zesłał obfity deszcz. W efekcie prace na polu zakończyły się udanym żniwem i bardzo dobrymi zbiorami, tak przynajmniej mówią rolnicy na Podlasiu, ale myślę, że podobnie jest i w całej Polsce”.

Reklama

„Te wasze wieńce i wasza obecność w tym duchowym sercu Polski są znakiem waszej pracowitości i waszego przywiązania do wiary i do Boga – zaznaczył arcybiskup - Nikt lepiej od was nie wie, co to jest ziemia, jak ciężko trzeba na niej pracować przewracając i przygotowując każdą skibę pod zasiew. Każdy, kto uprawia ziemię wie, że trzeba wstać o świcie i pracować do późna w nocy, że niejednokrotnie nie można marzyć o wypoczynku. Ale rolnik sobie nie krzywduje, rozumie, że tak trzeba, i to daje mu poczucie szczęścia. Dzisiaj chcemy wam podziękować za tę pracę, za wasze poświęcenie, za to, że możemy być spokojni, że nigdy nie zabraknie nam chleba powszedniego. Słusznie ktoś napisał, że rolnicy to ludzie, którzy zawsze podejmowali trud zgodnie z kalendarzem naturalnym, bez obrazy Boga i ludzi, bez uszczerbku siebie samego i bez pogwałcenia przyzwoitości”.

„Rolnik, który pozostaje ciągle blisko ziemi wie również, że bez Bożego błogosławieństwa na polu rosną bardziej chwasty i ostry niż zboże, dlatego swój byt i swoją pracę wiąże mocno z Bogiem. Przynajmniej tak dotychczas było. Uprawiając ziemię, oddaje chwałę Bogu i wypełnia nakaz Boży czynienia sobie ziemi poddanej, i dzielenia się owocami swojej pracy z innymi. Rolnik najlepiej rozumie biblijne słowa: kto skąpo sieje, ten skąpo zbiera”.

„Jako syn rolnika widziałem wielokrotnie, jak mój ojciec wychodząc wiosną do pracy w polu, nie rozpoczął jej zanim się wcześniej nie pomodlił i uczynił nad nią znaku krzyża prosząc, aby Bóg szczęściem błogosławił – wspominał abp Wojda - Podobnie i na jesień, zakończywszy prace polowe dziękował Bogu za plony, deszcze, pracę i błogosławieństwo. Myślę, że podobnie czyniło i czyni wielu rolników i w czasach dzisiejszych. Te piękne i wymowne gesty nas, jego dzieci, uczyły wielkiego poszanowania do ziemi i pracy na ziemi. To była wspaniała katecheza, której się nie zapomina aż do śmierci”.

*

Starostami tegorocznych Dożynek są Anna i Grzegorz Wiesławscy, rodzice pięciorga dzieci.

Na Mszy św. obecni są: Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej; Michał Woś, minister środowiska; Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta RP; Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego; posłowie Sejmu RP: Lidia Burzyńska, Mariusz Trepka i Szymon Giżyński oraz przedstawiciele władz samorządowych.

2020-09-06 13:40

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowa w Duchu Świętym dziękuje za 50 lat istnienia

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Wielkie dziękczynienie za 50 lat istnienia Odnowy w Duchu Świętym w Kościele zanoszone jest dziś na Jasnej Górze. Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów trwa 22. ogólnopolskie czuwanie. Jubileusz jest okazją nie tylko uwielbienia Boga, ale nade wszystko do rozbudzenia w ochrzczonych zapału ewangelizacyjnego i rozeznania nowych wyzwań na przyszłość.

Ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów podkreśla, że spotkanie jest przede wszystkim modlitwą o nowe wylanie Ducha Świętego. - Papież Franciszek na spotkaniu z włoską Odnową mówił, że naszym zadaniem jest dzielić się doświadczeniem chrztu w Duchu Świętym. Chcemy modlić się o rozpalenie mocy sakramentu chrztu św. i bierzmowania i o owocną współpracę z Duchem Świętym w codzienności, zwłaszcza w ewangelizacji – powiedział ks. Płusa.
CZYTAJ DALEJ

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

2025-06-12 09:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Piątek, 4 lipca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
CZYTAJ DALEJ

Premier Czarnogóry u papieża Leona XIV

2025-07-04 16:29

[ TEMATY ]

Czarnogóra

Papież Leon XIV

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Leona XIV (w środku) przyjmuje premiera Czarnogóry Milojko Spajica (drugi od lewej) na audiencji w Pałacu Apostolskim w Watykanie, 4 lipca 2025 r.

Papież Leona XIV (w środku) przyjmuje premiera Czarnogóry Milojko Spajica (drugi od lewej) na audiencji w Pałacu Apostolskim w Watykanie, 4 lipca 2025 r.

Papież Leon XIV przyjął dziś na audiencji premiera Czarnogóry. Milojko Spajić spotkał się następnie z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi.

W czasie rozmów w Sekretariacie Stanu omówiono stosunki Kościół-państwo w Czarnogórze. Skupiono się na kwestiach regionalnych i międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozszerzania Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich oraz trwającego konfliktu na Ukrainie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję