Reklama

Kościół

Święci i błogosławieni szli przez Jasną Górę

Setki relikwiarzy i pamiątek, obrazy i wizerunki, liczne zapiski w kronikach i archiwach, to tylko niektóre „ślady” świętych i błogosławionych na Jasnej Górze. Wielu z nich ewangeliczną miłość czerpało od Matki Bożej Jasnogórskiej. Udokumentowana jest modlitwa ponad 120 osób wyniesionych do chwały ołtarzy, którzy za życia pielgrzymowali do częstochowskiego sanktuarium.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat.pl

Na Jasną Górę przybywali przede wszystkim Polacy. Największym był św. Jan Paweł II, który nawiedzał Sanktuarium na wszystkich etapach swojego życia, jako papież sześciokrotnie. Jasnogórskimi pielgrzymami byli też m.in. święci: królowa Jadwiga Andegaweńska, abp Józef Bilczewski, abp Zygmunt Szczęsny-Feliński, bp Sebastian Pelczar, o. Maksymilian Maria Kolbe, o. Rafał Kalinowski, s. Faustyna Kowalska czy s. Urszula Ledóchowska.

Podziel się cytatem

Wśród przedstawicieli Kościoła powszechnego modlił się tu np. abp A. Roncalli, czyli późniejszy papież Jan XXIII i Matka Teresa z Kalkuty.

Reklama

O społeczności świętych przypominają relikwie. Na Jasnej Górze gromadzone są już od XVII w. w odrębnej kaplicy (w bocznej nawie bazyliki), gdzie w specjalnych szafkach są setki relikwiarzy. Wśród nich jest fragment ciała św. Walentego, szczątki męczenników-Honorata i Kandydy, o. Kolbe, s. Faustyny, Joanny Beretty Molli czy o. Charbela.

Kaplica Świętych Relikwii zachwyca swym wystrojem. Podczas ostatniej konserwacji bazyliki odkryte zostały w niej prawdziwe arcydzieła: oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. W kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by to oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.

Szczególnie wymownym znakiem „obecności” świętych jest na Jasnej Górze specjalny relikwiarz wmurowany w tylną ścianę ołtarza w kaplicy Matki Bożej. Został ufundowany przez NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim relikwie: bł. ks. Jerzego, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego czy św. abp. Józefa Bilczewskiego. Przy tych doczesnych cząstkach świętych na chwilę modlitwy zatrzymują się pielgrzymi, którzy zwyczajowo obchodzą na kolonach ołtarz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

Dla ukazania więzi świętych polskich z Matką Bożą Jasnogórską jest też cykl: „Święci i błogosławieni wpisani w Jasnogórski Wieczernik”. W arkadach techniką sgraffito wykonano postacie niektórych z nich. Są np. A. Chmielowski, U.Ledóchowska, H.Koźmiński, S.Pelczar, bł. ks.Jerzy czy Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

W 2011r. nakładem wydawnictwa Zakonu Paulinów „Paulinianum” ukazała się książka „Jasnogórscy pielgrzymi. Święci i błogosławieni” ukazująca, jak losy wielu Polaków - osób w późniejszym czasie wyniesionych na ołtarze wiązały się z Jasną Górą. Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 świętych i błogosławionych m.in. św. Maksymiliana Marii Kolbe, św. brata Alberta Chmielowskiego, św. Melchiora Grodzieckiego, św. Jana z Dukli, św. Jana Sarkandra, św. Jerzego Popiełuszki i św. Faustyny Kowalskiej. Cykl świętych wieńczy postać Jana Pawła II z przypomnieniem jego słów: nie bójcie się być świętymi.

2020-11-01 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naczelny „Niedzieli”: prosimy o łaskę pisania bez zawahania

– Matko Słowa, dziękujemy Ci za Twoją opiekę i prosimy o łaskę trwania w wyznawaniu prawdy i pisania bez zawahania – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 14 marca poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Określając Maryję jako wzór „uważnego słuchania Boga i równie uważnego słuchania wydarzeń życia”, kapłan wskazał, że naśladowanie Jej „to zadanie dla każdego z nas, ludzi wiary”. – Uczysz nas także wsłuchiwania się w codzienną rzeczywistość, zwracania uwagi na osoby i wydarzenia, ponieważ Jezus stoi u drzwi naszego życia i puka na wiele sposobów. Stawia też znaki na naszej drodze – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję