Reklama

Ożywmy modlitwę w rodzinie

List Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego na Wielki Post 2011 i rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani,
Umiłowani Diecezjanie

1. Kilkanaście dni temu Kościół wkroczył w okres Wielkiego Postu - czas bardziej intensywnej duchowej odnowy. Podejmując tradycyjne praktyki postu, jałmużny i modlitwy, uczymy się żyć coraz bardziej radykalną miłością Chrystusa (por. Benedykt XVI, Orędzie na Wielki Post 2011, n. 3). Rozważając ewangeliczną scenę kuszenia Jezusa Chrystusa na pustyni, uświadamiamy sobie własną słabość i przyjmujemy łaskę, która daje nam siłę do zwycięstwa nad złem. Natomiast kontemplując chwałę przemienionego Chrystusa na górze Tabor, podejmujemy zaproszenie do zanurzenia się w obecności Boga. Człowiek bowiem, jako istota wezwana do wieczności i świętości, powinien zawsze ku Niemu podążać, krocząc po jedynej drodze, którą jest Jezus Chrystus.
Dobrze przeżyty Wielki Post prowadzi nas do właściwego świętowania tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. W Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym kochający nas Bóg przynosi grzesznemu człowiekowi zwycięską miłość. Zbawienne światło tej prawdy już ponad tysiąc lat przenika życie i kulturę naszego narodu. Ona pomaga człowiekowi, by nie zgubił się na ścieżkach życia, ale szedł drogami lepszej przyszłości i osiągnął ostateczny cel swego istnienia.

2. W ubiegłą niedzielę wysłuchaliśmy listu pasterskiego Episkopatu Polski poświęconego przygotowaniom do zbliżającej się beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Ten wielki przyjaciel Boga i orędownik naszych czasów na początku swego pontyfikatu wzywał nas, byśmy otworzyli drzwi Chrystusowi. 22 października 1978 r. wołał: „Nie bójcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju”. Także swoim życiem ukazał, jak korzystać ze zbawczej mocy Chrystusa i Jego mocą służyć zbawieniu świata. Dlatego z taką odwagą głosił Ewangelię prawdy o godności człowieka, który jest dzieckiem Bożym i został wezwany do chwały. Znając doskonale ludzkie słabości, głosił prawdę o miłości Boga do człowieka. Podkreślał przy tym, że Boska miłość do człowieka jest miłością miłosierną i przebaczającą.
Szczególne wydarzenie, jakim jest beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II będziemy przeżywać w łączności ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Beatyfikacja ta dokona się bowiem l maja, w II niedzielę wielkanocną, zwaną świętem Bożego Miłosierdzia. Święto to mocno zapisało się w naszej świadomości. W wigilię tego dnia Bóg odwołał do siebie naszego umiłowanego Papieża. Wcześniej jednak, na podstawie wskazań św. s. Faustyny, Jan Paweł II ustanowił to święto. W tym dniu również włączył Apostołkę Miłosierdzia Bożego do grona świętych. Jego beatyfikacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jest dodatkowym powodem naszej radości. Przypomina ona, że życie i nauczanie Ojca Świętego było mocno związane z tajemnicą Bożego Miłosierdzia.
Bardzo się cieszę, że Wasi duszpasterze, a także wspólnoty religijne organizują wyjazd do Rzymu na beatyfikację Ojca Świętego. Udział w tej uroczystości będzie świadectwem wdzięczności Bogu za dar nowego błogosławionego. Nie dajmy się zniechęcić różnym komunikatom i medialnym doniesieniom o rzekomych przeszkodach i trudnościach związanych z wyjazdem do Rzymu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, odważnie dołączmy do grona uczestników świętego zgromadzenia w dniu l maja br. w Rzymie. Natomiast wierni, którzy pozostaną w diecezji, niech starają się w tym dniu poprzez pełny udział w Eucharystii jednoczyć się z dziękczynieniem całego Kościoła za dar nowego błogosławionego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Drodzy Bracia Kapłani,
Umiłowani Diecezjanie

3. Wydarzenie beatyfikacji Jana Pawła II związane z tajemnicą Miłosierdzia Bożego uzyska w naszej diecezji swoiste przedłużenie. Tego bowiem dnia rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po wszystkich parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jest to dla nas piękny znak, że apostoł miłosierdzia, którym jest Jan Paweł II, będzie naszym orędownikiem w tych sprawach, które w czasie peregrynacji pragniemy przedstawiać Bogu. Przez blisko 3 lata obraz Jezusa Miłosiernego będzie odwiedzał nasze wspólnoty. Każda parafia przeżyje nawiedzenie obrazu jako czas świętych rekolekcji i okazję do tego, aby każdy wierny mógł pogłębić swoją więź z Bogiem, postąpić na drodze świętości i odnowić życie chrześcijańskie swojej rodziny.
Czas peregrynacji wydaje się odpowiednią okolicznością, by na nowo postawić sobie pytania, czym jest Boże Miłosierdzie i w jaki sposób człowiek powinien na nie odpowiedzieć.
Najkrócej mówiąc, Boże Miłosierdzie to potęga Boskiej miłości, która jest większa niż grzech i niewierność człowieka. Miłość ta jest darmowa, niezasłużona, uprzedzająca. Wyraża się w Bożej dobroci, cierpliwości, wyrozumiałości i gotowości do przebaczenia. Bóg okazuje nam swoje miłosierdzie w cierpliwym czekaniu na naszą poprawę, w znoszeniu naszej niewierności, w udzielaniu nam duchowej mocy do zwyciężania zła dobrem. Obraz Boga Miłosiernego odnajdujemy w ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Ojciec nie tylko przebaczył synowi, ale cieszył się, że ten, który zaginął i duchowo umarł, odnalazł się i został uratowany. Prawdę o Bożym Miłosierdziu pięknie wyraził św. Paweł Apostoł w liście do Efezjan: „A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie” (Ef 2, 4-5).
Każdy z nas może doświadczyć Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Spowiedź święta to wielki dar dany Kościołowi, aby mógł służyć wszystkim grzesznikom. Przez posługę kapłana sam Chrystus swoim miłosierdziem oczyszcza serce grzesznika z jego grzechów i wlewa swą miłość Boską i prawdę. Tak o tym sakramencie mówi Jezus do św. s. Faustyny: „Córko, kiedy przystępujesz do spowiedzi świętej, do tego źródła miłosierdzia mojego, zawsze spływa na twoją duszę moja krew i woda, która wyszła z serca mojego, i uszlachetnia twą duszę. Za każdym razem, jak się zbliżasz do spowiedzi świętej, zanurzaj się cała w moim miłosierdziu z wielką ufnością, abym mógł zlać na duszę twoją hojność swej łaski. Kiedy się zbliżasz do spowiedzi, wiedz o tym, że Ja sam w konfesjonale czekam na ciebie, zasłaniam się tylko kapłanem, lecz sam działam w duszy. Tu nędza duszy spotyka się z Bogiem miłosierdzia. Powiedz duszom, że z tego źródła miłosierdzia dusze czerpią łaski jedynie naczyniem ufności. Jeżeli ufność ich będzie wielka, hojności mojej nie ma granic” (Dz. 1602).
Korzystanie z Miłosierdzia Bożego jest darem i zobowiązaniem, jest szkołą przebaczenia wszelkich uraz i przykrości. W modlitwie Pańskiej Chrystus uczy nas: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy”. Podejmowany wysiłek świadczenia miłosierdzia wobec innych jest potwierdzeniem zrozumienia słów Chrystusa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

Reklama

Umiłowani w Panu Bracia i Siostry

4. Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji, rozpoczynająca się w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, odbywać się będzie pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Kryzys rodziny jest dziś bolesnym faktem. Wiele rodzin nie radzi sobie w obliczu dotykających je trudności. W takiej sytuacji nie wystarczą tylko ludzkie środki. Trzeba powrócić do Chrystusa, odkryć uzdrawiającą moc Jego miłosierdzia, odnowić wiarę polegającą na ufnym powierzeniu się Bogu. Ważnym przejawem wiary jest codzienna modlitwa rodzinna. Stanowi ona również istotny element rodzinnego przekazu wiary następnym pokoleniom. Tymczasem w wielu rodzinach zrezygnowano ze wspólnej modlitwy. Nie brakuje też domów, w których zapomniano o krzyżu czy religijnym obrazie umieszczonym na ścianie czy ustawionym w widocznym miejscu. Chciałbym bardzo, aby czas peregrynacji zachęcił wszystkich diecezjan do odnowienia praktyki rodzinnej modlitwy.

5. Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego rozpocznie się od dekanatu Świebodzin i od znajdującego się tam sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uroczyste powitanie obrazu zaplanowano na sobotę 30 kwietnia o godz. 17.30, w miejscu, w którym w listopadzie ubiegłego roku poświęcona została figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po powitaniu zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele sanktuaryjnym. Przed wakacjami obraz odwiedzi kolejno czternaście parafii. Po przerwie wakacyjnej do końca obecnego roku przybędzie jeszcze do parafii dekanatów Gorzów - Katedra, Gorzów - Chrystusa Króla, Strzelce Krajeńskie i Drezdenko. O kalendarzu następnych nawiedzin i wszelkich sprawach organizacyjnych powiadomią Was duszpasterze. Natomiast już dzisiaj starajcie się przygotować duchowo do tego wydarzenia, aby w rodzinach i parafiach stworzyć odpowiedni klimat do ożywienia religijności, kształtowania właściwej postawy moralnej i społecznej opartej na wartościach chrześcijańskich.
Polecając Wam, Drodzy Diecezjanie, wszystkie te sprawy zapewniam - wraz z Księżmi Biskupami Adamem i Pawłem - o modlitwie i ufam, że w czekających nas zadaniach wspomagać nas będzie wstawiennictwo Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna, świętych męczenników z Międzyrzecza: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, św. s. Faustyny oraz wszystkich naszych patronów. Na trud wielkopostnej pracy duchowej i godne chrześcijan świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego, na głębokie przeżywanie beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II i peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego wszystkim z serca błogosławię

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję