Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Radujmy się naszą wiarą

– Radujmy się naszą wiarą, bo ona zwycięża świat, grzech i śmierć w Chrystusie – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 1 listopada przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

W homilii przypomniał, że „w tajemnicy chrztu św. jesteśmy współuczestnikami życia wiecznego w Bogu”. W tym kontekście wzywał do radości z wiary w żywego Boga.

– Dzisiejsza uroczystość Wszystkich Świętych i Eucharystia, która jest uobecnieniem ofiary krzyża i zmartwychwstania Chrystusa, każe nam z wiarą dołączyć do grona owych nieprzeliczonych pielgrzymów z każdego narodu, wszystkich pokoleń, ludów i języków, którzy, jak podkreślał św. Jan w Apokalipsie, „przyszli z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i wybielili je we krwi Baranka” – podkreślił abp Depo.

Reklama

– To jest radość i nadzieja płynąca z wiary, że otacza nas i poprzedza tak wielka rzesza świadków, którzy wbrew prześladowaniom z powodu imienia Jezusa i wbrew prawu śmierci zaufali Chrystusowi i przez Niego żyją na wieki – kontynuował.

Za papieżem emerytem Benedyktem XVI przypomniał, że „nasza wędrówka ku świętemu miastu, ku niebieskiemu Jeruzalem, nie byłaby możliwa poza Chrystusowym Kościołem”. – To we wspólnocie wiary Kościoła sam Chrystus ofiarowuje nam nade wszystko to, co jest nam potrzebne do zbawienia, do usensownienia naszego życia, mimo zmagań i cierpień, a wreszcie mimo przejścia przez śmierć, bo On w ofierze poświęcił samego siebie – zaznaczył metropolita częstochowski.

– Idąc za Nim drogą wiary, wybieramy życie, a nie śmierć! Idąc za Nim i przez Niego, mamy przyszłość, której świat dać nie może – stwierdził. Zauważył, że uroczystość Wszystkich Świętych „zaprasza nas do niełatwej drogi świętości, która nie jest przeznaczona tylko dla wybranych”. – Tak jak usłyszeliśmy w ośmiu błogosławieństwach, Bóg pragnie, abyśmy byli świętymi – powiedział abp Depo.

Reklama

Przytoczył również fragment adhortacji „Gaudete et exsultete” papieża Franciszka: „Pan (...) nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym”. Nawiązując do niego, zwrócił uwagę, że „chociaż orędzie błogosławieństw Jezusa pociąga nas, to jednak świat prowadzi nas do innego stylu życia”. Odwołał się tutaj do fragmentu z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: – Świat dlatego nas nie zna, bo nie poznał Boga albo się od Niego odwrócił i wzgardził Jego miłością ukazaną w krzyżu Jezusa Chrystusa. A przecież to miłość Boga stworzyła nas na swój obraz i podobieństwo – podkreślił metropolita częstochowski.

– Celem stworzenia człowieka nie był próg śmierci, lecz życie i radość, a cierpienie i śmierć weszły na świat przez zawiść diabła. Dlatego dar wiary w Chrystusa Zbawiciela, zwycięzcę grzechu i śmierci, nie jest jakimś dodatkiem do życia, ale jego istotną drogą – pouczał.

Ubolewał, że wielu chrześcijan, w tym duchownych, swoim sposobem mówienia o świecie, człowieku i jego zagrożeniach zdaje się okazywać niedowierzanie „w realną obecność Chrystusa między nami, że to On jest Panem życia i tego świata”. – Wówczas pojawia się w naszym życiu i przepowiadaniu pewien katastrofizm i beznadziejność, a jak mówił św. Jan Paweł II, przyszłość i świat będą należały do tego, kto da im motywy życia i nadziei, a poza Chrystusem, obecnym pośród nas jako droga, prawda i życie, nikt tego nie osiągnie – przyznał abp Depo.

– Nasz świat doczesny ustawicznie zmierza do swojego końca – mówił św. Jan Paweł II w rozmowach z Andre Frossardem – ale dopóki będzie istniał, owa miłość, która jest także miłosierdziem, będzie niestrudzenie pracowała nad tym, aby ten świat uczynić bardziej ludzkim, bo on posiada wiele zła, ale jest jednocześnie zbawiony i odkupiony przez Chrystusa – zaznaczył.

Metropolita częstochowski odniósł się również do symboliki Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Ukazuje on „słaniającego się robotnika, który upada, ale nie wprost na ziemię, czyli w pustkę, a na krzyż Chrystusa, który staje się pomostem między niebem i ziemią, śmiercią i zmartwychwstaniem”. – Autor chciał przez to mocno podkreślić, że ugodzenie w człowieka jest jednocześnie powaleniem krzyża na ziemię, bo Chrystus związał się z każdym bez wyjątku – powiedział.

Przytoczył również ostatni zapisek z pamiętnika oczekującego już na śmierć Janusza Korczaka: „Może śmierć jest przebudzeniem w momencie, kiedy wszystko jest już stracone?”.

– Radujmy się naszą wiarą, bo ona zwycięża świat, grzech i śmierć w Chrystusie – wezwał na zakończenie abp Depo.

2020-11-01 12:25

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogowskazy dla polskiej dziewczyny od Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Dzień Kobiet

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak patrzeć, jak mówić, jak się ubierać, jak kochać? To niezwykłe, że ksiądz, kardynał, prymas, zostawił tak szczegółowe rady w tak bardzo kobiecych sprawach.

„7 drogowskazów dla polskiej dziewczyny od Prymasa Wyszyńskiego” - m.in. o tym mowa będzie na Jasnej Górze na XIII Święcie Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Spotkanie odbędzie się 8 marca.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję