Reklama

Kościół

Kard. Nycz: brama do nieba jest dla nas zawsze otwarta - jest nią Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały

"Jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca, jest zawsze otwarta. "Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały" - powiedział w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz.

W liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych metropolita warszawski poprowadził w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela procesję żałobną do krypt. W czasie nabożeństwa modlił się za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów, książąt mazowieckich, ludzi kultury i sztuki, w tym. m.in. za Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, pisarza, laureat nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza czy męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie odprawił mszę św. żałobną za zmarłych.

Na początku liturgii kard. Nycz nawiązał do sytuacji związanej z pandemią. Zwrócił uwagę, że w minionych latach 2 listopada archikatedra była pełna wiernych, którzy modlili się za zmarłych. "W tym roku nie mogliśmy ani stanąć nad grobami naszych bliskich na cmentarzach, ani nie mogliśmy odbywać w archidiecezji procesji po cmentarzach. Niech zatem ta procesja będzie namiastką tego, co w każdym roku przeżywaliśmy" – powiedział metropolita warszawski.

Reklama

Kard. Nycz zaznaczył, że nawet "jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca jest zawsze otwarta". "Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały. On nigdy tego wejścia po skończonym życiu nie zamyka" – podkreślił hierarcha.

Podziel się cytatem

Zwrócił uwagę, że "jeżeli czasem człowiek po śmierci nie wchodzi do nieba – choć nigdy tego do końca nie wiemy, to nie dlatego, że brama nieba jest zamknięta, tylko dlatego, że człowiek z tego wejścia zrezygnował".

Metropolita warszawski podkreślił, że "Chrystus jest nie tylko bramą do nieba, ale jest także +Drogą+". "Jezus sam powiedział swoim uczniom, że jest +Drogą, Prawdą i Życiem+. On nas prowadzi przez lata naszego życia na ziemi i On jest naszą Drogą do zbawienia" – oświadczył kard. Nycz.

Reklama

"Módlmy się nie tylko za zmarłych, ale także abyśmy my byli na tej +Drodze+, którą jest On – Jezus Chrystus; abyśmy z niej nigdy nie schodzili; abyśmy mieli pewność, że brama nieba jest otwarta także dla nas. Jeśli z niej nieraz schodzimy, czy wątpimy - to ufajmy w Jego wielkie miłosierdzie" – zaapelował metropolita warszawski.

Liturgię koncelebrowali m.in. delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Piotr Jarecki.

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej w osiem dni dowolnie wybranych z całego listopada wierni mogą uzyskać odpusty zupełne w intencji zmarłych. Trzeba wypełnić trzy zwykłe warunki - spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża, wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i podejmując nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych, choćby tylko w myśli lub pobożnie nawiedzając kościół albo kaplicę i odmawiając tam "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".

W tym roku z powodu epidemii cmentarze były zamknięte w dniach 31 października - 2 listopada. Od wtorku wierni mogą nawiedzać groby bliskich.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-11-02 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U bram wieczności

Niedziela przemyska 46/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

Kl. Patryk Szałaj

Księża Biskupi we wnętrzu Rotundy św. Mikołaja

Księża Biskupi we wnętrzu Rotundy św. Mikołaja

W kalendarzu liturgicznym na 2 listopada przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu chrześcijanin, który znajduje się jeszcze na drodze ziemskiego pielgrzymowania, zostaje wezwany do podjęcia modlitwy w intencji zmarłych bliskich swemu sercu. Właśnie tego dnia w bazylice archikatedralnej miało miejsce poświęcenie nowego ołtarza. Eucharystii, po raz pierwszy od wielu lat sprawowanej w krypcie archikatedry, przewodniczył abp Adam Szal. W koncelebrze znajdowali się także abp Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek, a także kapłani kurii i przełożeni Seminarium. Homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy. Po Eucharystii Metropolita poświęcił również grób, w którym znajdują się szczątki zmarłych, odnalezione podczas trwania prac archeologicznych wewnątrz Rotundy św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję