Reklama

Niedziela Świdnicka

Rocznicowa pielgrzymka na Chełmiec

W wrześniu minęła 20. rocznica wzniesienia millenijnego krzyża na Chełmcu, który upamiętnia 2000 lat chrześcijaństwa.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

góra Chełmiec

ks. Zbigniew Chromy

Ryszard Wyszyński

Rocznicowej koncelebrze pod Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

Rocznicowej koncelebrze pod  Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

To najwyżej postawiony krzyż nie tylko naszym regionie, ale i w Polsce, bo na wysokości aż 851 m n.p.m. – symbolicznie obejmujący swym żelaznymi ażurowymi ramionami pobliskie miejscowości.

Msza na szczycie

Reklama

W sobotę 19 września do Krzyża Milenijnego wyruszyły dwie pielgrzymki ze wspólnot parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju oraz z parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, które spotkały się na szczycie. Tam u stóp krzyża wspólnie Eucharystię sprawowali ks. kan. Zbigniew Chromy, ks. Artur Mercholc i ks. Jarosław Buczyński - z parafii biało kamieńskiej oraz ksiądz proboszcz Tomasz Zięba i ks. Wojciech Sznajder - z parafii szczawieńskiej. Na przygotowanym skromnym polowym ołtarzu, wokół którego skupili się pielgrzymi stanął złoty relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, przyniesiony specjalnie na to modlitewne miejsce.

Ryszard Wyszyński

Krzyż milenijny

Krzyż milenijny

Do nieba prze cierpienie

– Zgromadziliśmy się tutaj, by oddać cześć krzyżowi Chrystusa, który rzuca swój cień na dwa miasta rozciągające się pod nim - mówił ks. Zbigniew Chromy. Przypomniał, że w tych dniach obchodziliśmy też jubileusz 10. Rocznicy ogłoszenia Matki Bożej Bolesnej patronką Wałbrzycha. Z perspektywy minionego czasu oba te wydarzenia trzeba rozpatrywać w kategoriach cudu, bo wydawały się niemal nieprawdopodobne do zrealizowania - zauważył. A jednak stało się inaczej z woli Boga. Czego więc uczy nas Krzyż - symbol, pod którym stoimy – pytał kapłan? I odpowiadał - przede wszystkim tego, że do chwały nieba zdąża się poprzez cierpienie, którego nie unikniemy. Dla współczesnego człowieka, ale też dla każdego we wszystkich czasach, jakie minęły, nauka ta jest bardzo trudna do przyjęcia, bo unikamy cierpienia. Wszyscy chętnie korzystamy z udogodnień. I jeśli dzisiaj wielu ludzi ma kłopot z dostrzeżeniem nauki Chrystusa, ze spotkaniem z Panem Bogiem, to, dlatego, że oni uciekają od wysiłku. Tymczasem jedynie ten, kto podejmuje naukę krzyża – i tylko ten - w ostatecznym rachunku- przeznaczony jest do chwały Bożej. Nigdy nie zapominajmy, że co dobre i piękne w naszym życiu - zawsze jest połączone z wysiłkiem i nie da się wejść na szczyt bez niego, dlatego podążajmy drogą, która wyznaczył nam Jezus Chrystus – mówił proboszcz z Białego Kamienia. Na zakończenie pielgrzymi zostali pobłogosławieni przyniesionym na Chełmiec relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego.

Ryszard Wyszyński

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Odpoczynek i podziękowania

Po wspólnej modlitwie nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku, przygotowanym pod bacznym okiem straży miejskiej ze Szczawna – Zdroju oraz Andrzeja Gniatkowskiego, który sprawuje pieczę nad wieżą widokową i który umożliwił pielgrzymom wejście na wieżę. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki rozdano też darmowe pamiątki - rocznicowy magnes z widokiem millenijnego Krzyża. Za udzieloną pomoc w przygotowaniu miejsca Eucharystii na Chełmcu, burmistrzowi Szczawna-Zdroju Markowi Fedorukowi, straży miejskiej - podziękowali serdecznie na zakończenie - proboszczowie ks. Zbigniew Chromy i ks. Tomasz Zięba.

2020-09-19 22:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Odkrywają miejsca pamięci

2021-07-25 10:27

TD

Odkrywają miejsca pamięci

„Klub Odkrywców Miejsc Pamięci” zaprasza do trzeciej edycji konkursu. Rywalizacja prowadzona jest głównie w Internecie – do odkrycia jest ok 450 miejsc. Najwięcej punktów otrzymują jednak te osoby, które osobiście wyruszą do historycznych punktów. W ubiegłym roku zwycięzca dotarł do ponad 360 miejsc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję