Rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Uczestniczyli w niej księża dziekani, którzy w tym dniu mieli też swoje spotkanie z biskupem, siostry zakonne oraz alumni.
W homilii mszalnej bp Kiernikowski mówił min. o znaczeniu i zadaniach formacji seminaryjnej, która zmierza ku kapłaństwu. – Formacja ma zmierzać ku przechodzeniu z sytemu myślenia i działania ludzkiego w system działania i myślenia bożego, w system Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Wszystko po to, by otrzymać ducha życia. To dokonuje się poprzez nieustanne poddawanie się duchowi Boga – mówił bp Zbigniew.
W auli seminaryjnej odbyła się druga część uroczystości. Na wstępnie rektor ks. Piotr Kot podziękował franciszkaninowi o. Józefowi Szańcy za niemal 30-letnią posługę jako wykładowcy, spowiednika i rekolekcjonisty. O. Józef kończy swoją posługę w Legnicy, a zacznie we Wrocławiu.
Następnie dwóch alumnów 1 roku zostało przyjętych do grona studentów WSD w Legnicy i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Immatrykulację przyjął ks. prof. Rajmund Pietkiewicz, prorektor PWT, wręczył też klerykom indeksy studenckie. W swoim słowie skierowanym do obecnych podkreślił, że studia i formacja seminaryjna muszą dokonywać się na dwóch płaszczyznach – nauki i wiary.
Na zakończenie bp Kiernikowski wręczył nagrody klerykom, którzy w minionym roku akademickim osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Natomiast ks. Tomasz Metelica, nowy ojciec duchowny WSD, złożył wyznanie wiary i przewidzianą prawem kanonicznym przysięgę wierności Ewangelii i nauczaniu Kościoła.
Klerycy z Kielc po raz trzeci z rzędu zdobyli drużynowe mistrzostwo Polski wyższych seminariów duchownych i zakonnych w tenisie stołowym. W turnieju indywidualnym tytuł obronił reprezentant WSD Redemptorystów w Tuchowie kl. Robert Borzyszkowski
Cały sekret zwycięstwa to moi koledzy. Każdy ma oparcie w drugim i dlatego wygrywamy – powiedział „Niedzieli” kl. Krzysztof Stolarczyk. – Raz na dwa tygodnie ciężko trenowaliśmy i daliśmy radę – podkreślił kl. Grzegorz Chlewicki. Kl. Tomasz Pytlarz przyznał, że Kielce są zmotywowane do walki w kolejnych turniejach. – Planujemy przywieźć z Częstochowy jeszcze co najmniej trzy złote medale (śmiech).
Modlitwa nie jest czasem pustym. Nie jest nic-nie-robieniem. Jest zawsze pełna życia, ale też pełna pytań. Rodzą się one w duszy i umyśle tego, kto się modli, oraz w duszach i sercach tych, którzy stoją „obok” i przyglądają się, kiedy inni się modlą.
Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?» Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał». Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego». Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie». Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa».
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.