Reklama

Niedziela w Warszawie

Młodzi gotowi do jubileuszu

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży niesie w sobie element, który skupia młodych ludzi we wspólnocie Kościoła i sprawia, że są formowani, otrzymują propozycję i możliwości do tego aby wzrastać – powiedział w czasie konferencji prasowej przed głównymi obchodami 30. rocznicy reaktywacji KSM bp Marek Solarczyk.

[ TEMATY ]

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Delegat Episkopatu ds. KSM podkreślił, że KSM niesie w sobie ogromne dziedzictwo tego, co wpisane jest we wspólnotę Kościoła. Pomaga to wzrastać, jak mówi samo zawołanie KSM-owiczów „przez cnotę, naukę i pracę Bogu i Ojczyźnie służyć – gotów!”. Bp Solarczyk podkreślił, że w KSM-ie odnaleźć można wyjątkowy motyw, jeśli chodzi o formalne, instytucjonalne zaznaczenie, zaangażowania młodych, aby wszystko, co przeżywają we wspólnocie z innymi wyrazić w tym, co ich otacza – we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny oraz w środowiskach, w których się znajdują. - To niesamowicie cenne i ważne. Podkreśla wagę młodych ludzi, którzy odkrywają sens i wartość swojego życia nie tylko przez to, że ich nazywamy nadzieją Kościoła, ale dlatego, że rzeczywiście tę nadzieją rozwijają i ją przeżywają – zaznaczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, który apelował, aby młodzi nie rezygnowali ze swoich ideałów. - To najbardziej fundamentalna prawda związana z działalnością i rolą KSM-u. Chodzi o to, aby młodzi mogli te ideały w sobie umocnić, by razem je przeżywając, potrafili rozwinąć wszystko, co będzie ich kształtowało i rozwijało wspólnotę Kościoła – wskazał bp Solarczyk i dodał, że z perspektywy Ojczyzny, patrząc na działalność KSM-u, jest wielka nadzieja, iż kiedy zakończy się udział młodych w KSM-ie, nie zakończy się ich troska o to, co się dzieje w Kościele w naszej Ojczyźnie.

W czasie spotkania zaprezentowano również szczegółowy plan obchodów jubileuszu. Pokazano także Order im. prałata Antoniego Sołtysika. Odznaczenie zostanie przyznane po raz pierwszy w historii KSM podczas uroczystej gali 10 października, osobom szczególnie zasłużonym dla Kościoła i państwa. - Order im. prałata Antoniego Sołtysika to pierwsza taka nagroda przyznawana przez młodzież. W ten sposób chcemy uhonorować ludzi wybitnie zasłużonych dla pracy z młodzieżą w duchu katolickim i patriotycznym – zauważył Patryk Czech, przewodniczący KR KSM. - W tym roku order otrzyma kilka osób, jednak kto to będzie dowiemy się dopiero w trakcie uroczystej gali 30-lecia reaktywacji – dodał przewodniczący Prezydium KSM.

Reklama

W czasie spotkania można było obejrzeć zrekonstruowane przedwojenne mundury Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej.

O historii relacji KSM z Janem Pawłem II opowiedział ks. dr Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny KSM. Przypomniał, że KSM zostało reaktywowane na specjalną prośbę Papieża Polaka, który jeszcze w czasie swojej kapłańskiej posługi w Krakowie był mocno zaangażowany w pracę z młodzieżą. – Św. Jan Paweł II jest bardzo bliski KSM-owi – podkreślił ks. Lubowicki.

Na fakt, że KSM-owiczem był także niedługo beatyfikowany Sługa Boży ks. Jan Macha zwróciła uwagę Kamila Ciupińska, Redaktor Naczelna Miesięcznika „Wzrastanie”, która omówiła historię działalności KSM w Polsce. Zauważyła, że w 1935 r. KSM liczył w Polsce ponad 310 tys. członków.

Reklama

10 października przed rozpoczęciem gali planowana jest uroczystość złożenia kwiatów na grobie Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej o godzinie 9:00. Z kolei Msza święta z udziałem zaproszonych biskupów i pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio rozpocznie się o godzinie 13:00 w katedrze warszawsko-praskiej. Obchody zakończy Apel Jasnogórski 12 października w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Obchody Jubileuszu 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

W 1990 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II reaktywowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które działało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Stowarzyszenie zrzesza ok. 10 tys. młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny.

2020-10-02 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: 25-lecie diecezjalnego KSM

[ TEMATY ]

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Maciej Krawcewicz

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji 2 czerwca uroczyście obchodziło 25-lecie swojej działalności.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą w zielonogórskiej konkatedrze, pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Następnie w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy odbyła się jubileuszowa gala. W uroczystościach młodzieży towarzyszyli ich bliscy, kapłani, dawni członkowie stowarzyszenia oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję