Reklama

Niedziela Świdnicka

Rocznicowa pielgrzymka na Chełmiec

W wrześniu minęła 20. rocznica wzniesienia millenijnego krzyża na Chełmcu, który upamiętnia 2000 lat chrześcijaństwa.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

góra Chełmiec

ks. Zbigniew Chromy

Ryszard Wyszyński

Rocznicowej koncelebrze pod Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

Rocznicowej koncelebrze pod  Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

To najwyżej postawiony krzyż nie tylko naszym regionie, ale i w Polsce, bo na wysokości aż 851 m n.p.m. – symbolicznie obejmujący swym żelaznymi ażurowymi ramionami pobliskie miejscowości.

Msza na szczycie

W sobotę 19 września do Krzyża Milenijnego wyruszyły dwie pielgrzymki ze wspólnot parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju oraz z parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, które spotkały się na szczycie. Tam u stóp krzyża wspólnie Eucharystię sprawowali ks. kan. Zbigniew Chromy, ks. Artur Mercholc i ks. Jarosław Buczyński - z parafii biało kamieńskiej oraz ksiądz proboszcz Tomasz Zięba i ks. Wojciech Sznajder - z parafii szczawieńskiej. Na przygotowanym skromnym polowym ołtarzu, wokół którego skupili się pielgrzymi stanął złoty relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, przyniesiony specjalnie na to modlitewne miejsce.

Ryszard Wyszyński

Krzyż milenijny

Krzyż milenijny

Do nieba prze cierpienie

– Zgromadziliśmy się tutaj, by oddać cześć krzyżowi Chrystusa, który rzuca swój cień na dwa miasta rozciągające się pod nim - mówił ks. Zbigniew Chromy. Przypomniał, że w tych dniach obchodziliśmy też jubileusz 10. Rocznicy ogłoszenia Matki Bożej Bolesnej patronką Wałbrzycha. Z perspektywy minionego czasu oba te wydarzenia trzeba rozpatrywać w kategoriach cudu, bo wydawały się niemal nieprawdopodobne do zrealizowania - zauważył. A jednak stało się inaczej z woli Boga. Czego więc uczy nas Krzyż - symbol, pod którym stoimy – pytał kapłan? I odpowiadał - przede wszystkim tego, że do chwały nieba zdąża się poprzez cierpienie, którego nie unikniemy. Dla współczesnego człowieka, ale też dla każdego we wszystkich czasach, jakie minęły, nauka ta jest bardzo trudna do przyjęcia, bo unikamy cierpienia. Wszyscy chętnie korzystamy z udogodnień. I jeśli dzisiaj wielu ludzi ma kłopot z dostrzeżeniem nauki Chrystusa, ze spotkaniem z Panem Bogiem, to, dlatego, że oni uciekają od wysiłku. Tymczasem jedynie ten, kto podejmuje naukę krzyża – i tylko ten - w ostatecznym rachunku- przeznaczony jest do chwały Bożej. Nigdy nie zapominajmy, że co dobre i piękne w naszym życiu - zawsze jest połączone z wysiłkiem i nie da się wejść na szczyt bez niego, dlatego podążajmy drogą, która wyznaczył nam Jezus Chrystus – mówił proboszcz z Białego Kamienia. Na zakończenie pielgrzymi zostali pobłogosławieni przyniesionym na Chełmiec relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego.

Ryszard Wyszyński

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Odpoczynek i podziękowania

Po wspólnej modlitwie nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku, przygotowanym pod bacznym okiem straży miejskiej ze Szczawna – Zdroju oraz Andrzeja Gniatkowskiego, który sprawuje pieczę nad wieżą widokową i który umożliwił pielgrzymom wejście na wieżę. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki rozdano też darmowe pamiątki - rocznicowy magnes z widokiem millenijnego Krzyża. Za udzieloną pomoc w przygotowaniu miejsca Eucharystii na Chełmcu, burmistrzowi Szczawna-Zdroju Markowi Fedorukowi, straży miejskiej - podziękowali serdecznie na zakończenie - proboszczowie ks. Zbigniew Chromy i ks. Tomasz Zięba.

2020-09-19 22:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Wałbrzyski Maraton Biblijny

[ TEMATY ]

Biblia

Wałbrzych

maraton

Bożena Sztajner/Niedziela

Uroczyste nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył 26 kwietnia ks. inf. Julian Źrałko w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, rozpoczęło I Wałbrzyski Maraton Biblijny.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję