Reklama

Europa

Abp Kondrusiewicz: obecny kryzys nadwyrężył relacje między Kościołem a państwem na Białorusi

„Obecny kryzys społeczno-polityczny i podziały społeczne nie ominęły relacji między Kościołem a państwem” – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, abp Tadeusz Kondrusiewicz. Z Białegostoku przekazał on swoje słowo do wiernych zgromadzonych w katedrze w Pińsku, gdzie odbywa się peregrynacja figury św. Michała Archanioła, głównego patrona Kościoła katolickiego na Białorusi. Tamtejsi wierni modlą się o pokój w swej ojczyźnie i szybki powrót abp. Tadeusza Kondrusiewicza do swej diecezji i ojczyzny.

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Tamtejsi wierni modlą się o pokój w swej ojczyźnie i szybki powrót abp. Tadeusza Kondrusiewicza do swej diecezji i ojczyzny.

W swoim przesłaniu metropolita mińsko-mohylewski nawiązuje do trwających od pięciu tygodni pokojowych demonstracji, do których prawo gwarantuje białoruska konstytucja. Jednak w ich trakcie dochodzi do gwałtownych starć z organami ścigania.

Reklama

„W wyniku konfrontacji przelano krew, były ofiary, wiele osób zostało rannych, pojawił się duch nienawiści i chęć zemsty, co nie jest typowe dla naszego kraju” – zauważa przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

Abp Kondrusiewicz nie kryje przerażenia z powodu brutalnego tłumienia manifestacji i bardzo niebezpiecznych podziałów społecznych. „Niestety, obecny kryzys społeczno-polityczny i podziały społeczne nie ominęły relacji między Kościołem a państwem. Kościół i państwo są odrębnymi autonomicznymi jednostkami” – stwierdza metropolita stolicy Białorusi. Podkreśla, że do kompetencji państwa należą kwestie ekonomiczne, polityczne, społeczne itd., natomiast do kompetencji Kościoła sprawy duchowe, ład moralny i troska o człowieka.

Jednak Kościół działający w społeczeństwie nie może być obojętny na zachodzące w nim procesy, podkreśla duchowny. „Jako głosiciel wiecznie żywego i działającego Słowa Bożego oraz strażnik moralności, zgodnie ze swoją nauką społeczną, jest powołany do oceny z moralnego punktu widzenia procesów zachodzących w społeczeństwie” – stwierdza abp Kondrusiewicz.

Reklama

„Kościół w żaden sposób nie ingeruje w dziedzinę polityki, a jedynie szuka sprawiedliwego rozwiązania pojawiających się problemów, zgodnie z duchem Ewangelii, w miłości, wzajemnym przebaczeniu, prawdzie i sprawiedliwości” – czytamy w przesłaniu przewodniczącego białoruskiego episkopatu katolickiego.

Abp Kondrusiewicz przypomniał o prześladowaniach, jakich doznawał Kościół na przestrzeni swoich dziejów, zwłaszcza o brutalnych prześladowaniach chrześcijan w czasach wojującego ateizmu.

Duchowny zapewnił wiernych o swej duchowej bliskości, pomimo uniemożliwienia mu powrotu do Ojczyzny i przypomniał, że w katedrze w Pińsku znajdują się szczątki sługi Bożego bpa Zygmunta Łozińskiego i kardynała Kazimierza Świątka, którzy wiele wycierpieli i przeżyli los wygnańców. Wyraził podziękowanie za modlitwy w intencji jego szybkiego powrotu do bezpośrednich obowiązków duszpasterskich w Ojczyźnie, a także w intencji pokojowego rozwiązania kryzysu społeczno-politycznego na Białorusi.

Przewodniczący episkopatu nawiązał do peregrynacji po białoruskich diecezjach figury św. Michała Archanioła, który pokonał złego ducha. „W naszym społeczeństwie jest obecnie wiele zła, którego podstawową przyczyną jest grzech. To zło przeszkadza w budowaniu nowego, sprawiedliwego społeczeństwa opartego na wartościach Ewangelii” – napisał abp Kondrusiewicz.

Zachęcił, by pomimo trudności wierni pokładali ufność w nieskończonym miłosierdziu Boga, podobnie jak to niegdyś czynili sługa Boży biskup Zygmunt Łoziński i kard. Kazimierz Świątek.

2020-09-11 16:54

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Nigerii buduje schronienia dla uchodźców z Kamerunu

[ TEMATY ]

uchodźcy

Kościół

Kamerun

Nigeria

Vatican News

Coraz większa liczba uchodźców z Kamerunu szuka pomocy w sąsiedniej Nigerii. Są wyczerpani i głodni, niektórzy potrzebują pomocy medycznej z powodu ran postrzałowych. Wielu z nich ma za sobą kilkanaście dni morderczego marszu przez busz. Położona przy granicy archidiecezja Calabar, gdzie przybyszów jest najwięcej, buduje dla nich prowizoryczne schronienia.

Przez ostatnie jedenaście lat Kamerun borykał się z dwoma konfliktami zbrojnymi. W 2010 r. na północy kraju rozpoczęło się powstanie dżihadystów z Boko Haram, a na północnym i południowym zachodzie trwały walki pomiędzy armią kameruńską, a anglojęzycznymi separatystami, które trzy lata temu przerodziły się w wojnę na pełną skalę.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Proces beatyfikacyjny nysanki Franciszki Werner - edykt biskupa opolskiego

2021-09-27 13:08

Diecezja Opolska

Franciszka Werner (1817-1885)

Franciszka Werner (1817-1885)

Bp Andrzej Czaja wydał w poniedziałek 27 września wydał edykt w związku z procesem beatyfikacyjnym Franciszki Werner, nyskiej elżbietanki, drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Zwraca się w nim do osób posiadających jakiekolwiek dokumenty i pamiątki w tej sprawie o ich przekazanie do opolskiej kurii. Biskupi na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wyrazili pozytywną opinię co do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

- 27 lutego 2020 roku postulator s. M. Margarita Cebula CSSE zwróciła się do mnie z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego Siostry Franciszki Werner, współzałożycielki i drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – napisał w dokumencie biskup Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję